Zakupy na raty
- czy to się opłaca?
Sklepy ze sprzętem AGD i RTV, sklepy komputerowe, meblowe, markety budowlane, operatorzy telefonii komórkowej czy telewizji satelitarnej. Prywatne kliniki medyczne, salony urody, a nawet biura podróży. W tych wszystkich miejscach możemy dokonać zakupu produktów lub usług na raty. Sprzedaż ratalna w ciągu ostatnich kilku lat bije prawdziwe rekordy popularności.
Dlaczego tak chętnie zaciągamy kredyt ratalny? Dokonanie zakupów na raty jest stosunkowo proste, nie wymaga dużego zaangażowania czasowego, a formalności nie jest wiele. Sprzedaż ratalna zdecydowanie zwiększyła dostępność wielu artykułów i usług dla szerszego grona konsumentów, którzy nie byliby w stanie dokonać zakupu, gdyby musieli naraz uiścić całą kwotę płatności. Ale czy na pewno opłaca się kupować na raty? Sprawdźmy.
Kto może dokonać zakupu na raty?
Chcesz kupić na raty komputer, kino domowe, lodówkę lub inny sprzęt? Kredyt ratalny pod względem formalnym tak naprawdę niewiele różni się od tradycyjnego bankowego kredytu konsumenckiego. Z tego względu podlega on takim samym procedurom. Aby móc skorzystać z płatności podzielonej na raty, musisz spełnić kilka warunków:
- być osobą pełnoletnią i posiadać ważny dokument tożsamości ze zdjęciem,
- mieć udokumentowane źródło dochodu (najlepiej umowę o pracę),
- spełnić warunki zdolności kredytowej (odpowiednia proporcja wydatków w stosunku do przychodów),
- przejść pozytywnie weryfikację w BIK oraz KRD (osoby z negatywną historią kredytową mogą mieć problemy z dokonaniem zakupu na raty, ponieważ w oczach pożyczkodawcy stają się niewiarygodne).
Jeśli spełniasz wszystkie te warunki, Twój wniosek o kredyt ratalny zostanie rozpatrzony pozytywnie. Całą procedurę przeprowadza się na miejscu w sklepie lub punkcie usługowym, w którym dokonujesz zakupu i nie trwa ona zwykle dłużej niż kwadrans. Od razu po podpisaniu umowy otrzymasz harmonogram spłaty rat, a zakupiony sprzęt możesz zabrać ze sobą do domu.
Jaki kredyt ratalny wybrać?
Decydując się na zakupy na raty, powinniśmy pamiętać, że są one w istocie po prostu produktem kredytowym. Raty sklepowe czy na przykład usługi dentystyczne na raty są obsługiwane przez banki lub instytucje pożyczkowe. Najczęściej więc dokonane w ten sposób zakupy wiążą się z poniesieniem kosztów odsetek kredytowych. Oczywiście zdarzają się oferty promocyjne typu raty zero procent- wtedy zakupy na raty nie są obciążone żadnymi dodatkowymi kosztami, jeśli przestrzegamy skrupulatnie terminów spłaty. Jeśli więc chcemy dokonać zakupów ratalnych, warto najpierw zorientować się jaki sklep oferuje aktualnie taką właśnie promocję.
Bardzo interesującą opcją są też, odroczone płatności, które polegają na tym, że zakupów na raty dokonujemy dziś, a pierwszą ratę płacimy na przykład dopiero za trzy miesiące, po wakacjach lub po nowym roku. Oczywiście takie rozwiązanie wydłuża okres kredytowania, ale nie zwiększa w żaden sposób kosztów kredytu ratalnego. Jeżeli więc w środku wakacji popsuła nam się lodówka, a chcieliśmy jeszcze zaszaleć na urlopie i wiemy, że będziemy w najbliższym czasie mieć większe wydatki, to zdecydowanie warto skorzystać z tej opcji.
Zakupów na raty najbardziej więc opłaca się dokonywać w ramach oferty zero procent. Jeśli jednak akurat nie jest ona dostępna, a pilnie musimy coś kupić, dobrze się zastanówmy. Wybierzmy się do punktu ratalnego w sklepie i poprośmy najpierw o kalkulację przedstawiającą wysokość rat oraz całkowite koszty kredytu ratalnego. Porównajmy te wartości z kosztami tradycyjnego kredytu konsumenckiego w banku. Być może ten drugi okaże się korzystniejszy.
Zakup na raty sprzętu rtv lub agd – alternatywy
Możemy również niejako sami sobie rozłożyć zakupy na raty. Taką możliwość daje karta kredytowa. W tym wypadku mamy bardzo dużą elastyczności w ilości rat i wysokości wpłacanych na poczet zadłużenia rat. A jeśli chcemy rozłożyć sobie jakiś zakup tylko na pół, to zdecydowanie warto skorzystać z karty kredytowej. Jeśli dokonamy zakupów na początku okresu rozliczeniowego karty, to zyskamy aż do 54 dni darmowego kredytu. Umożliwi nam to spłacenie całego zadłużenia w okresie bezodsetkowym, czyli de facto będzie to całkowicie darmowy kredyt.
Taki był mój pierwszy kredyt w życiu. Pierwsza praca, pierwsze pieniądze i zamarzyła się piękna, duża wieża hi-fi.. Zakupy na raty to dobre rozwiązanie bo lepiej to przede wszystkim łatwiej uzyskać takie raty niż pierwszy kredyt w postaci gotówkowej. Poza tym oprocentowanie będzie bardziej korzystne, a co się z tym wiąże nieco niższa rata miesięczna.