Wypłata brutto-netto – przeliczenie wynagrodzenia

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

1 udostępnij na FB

Każdemu z nas zależy na stałej, ciekawej i dobrze płatnej pracy pozwalającej utrzymać się na zadowalającym nas poziomie życia. Często szukamy ofert nowego, interesującego zatrudnienia, nieraz opartego o umowy na całkiem innych warunkach. Jednak jedno jest stałe i powtarzające się za każdym razem, gdy przeglądamy oferty nowych miejsc pracy. W ogłoszeniach proponowane wynagrodzenie pokazywane jest zawsze jako kwota brutto. Taka kwota znajdzie się również w podpisywanej przez nas umowie o pracę.

Czy wiemy, co czego te dwa określenia się odwołują? Czy znamy przeliczniki brutto netto? Zanim jednak przystąpimy do wykonywania obliczeń przyszłego wynagrodzenia, spróbujmy sprecyzować, czym jest wynagrodzenie brutto, a czym netto.

Wynagrodzenie brutto – co się na nie składa?

Pracodawcy przeważnie podają w ogłoszeniach o pracę proponowaną pensję brutto. Wynagrodzenie w tej formie podawane jest także we wszelkich dokumentach podpisywanych przez obie ze stron. Czy wiemy dokładnie, co to jest i jak obliczyć rzeczywistą kwotę, jaką dostaniemy “na rękę” jako wynagrodzenie?

Wynagrodzenie brutto jest to pełna kwota proponowanej pensji przed potrąceniem składek ZUS a także zaliczki na podatek dochodowy. Wysokość wszelkich tego typu potrąceń od pierwotnie podanej kwoty zależy między innymi od rodzaju umowy o pracę, w której określone są wszelkie wymagania oraz obowiązki. Składka potrącana na rzecz ubezpieczenia emerytalnego wynosi 19,52%. Połowa tej kwoty jest płacona przez pracownika, a druga przez pracodawcę. Natomiast jeżeli mówimy o ubezpieczeniu rentowym, to w tym przypadku składka wynosi 8%, z czego nasz pracodawca opłaca 6,5%, a my pozostałe 1,5%.

Kolejne składki, jakie odliczane są od wynagrodzenia brutto, przekazywane są na ubezpieczenie chorobowe. Wynoszą one 2,45% wynagrodzenia i w całości pokrywa je pracownik. Dzięki ich opłacaniu, w przypadku choroby i niezdolności do pracy, otrzyma się zasiłek. Z tym tematem wiąże się także składka zdrowotna w wysokości 9% wynagrodzenia. Oblicza się ją od kwoty wynagrodzenia pomniejszonego o sumę następujących składek: emerytalnej, rentowej oraz chorobowej. Składka zdrowotna jest odliczana od podatku dochodowego i dzięki jej opłacaniu możemy korzystać z opieki lekarskiej świadczonej przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jak obliczyć wynagrodzenie netto?

Tak naprawdę to właśnie płaca netto powinna nas najbardziej interesować w przypadku ubiegania się o pracę. Jest to bowiem rzeczywista pensja, jaką otrzymamy “na ręke” za wypełnienie wszelkich obowiązków wskazanych w umowie zawartej z pracodawcą. Znajomość tej właśnie konkretnej kwoty da nam jasność, jakiego wynagrodzenia możemy się spodziewać. Czy jednak możliwe jest, abyśmy sami obliczyli kwotę naszej przyszłej pensji netto?

Dla przykładu możemy podać, iż w przypadku pracy w oparciu o umowę o dzieło otrzymamy pensję pomniejszoną tylko i wyłącznie o zaliczkę na rzecz podatku dochodowego. Natomiast jeżeli mamy podpisaną umowę o pracę, to odliczane są wszelkie składki. Wtedy też przeliczenie wynagrodzenia polega na tym, że od kwoty brutto odejmujemy całkowitą sumę składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne, a także zaliczkę na podatek dochodowy. Samodzielne obliczenia mogą wydawać się nam trudne i kłopotliwe, dlatego warto skorzystać z dostępnych w internecie wygodnych i nieskomplikowanych w użyciu kalkulatorów brutto netto.

Kalkulatory wynagrodzenia posiadają najczęściej bardzo dogodną funkcję, a mianowicie przeliczają zarobki w oparciu o formy zatrudnienia oparte o różnego rodzaju umowy. Często bowiem podczas rozmów kwalifikacyjnych pracodawcy proponują nam formy zatrudnienia różnego rodzaju. Warto więc wiedzieć, jakiej wysokości zarobków możemy się spodziewać rozpatrując każdy z typów możliwego zatrudnienia w danej firmie i wybrać ten najodpowiedniejszy dla nas. Rzecz jasna wynagrodzenie to nie jedyna kwestia, która powinna nas interesować przy wyborze formy zatrudnienia, jednakże rozważenie różnych wariantów umów pozwoli nam podjąć ostateczną decyzję.

Przeliczenie brutto na netto

Przeliczanie wynagrodzeń może wydawać się nam dość żmudnym zadaniem, jednak dostępne w sieci przeliczniki brutto netto szybko wskażą nam, jaką pensję “na rękę” otrzymamy po zawarciu danej umowy.

Dla przykładu: jeśli nasza umowa o pracę mówi o wynagrodzeniu rzędu 3 490 PLN brutto, to tak naprawdę otrzymamy na rękę kwotę 2 709 PLN netto. Pozostałe kwoty prezentowane są poniżej:

  • 3 600 PLN brutto – 2 784 PLN netto
  • 4 000 PLN brutto – 3 057 PLN netto
  • 4 500 PLN brutto – 3 398 PLN netto
  • 5 000 PLN brutto – 3 738 PLN netto
  • 5 500 PLN brutto – 4 078 PLN netto
  • 6 000 PLN brutto – 4 420 PLN netto
  • 6 500 PLN brutto – 4 761 PLN netto
  • 7 000 PLN brutto – 5 102 PLN netto
  • 7 500 PLN brutto – 5 442 PLN netto
  • 8 000 PLN brutto – 5 784 PLN netto
  • 8 500 PLN brutto – 6 125 PLN netto
  • 9 000 PLN brutto – 6 465 PLN netto
  • 9 500 PLN brutto – 6 806 PLN netto
  • 10 000 PLN brutto – 7 147 PLN netto

Kalkulatory brutto – netto

Kiedy znamy – w przybliżeniu chociażby – przeliczniki wynagrodzeń z brutto na netto, możemy konkretniej przyjrzeć się przeglądanym ofertom zatrudnienia. Bardziej konkretną odpowiedź na pytanie, jaka kwota wynagrodzenia zostanie nam wypłacona “na rękę” po opłaceniu wszelkich niezbędnych składek, uzyskamy korzystając z kalkulatorów dostępnych powszechnie w internecie. Te nieskomplikowane i bardzo użyteczne narzędzia pozwolą nam na dostosowanie obliczeń do naszych konkretnych potrzeb – możemy w nich wskazać dokładną kwotę wynagrodzenia brutto, a także rodzaj zawartej z pracodawcą umowy.

Czytaj również

1 Comment
  1. Fajny artykuł, zróbcie jeszcze artykuł jak powinno się przeliczać wynagrodzenie UoP a B2B. Ostatnio gdzie nie widzę ogłoszeń o pracę to wszędzie stawki właśnie w oparciu o b2b – wygląda to niby atrakcyjnie pod kątem finansowym. Pytanie – czy się opłaca?

?>