Wypowiedzenie umowy kredytu przez bank

- jakie są główne powody?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Dla wielu z nas, zawarcie umowy o kredyt hipoteczny, jest jednym z najważniejszych momentów w naszym życiu. Wiąże się ono bowiem z długoletnią spłatą dużego zobowiązania finansowego. Dzięki któremu jesteśmy w stanie kupić nasz wymarzony dom. Niestety w momencie, kiedy w życiu noga nam się podwinie i nie jesteśmy w stanie spłacać rat zaciągniętego długu, bank może nam wypowiedzieć umowę o kredyt.

W takiej sytuacji wpadamy w nie małe kłopoty, które mogą wiązać się nawet w utratą nieruchomości oraz przymusem spłaty dużej kwoty pieniędzy. Warto więc wiedzieć w jakich sytuacjach bank może nam cofnąć kredyt i jak się przed tym skutecznie bronić.

W jakiej sytuacji bank może wypowiedzieć umowę kredytową i co w takiej sytuacji możemy zrobić?

Zgodnie z obowiązującym prawem bankowym, kredyt hipoteczny to rodzaj pożyczki na określony cel (najczęściej zakup nieruchomości). Który wymusza na kredytobiorcy stałych i co miesięcznych spłat rat oraz odsetek. Bank może wypowiedzieć umowę o taki kredyt w następujących sytuacjach :

  1. Złamanie przez kredytobiorcę praw i zapisów ujętych w umowie kredytowej
  2. Użycie środków finansowych pochodzących z kredytu na cele niezgodne z umową kredytową
  3. Utrata zdolności kredytowej przez kredytobiorcę
  4. Wprowadzenie w błąd bank przez kredytobiorcę poprzez na przykład podanie fałszywych danych, które zwiększają zdolność kredytową
  5. Znaczny spadek wartości zabezpieczenia kredytu hipotecznego
  6. Znaczące braki lub opóźnienia spłacanych rat kredytowych

Jeżeli znajdziemy się w sytuacji, kiedy bank wypowiedział nam umowę kredytową, mamy generalnie dwa wyjścia. Pierwszym jest próba wyjaśnienia całej sytuacji z bankiem i zaproponowanie ugody, która będzie skutkować przywróceniem umowy. Jeżeli ta metoda nie zadziała to możemy wkroczyć na drogę sądową. Ale tylko w przypadku, kiedy jesteśmy pewni, że bank wypowiedział nam umowę niezgodnie z prawem.

Wypowiedzenie umowy kredytowej przez bank – najczęstsze powody

Bank może podać bardzo wiele powodów przez które umowa kredytowa jest zrywana. Najczęściej dotyczy to sytuacji, kiedy tracimy płynność finansową i nie jesteśmy w stanie spłacać regularnie rat zobowiązania. W takim przypadku bank, nie ma pewności, że dana nieruchomość zostanie spłacona. Najczęściej w tej sytuacji mamy nakaz zwrotu całej sumy w ciągu 30 dni od daty zerwania umowy. Bardzo często banki wycofują się z kredytowania naszej inwestycji, kiedy okazuje się, że w etapie ubiegania się o kredyt, złożyliśmy nieprawdziwe dane. W zdecydowanej większości przypadków, chodzi o zwiększenie zdolności kredytowej poprzez zawyżanie swoich dochodów. Ukrywanie innych stałych zobowiązań lub podanie zaniżonej liczby osób na utrzymaniu w gospodarstwie domowym. W takich sytuacjach, bank traci zaufanie do swojego klienta i wypowiada umowę, bojąc się o terminowość spłacanych rat.

Otrzymania nakazu zapłaty – jak się bronić

Jeżeli otrzymamy nakaz zapłaty po zerwanej umowie kredytowej, nie należy przede wszystkim panikować. Pamiętajmy, że każdy bank chce odzyskać swoje pieniądze. W takich sytuacjach więc, będzie można spróbować pójść na ugodę. Warto spróbować przekonać bank, że nasze problemy finansowe są jedynie przejściowe i w najbliższej przyszłości spodziewamy się nagłego przypływu gotówki, dzięki któremu będziemy mogli uregulować wszelkie należności. Bank chętnie zgodzi się na taką propozycję, kiedy przedstawimy twarde dowody naszego stanowiska (na przykład poprzez rachunki lub faktury, które nasi klienci muszą zapłacić w najbliższym terminie).

Bardzo ważna jest też nasza postawa w momencie kiedy zalegamy ze spłatą rat kredytowych. Na pewno nie zbudujemy zaufania w momencie, kiedy przestaniemy odbierać telefony i unikać kontaktu z pracownikami banku. Będziemy w zdecydowanie lepszej sytuacji, kiedy sami zgłosimy się do placówki i wytłumaczymy powody naszych zaległości. Często bank sam zaproponuje nam na przykład wakacje kredytowe lub opcję wydłużenia okresu spłat, tak aby odzyskać zainwestowane pieniądze. Najlepszą obroną więc w sytuacji rozwiązania umowy kredytu jest szczerość oraz dobre chęci z naszej strony.

Czytaj również

?>