Tarcza Finansowa PFR dla Firm
- kto skorzysta?
Do przedsiębiorców już niebawem trafi wsparcie z nowego programu rządowego, zwanego Tarczą Finansową. Mogą oni korzystać z kilku form finansowania, takich jak pożyczki, obligacje, udziały lub akcje. Z pomocy udzielanej w ramach programu będzie mogło skorzystać około 670 tysięcy polskich przedsiębiorstw.
Kto może skorzystać ze wsparcia w ramach Tarczy Finansowej?
Tarcza Finansowa to program skierowany zarówno dla mikroprzedsiębiorstw. Firm z sektora MŚP, jak i dużych przedsiębiorstw. W przypadku najmniejszych firm, konieczne jest zatrudnianie co najmniej jednego pracownika. Ze wsparcia są zatem wyłączone osoby samozatrudnione.
Tarcza Finansowa – cele programu
Tarcza Finansowa jest przeznaczona dla tych przedsiębiorstw, które odniosły straty finansowe z powodu pandemii wywołanej wirusem COVID-19. Program ten wpisuje się w ustawę o tzw. Tarczy Antykryzysowej. Do jego głównych celów zalicza się przywrócenie przedsiębiorcom płynności finansowej w czasie epidemii. Jest to również przeciwdziałanie zjawisku zatorów płatniczych, ochrona miejsc pracy, a także zapobieganie ryzyku załamania polskiej gospodarki.
Ile wynosi wsparcie?
W sumie przedsiębiorcy otrzymają niespełna 100 miliardów złotych. Z czego około 60% będą stanowić środki bezzwrotne. Pojedynczy przedsiębiorca może otrzymać nawet do 75% bezzwrotnej subwencji. Najwięcej środków trafi do firm z sektora MŚP, bo aż 50 mld złotych. Mikrofirmy uzyskają łączne wsparcie na poziomie 25 miliardów złotych. A największe podmioty gospodarcze (zatrudniające co najmniej 250 pracowników) otrzymają 25 miliardów złotych.
Kto wypłaci pieniądze i jak wnioskować o wsparcie?
Mikrofirmy, a także małe i średnie przedsiębiorstwa otrzymają wsparcie przy udziale komercyjnych banków. W tym celu należy złożyć wniosek za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej. W wybranym banku uczestniczącym w programie. We wniosku należy wskazać m.in. dane identyfikacyjne firmy, liczbę zatrudnianych pracowników, spadek obrotów oraz numer firmowego rachunku bankowego, na który zostaną przelane pieniądze. Obsługa wniosku przez bank ma zapewnić możliwość jak najszybszego przekazania środków. Duże firmy w celu otrzymania wsparcia powinny natomiast wypełnić formularz znajdujący się na stronie Polskiego Funduszu Rozwoju.
Ogólne zasady Tarczy Finansowej
Podstawowym warunkiem ubiegania się o wsparcie w ramach Tarczy Finansowej jest spadek obrotów o minimum 25%. W dowolnym miesiącu przypadającym po 1 lutego 2020 roku w stosunku do miesiąca poprzedzającego, lub tego samego miesiąca w poprzednim roku podatkowym. Spadek ten powinien być następstwem pojawienia się pandemii koronawirusa.
Mikroprzedsiębiorstwa
Mikrofirmy mogą otrzymać subwencję na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności. W tym również wynagrodzeń swoich pracowników. Do katalogu kosztów które podlegają wsparciu, zaliczają się m.in. opłaty na czynsz, a także zakup towarów, wyposażenia czy środków trwałych. Za otrzymane pieniądze można również opłacić podatki, pokryć zobowiązania wobec kontrahentów czy spłacić zaciągnięte kredyty. W ostatnim przypadku obowiązuje jednak limit do 25% kwoty uzyskanej subwencji.
Warunkiem otrzymania wsparcia przez mikroprzedsiębiorcę jest osiąganie rocznego obrotu lub sumy bilansowej do kwoty maksymalnej wynoszącej 2 miliony euro. Na subwencję mogą również liczyć te firmy, na które nałożono zakaz prowadzenia działalności. W związku z wprowadzonymi obostrzeniami sanitarnymi.
Mikroprzedsiębiorca może wnioskować o przyznanie subwencji w kwocie maksymalnie 324 tysięcy złotych. Z czego 75% może mieć charakter bezzwrotny. Wartość wsparcia będzie uzależniona od liczby zatrudnianych pracowników, oraz poziomu spadku przychodów. 25% udzielonej kwoty subwencji może zostać umorzone. Pod warunkiem, że przedsiębiorca nie zamknie ani nie zawiesi działalności w ciągu 12 miesięcy od otrzymania wsparcia. Pozostałe 50% stanie się bezzwrotne, jeśli firma utrzyma w tym okresie dotychczasowe zatrudnienie. Część subwencji niepodlegająca umorzeniu, powinna zostać zwrócona po 3 latach. Otrzymanie wsparcia wymaga wniesienia odpowiedniego zabezpieczenia środków, np. w postaci weksla czy poręczenia.
Firmy z sektora MŚP
Nieco odmienne zasady dotyczą firm zatrudniających od 10 do 49 pracowników. W ich przypadku wsparcie może być udzielone. Pod warunkiem, że całoroczny obrót nie był wyższy niż 50 milionów euro. Lub suma bilansowa nie przekroczyła 43 milionów euro. I w tym przypadku konieczne jest obniżeniu przychodów o co najmniej 25%. A kwotę subwencji niepodlegającą umorzeniu należy zwrócić po 3 latach.
Firmy z sektora MŚP mogą otrzymać wsparcie, którego wysokość odpowiada wartości rocznej sprzedaży w 2019 roku:
- spadek obrotów od 75% do 100% – wartość subwencji może odpowiadać maksymalnie kwocie 8% przychodów z ubiegłego roku (do limitu 3,5 miliona złotych),
- spadek obrotów od 50% do 74% – wartość subwencji może stanowić równowartość 6% osiągniętych przychodów w minionym roku,
- oraz spadek obrotów od 25% do 49% – wartość subwencji może wynieść 4% przychodów z ubiegłego roku.
Bezzwrotny charakter może przyjąć do 75% przyznanej subwencji. Ostateczna kwota będzie uzależniona od poziomu utrzymania średniego wynagrodzenia oraz wartości poniesionej straty finansowej.
Duże firmy
Przedsiębiorstwa zatrudniające conajmniej 250 pracowników mogą wnioskować o 3 formy wsparcia:
- Finansowanie płynnościowe – pożyczki lub obligacje o wartości do 10 miliardów złotych, do spłaty w terminie 2 lat,
- Finansowanie inwestycyjne – akcje lub udziały, których wartość może wynieść do 1 miliarda złotych na jedno przedsiębiorstwo,
- oraz Finansowanie preferencyjne – częściowo bezzwrotne (w zależności od utrzymania stanu zatrudnienia i poziomu spadku obrotów) pożyczki preferencyjne o wartości maksymalnie 750 milionów złotych,
Duża firma może łącznie otrzymać w ramach Tarczy Finansowej wsparcie o wartości do 25 miliardów złotych. Z czego maksymalnie 12 miliardów może mieć charakter bezzwrotny. Aby duża firma mogła ubiegać się o subwencję, powinna prowadzić działalność na dzień 31 grudnia 2019 roku. Rozliczać w Polsce przez ostatnie 2 lata podatki, a także nie posiadać zaległości względem urzędu skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na dzień otrzymania subwencji lub 29 lutego 2020 roku.