Zmiana dostawcy prądu w firmie

- jak się do tego zabrać?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Każde przedsiębiorstwo w tych trudnych czasach, szuka oszczędności, aby maksymalnie obniżyć koszty produkcyjne. Każdego miesiące dużą część wydatków pokrywają rachunki za energię elektryczną. Jest ona nam codziennie bowiem potrzebna nie tylko do oświetlenia hal produkcyjnych, ale również dzięki niej napędzane są maszyny oraz sprzęt biurowy. Jak się okazuje, zmiana dostawcy prądu na tańszego, może przynieść pokaźne oszczędności każdego miesiąca. Warto więc poświęcić czas w celu znalezienia korzystniejszej oferty, która zapewni nam mniejsze rachunki.

Na co zwrócić uwagę podczas porównywania ofert dostawców energii elektrycznej?

Przede wszystkim należy mieć świadomość jakich dostawców prądu mamy obecnie na rynku. Możemy więc wybierać z ofert następujących firm :

  1. ENEA – dostawca prądu na terenie Polski zachodniej i północno-zachodniej.
  2. ENERGA – dostawca prądu na terenie Polski centralnej i północnej.
  3. PGE – dostawca prądu na terenie Polski centralnej, wschodniej i południowo-wschodniej.
  4. RWE – dostawca prądu na terenie Warszawy.
  5. TAURON – dostawca prądu na terenie Polski południowej i południowo-zachodniej.

Jeżeli już wiemy, jaki dostawca energii elektrycznej obsługuje nasz region, warto zastanowić się, które taryfy warto porównywać. W naszym kraju obowiązuje podział na taryfy dla małych i średnich firm oraz dużych przedsiębiorstw.

Dla mniejszych firm wyróżniamy następujące plany taryfowe:

1. C11 lub C21 – Jest to jedna na najpopularniejszych taryf w naszym kraju. W tym przypadku bowiem obowiązuje opłata jednostrefowa co oznacza w praktyce, że płacimy stałą stawkę za 1kWh niezależnie do pory dnia lub nocy. Opłacalne jest to więc w przypadku firm, gdzie produkcja działa cały czas.

2. C12 lub C22 – jest to taryfa dwustrefowa, która dzieli dobę na dwie części : droższa i tańszą. Przykładowo opcja taryfowa C12a posiada znacznie wyższą stawkę w godzinach tak zwanego szczytu czyli miedzy 7:00 – 13:00 oraz 19:00 – 22:00. Jest to więc korzystna opcja dla firm, które zużywają najwięcej energii elektrycznej poza wskazanymi wyżej godzinami. Przed ostatecznym wyborem tej taryfy, należy dokładnie przeprowadzić analizę zużycia prądu w swojej firmie w ciągu 24 godzin w okresie kilku tygodni. Jeżeli zużycie energii elektrycznej poza szczytem jest znacznie większe, ta taryfa może okazać się bardzo korzystna.

3. C23 – jest to taryfa która posiada trzy strefy. Dzieli ona dobę na trzy okresy o różnych stawkach za 1 kWh energii elektrycznej
W przypadku dużych firm oferowane są podobne taryfy jednostrefowe – B11, B21 oraz A21, taryfy dwustrefowe – B22 lub A22 oraz taryfy o trzech strefach – B23 lub A23.

Jeżeli chcemy wybrać najkorzystniejszą ofertę na dostawę prądu do naszej firmy należy więc zdecydować najpierw jaką taryfę chcemy użytkować. Na tej podstawie można bezpośrednio porównać stawki poszczególnych firm za 1kWh. Warto jeszcze zwrócić uwagę czy dana oferta nie zawiera dodatkowych opłat handlowych.

Jak przebiega procedura zmiany dostawcy energii elektrycznej?

Zanim zaczniemy procedurę zmiany dostawcy energii elektrycznej, warto jest zapoznać się z dotychczasową obowiązującą umową. Jeżeli została on podpisana na czas nieokreślony, to możemy w każdej chwili zmienić dostawcę bez dodatkowych opłat. Jeżeli jednak obecna umowa posiada jeszcze długi czas obowiązywania, to przed wczesne jej zerwanie może być związane z zapłaceniem kary pieniężnej.

Zmiana dostawcy prądu jest bardzo prosta. Najprostszym sposobem jest upoważnienie naszego nowego dostawcy, który będzie mógł działać w naszym imieniu i załatwić wszelkie formalności. Jeżeli jednak chcemy przeprowadzić ten proces samodzielnie to należy przejść przez kilka etapów:

  1. Na początku musimy podpisać umowę z nowym sprzedawcą energii elektrycznej
  2. Następnie należy powiadomić obecnego dostawcę o zerwaniu umowy
  3. W kolejnym kroku musimy zawiadomić dystrybutora o przeprowadzonej zmianie
  4. Potem warto jest sprawdzić instalację elektryczną lub zmodernizować ją zgodnie z wymogami nowego dostawcy
  5. Na samym końcu, możemy spisać licznik i rozliczyć się z poprzednim dostawcą prądu

Zmiana dostawcy prądu nie jest więc wielkim wyzwaniem i każdy sobie powinien z nią poradzić. Szacunkowo można przyjąć, że wszystkie procedury powinny zająć nie więcej niż 14 dni.

Czytaj również

?>