Zgłoszenie szkody komunikacyjnej do ubezpieczyciela

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Jak postąpić w razie wypadku? Gdzie zgłosić szkodę, co zrobić, gdy sprawca nie ma ważnego OC?. Na te i wiele innych pytań znajdziesz informacje w poniższym artykule. Warto wiedzieć, co należy zrobić w tej krępującej, a niekiedy też przerażającej sytuacji, jaką jest stłuczka z drugim pojazdem. W jednym artykule znajdziesz kompendium wiedzy dotyczący całej dokumentacji i procedury, którą trzeba przejść krok po kroku.

Jak postąpić w razie wypadku / kolizji – podstawowe informacje

Wypadek i kolizja to dwa zupełnie różne zdarzenia, dlatego też postępowanie w ich przypadku jest odmienne. Wypadek to zdarzenie, w wyniku którego ucierpieli ludzie. Wówczas oczywiście konieczne jest wezwanie policji i pogotowia ratunkowego, którzy zajmą się nie tylko wszelkimi formalnościami, poinstruują nas, jak się zachować, ale również ochroną naszego życia i zdrowia. Policję należy również wezwać, gdy według nas doszło do wykroczenia lub przestępstwa, czyli na przykład kierowca jest pod wpływem alkoholu.

Jeśli natomiast w wyniku zdarzenia na drodze nikt nie ucierpiał mamy do czynienia z kolizją. W takiej sytuacji nie jest konieczne wzywanie policji, ale można to zrobić, w chwili, gdy nie potrafimy porozumieć się w kwestii tego, kto jest sprawcą kolizji.

Postępowanie po kolizji, gdy postanowiliśmy nie wzywać policji:
1. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia. Należy oczyścić drogę, ustawić trójkąty i zrobić wszystko, co możemy, by nie zagrażać pieszym i innym pojazdom, które nie uczestniczyły w kolizji.
2. Ustalamy sprawcę kolizji.
3. Spisujemy oświadczenie.

Oświadczenie sprawcy kolizji – jak należy je spisać?

Gotowy druk oświadczenia sprawcy o kolizji można znaleźć w internecie. Warto przygotować go wcześniej i wozić ze sobą, bo dzięki temu mamy pewność, że znajdują się na nim wszelkie niezbędne informacje dla ubezpieczyciela. Jeśli nie mamy gotowego druku, oświadczenie możemy spisać na dowolnej kartce papieru. Będzie ono miało taką samą moc prawną przy dochodzeniu o odszkodowanie z OC sprawcy. Należy jednak wiedzieć, jakie informacje powinno zawierać oświadczenie.

Na oświadczeniu sprawcy, muszą znajdować się następujące informacje:
1. Dane osobowe sprawcy i poszkodowanego spisane z dowodów osobistych: imię, nazwisko, PESEL, adres zameldowania, numer i seria dowodu osobistego.
2. Dane spisane z prawa jazdy: numer, organ wydający dokument upoważniający do jazdy.
3. Dane pojazdów: numery rejestracyjne, markę, model.
4. Dane ubezpieczyciela: numer polisy sprawcy, czyli OC sprawcy, nazwę ubezpieczyciela, czyli dane firmy, u której sprawca wykupił OC (pamiętajmy, by zawsze mieć te dane przy sobie). Wożenie zaświadczenia o aktualnym ubezpieczeniu jest obowiązkiem każdego kierowcy.
5. Treść oświadczenia: opis zdarzenia, czyli co dokładnie się stało, jak doszło do stłuczki. Warto zamieścić również rysunek pojazdu i zaznaczyć na schemacie powstałe uszkodzenia. Opisać, czy uszkodzona jest prawa, lewa, tylni, czy przednia część samochodu.
6. Podpisy: podpisuje się zarówno sprawca, jak i poszkodowany. Można również poprosić o podpis ewentualnych świadków kolizji, jeśli jest taka potrzeba. Dane świadków nie muszą być dokładne, wystarczy imię, nazwisko i numer telefonu.

Zgłoszenie szkody komunikacyjnej – w jakim terminie

Po spisaniu oświadczenia każdy z kierowców, który ma samochód sprawny do jazdy może odjechać. Jeśli natomiast poruszanie się takim pojazdem stwarza zagrożenie na drodze, powinno się wezwać lawetę.

Jeszcze na miejscu zdarzenia albo od razu po powrocie do domu dokonujemy zgłoszenie szkody komunikacyjnej. Zgodnie z prawem mamy na to 3 lata od daty kolizji, ale lepiej z tym nie zwlekać, bo im szybciej zgłosimy szkodę, tym prędzej otrzymamy pieniądze. Możemy zadzwonić na infolinię, pojechać osobiście do punktu, przesłać informację mailem, faksem lub listem.
Natomiast termin zgłoszenia szkody z ubezpieczenia AC jest określana indywidualnie przez każdego ubezpieczyciela. Może trwać od kilku godzin do kilku dni od kolizji. Dane te zapisane są w umowie. Na infolinię towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy dzwoni poszkodowany i informuje o zaistniałym zdarzeniu. Dalej należy postępować zgodnie z wytycznymi, jakie przedstawi nam ubezpieczyciel w trakcie rozmowy telefonicznej.

Zgłoszenie szkody komunikacyjnej – gdzie zgłosić szkodę po wypadku, kto powinien to zrobić i w jakim czasie – już wiemy. Co dalej zrobić?
Teraz należy umówić się z rzeczoznawcą, który oceni wartość szkód. Pozostaje nam już tylko czekać na wypłacenie środków, co może trwać od kilku do kilkunastu dni.

sprawca bez ważnego ubezpieczenia oc

Co zrobić, gdy sprawca nie ma ważnego OC?

Zdarza się, że kierowca nie posiada OC. Są to przypadki, w których kierowca celowo nie opłacił ubezpieczenia, maszyny rolnicze, samochody zabytkowe.
W takich przypadkach:
1. Sprawca może wypłacić odszkodowanie z własnej kieszeni.
2. Sprawca zostaje wezwany do UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego), gdzie płaci karę.
3. Gdy sprawca nie przyznaje się do winy, zostaje wezwany przed sąd.
W sytuacji, gdy sprawca wypadku nie ma ważnego OC, należy zawsze wzywać policję na miejsce zdarzenia.

Kolizje mogą przytrafić się każdemu. Niekiedy to kwestia przypadku, niekiedy roztargnienia. Teraz już wiemy, jak należy się zachować w takich sytuacjach. Bez stresu i zbędnych, agresywnych zachować starajmy się postępować zgodnie z procedurą, a wszelkie emocje pozostawić na później.

Czytaj również

?>