Zakładamy konto oszczędnościowe dla dziecka
- na co zwrócić uwagę?
Rodzice powinni skupić się nie tylko na odpowiednim wychowaniu dzieci, przekazaniu podstawowych wartości oraz edukacji pociech. Ważne jest również to, aby zapewnić odpowiednią stabilność finansową naszym pociechom. Edukacja finansowa w obecnych czasach jest niezwykle ważna i nie można o niej zapominać. Aby skutecznie pomóc dziecku zrozumieć wartość pieniądza, można wyrobić mu kartę płatniczą oraz założyć konto oszczędnościowe.
Dla dorosłego człowieka posiadanie minimum jednego konta bankowego jest czymś absolutnie podstawowym. Nie wyobrażamy sobie tego, aby w portfelu nie posiadać karty płatniczej albo karty kredytowej, a płacić za zakupy tylko i wyłącznie gotówką.
Co więcej – bardzo często zdarza się, że jedna osoba lub małżeństwo posiada kilka kont bankowych, na których przechowywane są pieniądze przeznaczone na cele operacyjne (życie, rachunki, zdrowie), oszczędności, pieniądze przeznaczone na inwestycje. Rozdzielenie pieniędzy na różne konta ma sporo plusów, gdyż wiemy, jakimi środkami konkretnie dysponujemy. To samo dotyczy edukacji finansowej dziecka.
Skąd się biorą pieniądze w domu?
Już od najmłodszych lat warto podjąć różnego rodzaju działania, które sprawią, że wiedza ekonomiczna naszych dzieci będzie rosła z roku na rok. Warto uświadomić naszym pociechom, skąd w domu biorą się pieniądze, że są efektem bardzo ciężkiej i systematycznej pracy, oszczędzania, racjonalizacji zakupów. Warto również edukować w kwestii pożyczek, kredytów, różnych sposób finansowania inwestycji oraz oszczędzania.
Posiadanie konta oszczędnościowego, na które dziecko będzie mogło wpłacać pieniądze jest świetnym pomysłem. Warto posiadać odpowiedni laptop, dostęp do Internetu, umożliwić dziecku bezpieczne logowanie się na swoje konto oraz sprawdzenie jego stanu.
Konto oszczędnościowe, ale jakie?
Zakładając dziecku konto oszczędnościowe warto dokładnie prześledzić oferty banków. Część z nich oferuje produkty dedykowane dla dzieci, takie konta mogą mieć liczne dodatki, które wpłyną na atrakcyjność oferty. Zwracajmy uwagę na szczegóły, np. bezpieczeństwo logowania, brak minimalnego wpływu na konto, regularność przelewów, brak dodatkowych opłat.
Zdecydowanie warto sprawdzić 3 podstawowe aspekty:
- tabelę ofert oraz prowizji,
- koszty dostępu do bankomatów,
- koszty karty do konta.
Posiadanie konta oszczędnościowego pomoże dziecku budować świadomość finansową oraz docenić wartość pieniądza. Pozwoli również na zrozumienie mechanizmów oszczędzania, które jest obecnie jednym z najważniejszych sposobów na zapewnienie sobie komfortowego życia.