Zaciąganie kredytu hipotecznego
- co należy o tym wiedzieć?
Osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, w dużej mierze wspomagają się pożyczką umożliwiającą sfinansowanie im tej transakcji. Jeśli decyzja pada na kredyt hipoteczny, to warto wiedzieć, czym on jest. Jakie są plusy oraz wady takiego sposobu finansowania.
Czym jest kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny jest długoterminowym zobowiązaniem finansowym wobec banku. Najczęściej z dość wysoką ratą kredytową. Zabezpieczeniem takiej pożyczki na rzecz banku jest hipoteka wpisana do ksiąg wieczystych. Udzielając kredytu hipotecznego, bank bierze pod uwagę wysokość wniesionego wkładu własnego. Sprawdza historię oraz zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy.
Na czym polega zaciąganie kredytu hipotecznego?
Kredyty hipoteczne na mieszkanie lub dom to powszechna praktyka. Niewiele osób stać na zakup nieruchomości za gotówkę. To także ważna decyzja – trzeba przeanalizować wszystkie za i przeciw. Jednak finansiści uważają, że jest to jedna z lepszych opcji. A co najważniejsze – najbezpieczniejsza dla kredytodawcy i kredytobiorcy.
Kredyt na mieszkanie zaciąga się zazwyczaj na kilkaset tysięcy złotych. Dlatego raty spłat rozłożone są nawet na kilkadziesiąt lat (najczęściej 20-35 lat). Z ekonomicznego punktu widzenia kredyt na dom lub mieszkanie najlepiej zaciągnąć na 15-20 lat. Jednak wówczas miesięczna rata kredytowa będzie wysoka. Z powodu tak długiego rozłożenia w czasie rat kredytowych, bank musi się odpowiednio zabezpieczyć. Trudno bowiem przewidzieć sytuację finansową kredytobiorcy w przyszłości.
Jeśli więc osoba, która zaciągnęła kredyt hipoteczny, nie będzie spłacała go według ustalonych w umowie zasad i będzie notowała duże opóźnienia, bank może przejąć nieruchomość, na którą została ustanowiona hipoteka.
Jak wziąć kredyt hipoteczny?
Aby zaciągnąć tego typu kredyt na dom lub mieszkanie, trzeba mieć zdolność kredytową, czystą historię pożyczkową, a także posiadać wkład własny na kredyt hipoteczny. Wartość wkładu finansowego powinna wynosić 20% wartości mieszkania (choć w niektóre banki zgadzają się na 10%). Im wyższy wkład własny, tym lepsze warunki kredytowe, a także niższy okres spłat ratalnych. Przy wyborze tego sposobu finansowania trzeba rozsądnie ocenić swoją sytuację finansową. A także skonsultować się z doradcą finansowym, który pomoże ustalić najdogodniejszą opcję.
Oprocentowanie kredytu hipotecznego
Większość banków oferuje tak zwane oprocentowanie zmienne. Uzależnione jest od stopy procentowej i marży banku. Te dwie kwestie wpływają na łączny koszt kredytu. To finalna kwota powinna być wyznacznikiem, czy taki kredyt jest opłacalny i możliwy do spłacenia. Z uwzględnieniem czynników przyszłościowych. Oprocentowanie kredytu hipotecznego jest także uzależnione od wkładu własnego oraz ilości rat. Jednak biorąc pod uwagę sytuację na rynku, oprocentowanie kredytu hipotecznego wynosi zwyczajowo 5-6% w skali roku.
Czy kredyt hipoteczny lepiej brać w banku, czy zaciągać przed doradcę kredytowego, bo różne opinie na ten temat już słyszałam?
@Majka ja brałam w banku i nie jest wcale tak, że banki nie poprowadzą Cię za rękę gdy wnioskujesz o kredyt hipoteczny. Przy zakupie mieszkania, tych formalności na prawdę obecnie nie jest dużo. Na pewno warto w pierwszej kolejności sprawdzić warunki banku, w którym posiadamy konto, braliśmy wcześniej jakiś kredyt ponieważ taki bank powinien nam zaproponować korzystniejsze warunki.
Na pewno warto porównać sobie oferty przynajmniej 3 banków, zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę kredytu. Możemy to zrobić samodzielnie, wybierając się do 3 wybranych banków, albo przez doradcę. Oczywiście ten drugi sposób będzie mniej czasochłonny.