Wpłatomat – jak wpłacić pieniądze na kartę?
W działaniu przypominają odwrócony bankomat. Znajdują się w często uczęszczanych punktach handlowych i oddziałach bankowych. Ich obsługa jest intuicyjna i wymaga jedynie postępowania zgodnie z wyświetlaną na ekranie instrukcją.
Pod koniec roku 2022 w Polsce funkcjonuje blisko dziewięć tysięcy wpłatomatów, z czego trzy tysiące należy do sieci Euronet. Właściciele kont bankowych coraz chętniej decydują się na wpłatę gotówki bez wizyty w oddziale banku lub opłacaniu przekazów pocztowych, mając pewność, że pieniądze pojawią się na ich koncie w najpóźniej do końca następnego dnia roboczego.
Wpłatomat – co to jest i do czego służy?
W pobliżu placówek bankowych, wzdłuż pasaży handlowych, w pobliżu hali dworcowych zauważyć można wolnostojące lub wbudowane maszyny przypominające bankomaty. Mają wysokość do półtora metra i sugestywne oznakowanie z logo obsługującej go firmy. Wpłatomat to, w prostych słowach, urządzenie elektroniczne pozwalające na wpłatę gotówki o dowolnej porze bez dodatkowych formalności (przy spełnieniu kilku podstawowych warunków).
Jak działa wpłatomat – w jakim czasie pieniądze są na koncie?
Aby skorzystać z urządzenia, poza wybraną kwotą w gotówce (używać można jedynie banknoty, monety nie są przyjmowane), należy posiadać kartę debetową, kartę kredytową lub smartfon (wyłącznie przy nowszych modelach obsługujących technologię Blik).
Jeżeli karta powiązana jest z kontem bankowym należącym do placówki obsługującej wpłatomat (urządzenia przy oddziałach, rzadziej w okolicach punktów sprzedaży), wpłaty pojawiają się na koncie tego samego dnia, zazwyczaj – w zależności od natężenia ruchu płatniczego – znajdują się na wskazanym rachunku w ciągu kilkudziesięciu minut.
W przypadku wpłat z urządzeń należących do sieci typu Euronet, bądź też na konto bankowe nie związane z placówką właściciela, pieniądze mogą pojawić się później (w wersji standardowej). Przy opcji przyspieszonej, która jest dostępna za dodatkową opłatą – zwykle w ciągu 30 min od potwierdzenia transakcji).
Jakie banknoty przyjmuje wpłatomat?
Poprawnie wykonana wpłata dokonywana jest wyłącznie za pomocą banknotów o dowolnym nominale. Warunkiem akceptacji gotówki przez urządzenie jest dobry stan fizyczny i liczba wpłacanych banknotów. Nie powinny być one:
- pozaginane,
- podarte,
- nieczytelne,
- spięte spinacze lub gumka,
- w walucie obcej.
Zalecana liczba banknotów znajduje się w przedziale między 20 a 200, w zależności od ustawień wpłatomatu.
Jak wpłacić pieniądze wpłatomatem – krok po kroku
Krok 1: Ustal, gdzie znajduje się najbliższe urządzenie
Zwykle ustawione są przy oddziałach bankowych, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. W dużych miastach znajdują się dodatkowo na dworcach, w galeriach handlowych, tam, gdzie odbywa się częsta i intensywna sprzedaż. Pomocne przy ustalaniu takich miejsc są mapy udostępniane w Internecie.
Krok 2: Przygotuj kwotę, którą chcesz wpłacić
Usprawnia to przebieg transakcji, a jednocześnie ułatwia wprowadzenie kwoty, która będzie potrzeba na dalszym etapie. Pozwoli to także sprawdzić, czy wszystkie banknoty spełniają kryteria akceptowalne przez czujniki urządzenia. Ma to zapobiec oszustwom i próbom wyłudzenia, dlatego należy postępować zgodnie z instrukcją operatora urządzenia.
Krok 3: Włóż kartę lub przygotuj smartfon
Jeżeli zamierza się korzystać z tradycyjnej formy, czyli karty debetowej lub kredytowej, należy ją włożyć do czytnika, podobnie jak dzieje się to w przypadku wypłaty gotówki z bankomatu. Urządzenie poprosi o autoryzację w postaci kodu PIN, a następnie przekieruje do kolejnego ekranu z poleceniami. Jeżeli wpłatomat jest jednocześnie bankomatem, konieczne będzie wybranie opcji wpłatomatu na liście poleceń.
Gdy natomiast zamierza się wybrać opcję “Wpłata Blik”, trzeba zaznaczyć taką opcję, aby móc wprowadzić wygenerowany kod na ekranie.
Krok 4: Zadeklaruj kwotę, którą chcesz wpłacić
Na ekranie pojawi się komunikat z zapytaniem o sumę, jaka ma zostać zaksięgowana na koncie. Od poprawności tej liczby zależy, czy późniejsze finalizowanie transakcji przebiegnie poprawnie. Proces ten przebiega jednakowo zarówno przy użyciu karty, jak i smartfona.
Krok 5: Umieść odliczona kwotę w podajniku pieniężnym
W zależności od ustawień i zaleceń operatora wpłatomat może przyjąć ograniczoną liczbę banknotów. Nominał nie odgrywa roli w tym przypadku, dlatego przy większych kwotach do wpłacenia zaleca się wybieranie wyższych nominałów. Większość wpłatomatów ustala ten limit w granicach między 20-200 banknotami.
Krok 6: Potwierdź kwotę wyświetloną na ekranie
Jeżeli wszystko przebiegnie poprawnie, na ekranie powinna pojawić się deklarowana suma. W takim wypadku należy potwierdzić i zakończyć transakcję. Przy wystąpieniu problemów należy uważnie przeczytać komunikat:
- gdy kwota na ekranie nie zgadza się z zadeklarowaną, należy anulować transakcję i rozpocząć od nowa, sprawdzając stan wszystkich banknotów,
- gdy pieniądze nie zostaną zwrócone lub odczytane przez urządzenie, należy skontaktować się z operatorem w celu wyjaśnienia sytuacji.
Przy znacznych sumach zaleca się podzielenie operacji na dwie, trzy mniejsze w razie gdyby doszło do awarii urządzenia lub błędu oprogramowania. Mimo że są one rzadkością, warto postępować z wpłacaniem pieniędzy z ostrożnością.
Krok 7: Potwierdź i zakończ transakcję
W momencie, kiedy powyższe kroki zostaną wykonane poprawnie, należy zatwierdzić transakcję, zabrać kartę i oczekiwać na zaksięgowanie gotówki na koncie. Zazwyczaj następuje to w ciągu kilku minut, jeżeli wpłatomat należy do tego samego banku, co konto bankowe, na które dokonywany jest przelew.
Czy można wpłacać pieniądze wpłatomatem innego banku?
Większość wpłatomatów dostępnych na rynku, których operatorami są banki, oferuje taką funkcję, jednak jest ona dostępna za dodatkową opłatą w postaci procentu od wpłacanej kwoty. Przy wpłatomatach Euronetu możliwe jest przesyłanie pieniędzy do banków współpracujących, na nieco korzystniejszych warunkach.
Wpłata pieniędzy wpłatomatem Euronet
Jest to sieć operatorów bankomatów i wpłatomatów, którzy oferują pośredniczenie w transakcjach między bankiem a klientem. Są najpopularniejszą firmą oferująca tego typu usługi, liczącą łącznie ponad trzy tysiące urządzeń na terytorium kraju. Aby móc korzystać z ich oferty należy wcześniej utworzyć darmowe konto, do którego zostaje przypisane konto bankowe, na które przekazywane są wpłaty.
Na chwilę obecną wpłatomaty Euronet współpracują z bankami:
- Alior Bank,
- Nest Bank,
- mBank,
- Bank Pocztowy,
- Getin Bank,
- Citi Handlowy.
Euronet oferuje możliwość rejestracji 7 kont, dowolną liczbę wpłacających i dwa rodzaje wpłat, w zależności od czasu, w jakim ma zostać zaksięgowana gotówka. Jest to tryb standardowy i ekspresowy. Standardowy kosztuje 0,4% od kwoty, która zostaje wpłacona, a na koncie wplata widoczna jest następnego dnia. Ekspresowy to wariant, za który pobierana jest dodatkowa opłata 5 zł., jednak pieniądze są do dyspozycji są już po 30 min. od zakończenia transakcji.