Zużycie prądu – które sprzęty pobierają najwięcej prądu?
W każdym pokoju twojego domu lub mieszkania znajduje się sprzęt, który zużywa prąd. Jedne urządzenia potrzebują więcej energii elektryczne, a inne mniej. Szykowane przez rząd limity zużycia energii elektrycznej zmuszają nas do szerszego zgłębienia tematu i sprawdzenia ile faktycznie prądu zużywa dany sprzęt oraz jak można zminimalizować zużycie prądu w swoich czterech ścianach.
Sprawdzając jaki sprzęt posiadamy oraz w przypadku zakupu nowych urządzeń należy zwrócić szczególną uwagę na zużycie prądu miesięczne lub roczne, ponieważ ta informacja będzie przekładała się bezpośrednio na koszty, jakie ponosimy jako użytkownicy. Sprawdźmy więc jak wygląda zużycie prądu przez poszczególne urządzenia z małego i dużego AGH domowego.
Jak sprawdzić pobór prądu w domu?
Pobór energii elektrycznej przez poszczególne urządzenia możesz sprawdzić samodzielnie w zaciszu domowym. Jest to dość proste, ale musisz przeznaczyć na to trochę swojego czasu, aby zapoznać się z informacjami o danych urządzeniach. Aby obliczyć zużycie prądu dla poszczególnych sprzętów domowych, podziel swoją pracę na kluczowe etapy:
1. Zapisz wszystkie urządzenia, które są podłączone do prądu,
2. Zapisz, w jakich godzinach urządzenia pracują w typowy dzień,
3. Sprawdź moc danego urządzenia w watach (oznaczenie W) – możesz znaleźć tę informację przyklejoną do ładowarki, sprawdzić w instrukcji lub na stronie internetowej firm sprzedających AGD,
4. Sprawdź jaką stawkę za prąd płacisz, czy jest to taryfa stała, czy zmienna.
Jeśli masz już zgromadzone wszystkie dane, to teraz czas na konkretne obliczenia dla danego dnia. Wzór jest bardzo prosty, ponieważ należy pomnożyć moc wybranego urządzenia oraz czas jego pracy. A następnie wynik trzeba podzielić przez tysiąc, żeby uzyskać wartość w kWh. Możesz wtedy sprawdzić, czy mieścisz się w limicie, który zostanie prawdopodobnie ustalony przez rząd na poziomie 2000 kWh. Jeśli natomiast chcesz oszacować jaką kwotę kolejnych rachunków, to wynik należy pomnożyć przez stawkę z rachunku. Oczywiście, jeśli posiadasz zmienną taryfę, musisz rozbić pracę urządzenia na taryfę dzienną i nocną i wtedy przeliczysz koszty użytkowania poszczególnych elementów wyposażenia domu.
Jakie urządzenia pobierają najwięcej prądu w domu?
Zapewne w twoim mieszkaniu znajduje się mnóstwo urządzeń, które pobierają energię elektryczną. Część z nich pracuje non stop, ponieważ jest to konieczne do ich prawidłowego użytkowania, inne są uruchamiane sporadycznie. Warto zapoznać się z informacjami o poszczególnych urządzeniach, tak aby zaplanować ich użytkowanie w nowej rzeczywistości. Dzięki obliczeniom oraz sprawdzeniu jak pracują dane urządzenia, możesz również zaplanować ich mniejsze użycie, a to pomoże Ci zmieścić się w limicie oraz ograniczyć koszty kolejnych faktur za prąd. Możesz samodzielnie kształtować zużycie prądu w zależności od potrzeby użytkowania sprzętu, a planeta na pewno Ci za to podziękuje. Przechodząc do kluczowego tematu, sprawdźmy ile prądu zużywają poszczególne elementy małego i dużego AGD.
Ile prądu zużywa płyta indukcyjna?
Płyta indukcyjna to serce kuchni jest pewnego rodzaju niezbędnikiem i coraz popularniejszym sprzętem kuchennym w domach i mieszkaniach, ponieważ jest bardzo bezpieczna. Koszty zużycia prądu w przypadku płyty indukcyjnej mogą się różnić w zależności od preferencji jej użytkowników i ich stylu życia. Możemy spotkać osoby, które korzystają sporadycznie, ponieważ nie gotują w domu lub bardzo ograniczają gotowanie dla siebie, ale są również domy, szczególnie te wielorodzinne, gdzie płyta indukcyjna jest używana cały czas. Średnie dzienne zużycie energii elektrycznej dla płyty indukcyjnej to 2,05 kWh.
Ile prądu zużywa lodówka?
Lodówka to niezbędnik w każdej kuchni, bez niej nie da się przechowywać produktów, aby zachowywały świeżość na dłużej. W przypadku lodówki warto już na etapie jej zakupu sprawdzić klasę oraz pobór energii elektrycznej, ponieważ jest to chyba jedyne urządzenie, które jest podłączone do źródła prądu przez 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Lodówka klasy A++ dziennie średnio zużywa 0,75 kWh.
Ile prądu zużywa piekarnik?
Piekarnik to kolejne urządzenie w domowej kuchni, które może różnić się zużyciem energii w zależności od preferencji domowników. W jednych domach pieczenie może odbywać się codziennie lub prawie codziennie, a w innych dwa razy w miesiącu. Najczęściej piekarnik jest rozgrzewany do poziomu 200 stopni i zakładając, że piekarnika używamy codziennie, możemy przyjąć, że jego średnie dzienne zużycie to 1,36 kWh.
Ile prądu zużywa pralka i suszarka?
Pralki, suszarki czy pralkosuszarki, to urządzenia, które powinny zostać zakupione w klasie A++, ponieważ wbrew przekonaniu, że korzystamy z nich rzadziej, to niższe klasy pobierają dość sporo energii elektrycznej. Zazwyczaj uruchamiamy pralkę 2 lub 3 razy w tygodniu, ponieważ osobno pierzemy kolory oraz białe ubrania, a także czasami musimy wyprać większe gabaryty osobno takie jak koce czy firanki. A w przypadku, gdy posiadamy małe dzieci, to często uruchamiamy pralkę codziennie. Średnie dzienne zużycie pralki, suszarki lub pralkosuszarki dla klasy A++ to około 0,55 kWh.
Ile prądu pobiera zmywarka?
Zmywarka staje się coraz popularniejszym wyborem w domach i mieszkaniach, a dostęp do nich jest bardzo łatwy. Zmywarka zazwyczaj uruchamiana jest raz lub dwa razy dziennie, dlatego w momencie zakupu należy rozważyć klasę energooszczędną A++. Średnie dziennie zużycie energii elektrycznej dla zmywarki to 0,65 kWh.
Ile prądu pobiera mikrofalówka?
Mikrofalówka to również standard w wielu domach, czasami są elementem piekarnika, ale często też występują jako samodzielne urządzenia. Z mikrofalówek zazwyczaj korzystamy w przypadku podgrzania potrawy przez kilka minut. Natomiast, należy zwrócić uwagę na to, że wytworzenie ciepła i ogrzanie potrawy powoduje również duży pobór prąd, dlatego wybranie tej energooszczędnej będzie bardzo dobrym wyborem. Średnie dzienne zużycie prądu dla mikrofalówki to 0,14 kWh.
Ile prądu pobiera kuchenka elektryczna?
Kuchenka elektryczna to zdecydowanie pożeracz energii elektrycznej, bo w zależności od użytkowania przez domowników. Nawet zakładając godzinę pracy urządzenia dziennie, to 6 kWh. Jest to zdecydowanie urządzenie, któremu należy się przyjrzeć i ograniczyć jej użytkowanie lub wymienić na bardziej energooszczędny sprzęt.
Ile prądu zużywa czajnik?
Czajnik elektryczny to małe AGD, ale jest użytkowane dość często, bo nawet do kilku razy na dobę. Każde użycie czajnika to kilka razy włączony do prądu element, który potrzebuje w jednym momencie dużego zasilenia. To, co może pomóc zmniejszyć Ci rachunki za prąd w przypadku czajnika elektrycznego to wlewanie do niego tyle wody ile w danym momencie potrzebujesz. Średnio w ciągu dnia czajnik jest włączony przez 30 minut co oznacza zużycie prądu na poziomie 0,66 kWh.
Ile prądu zużywa bojler?
Aby obliczyć zużycie prądu dla bojlera elektrycznego, musisz wziąć pod uwagę dwa elementy: moc grzałki oraz jego pojemność. Zazwyczaj są dostępne trzy pojemności bojlera, dla których została obliczona średnia wartość dziennego zużycia energii elektrycznej: 50 litrów – 6 kWh, 100 litrów – 7,2 kWh, 150 litrów – 10 kWh.
Ile prądu zużywa komputer?
Komputer stacjonarny oraz laptop są często podłączone do energii elektrycznej przez cały dzień, szczególnie gdy pracujesz zdalnie. Co prawda średnie dzienne zużycie dla komputerów waha się pomiędzy 0,38 kWh a 0,54 kWh to jednak należy przeanalizować to w jakich momentach i czy zasadnie korzystasz z tych urządzeń. Na pierwszy rzut oka, jest to niewielkie zużycie, ale gdy korzystasz z komputerów przez cały tydzień to należy zweryfikować czy zużycie nie jest zbyt wysokie w porównaniu do tego, jakie rachunki za prąd chcesz zapłacić.
Ile kosztuje naładowanie telefonu?
Każdy posiada co najmniej jeden telefon nowej generacji, który nie wymaga aż tak długiego i częstego ładowania. Telefon jest używany każdego dnia i prawdopodobnie każdego dnia ładujesz go przez około 1 godzinę. Dzienne średnie zużycie prądu podczas ładowania to 0,0068 kWh. Jest to naprawdę niewielkie zużycie, dlatego nie należy się nim zbytnio przejmować jako jedna z pozycji na tej liście.
Ile prądu pobiera telewizor?
Telewizor to często centrum twojego salonu oraz centrum spędzania wolnego czasu. Oczywiście nie każdy posiada w domu telewizor, ale dla potrzeb tej listy możemy założyć, że rodzina poświęca około 5 godzin swojego czasu na rozrywkę przed telewizorem dziennie. Oczywiście telewizory mają różne wymiary oraz pobór prądu, ale zazwyczaj kupowane są telewizory do 40 cali o mocy 70 W, co oznacza, że dzienne zużycie energii elektrycznej dla telewizora jest na poziomie 0,35 kWh.
Podsumowanie – co zużywa najwięcej prądu?
Zdecydowanie najwięcej prądu zużywa bojler elektryczny, ale nie każdy posiada go w swoim domu. Niestety z bojlera trudno jest zrezygnować, aby ograniczyć jego użytkowanie z dnia na dzień. W wyposażeniu domu należy zwrócić szczególną uwagę na kuchenkę elektryczną, płytę indukcyjną oraz piekarnik, które w całym zestawieniu zużywają najwięcej energii elektrycznej dziennie. Możesz spróbować ograniczyć użytkowanie tych sprzętów albo wymienić je na bardziej energooszczędne.
Przydało by się jeszcze dorzucić odkurzacz, bo w sumie różne teorie już widziałam. A gdy na się w mieszkaniu zwierzaki i chce się zachować czystość, to niestety odkurzanie jest codziennością, więc też ma jakiś wpływ na miesięczne zużycie prądu.
Ładowanie telefonu na najniższym poziomie jeśli chodzi o pobór energii – mogę spać spokojnie Xd