Sprzedaż mieszkania z kredytem – czy można sprzedać taką nieruchomość?
Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym jak może się wydawać nie jest procedurą bardzo skomplikowaną i trudną do przeprowadzenia. Oprócz dodatkowych kilku dokumentów z banku w którym posiadamy kredyt hipotyczne na naszą nieruchomość cała transakcja wygląda praktycznie tak samo, jak w przypadku zakupu nieruchomości bez kredytu.
Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?
Jeżeli podjęliśmy decyzję o sprzedaży mieszkania z kredytem hipotecznym to na początku udajmy się do naszego banku aby dowiedzieć się jaka kwota pozostała jeszcze do spłaty. Jeśli znajdzie się kupiec, to należy udać się do banku i złożyć wniosek o zgodę banku na wykreślenie hipoteki po całkowitej spłacie kredytu. Do czego taki dokument jest potrzebny? Otóż jest to informacja dla osoby kupującej iż mieszkanie lub dom nie będą posiadać żadnych wpisów na hipotece. Dodatkowo jeżeli kupujący również ubiegać się będzie o kredyt hipoteczny na naszą nieruchomość musi posiadać taki dokument.
Promesa (zgoda na wykreślenie hipoteki) to potwierdzenie dla banku kupującego że na nieruchomości nie będą widnieć żadne obciążenia i bez problemu może udzielić osobie kupującej kredytu hipotecznego. Gdy już wszystkie formalności są „załatwione” czas udać się do notariusza, aby zawrzeć akt notarialny. Po zawarciu aktu notarialnego odpowiednia kwota jest przelewana do banku na całkowitą spłatę naszego kredytu hipotecznego, a ewentualna nadwyżka trafia na nasze konto. Jeżeli kupujący ubiegał się o kredyt hipoteczny to wtedy „jego” bank dokona wszelkich transakcji finansowych.
Mieszkanie obciążone kredytem a jego sprzedaż- o czym należy pamiętać?
Jest kilka istotnych faktów o których należy pamiętać decydując się na sprzedaż mieszkania obciążonego kredytem hipotecznym. Przede wszystkim duże znaczenie pod względem finansowym ma czas w jakim od momentu zakupu chcemy takiej sprzedaży dokonać. Jeżeli spłacamy kredyt hipoteczny przed czasem to prawdopodobnie bank naliczy za to odpowiednią prowizję. Informację taką znajdziemy w umowie lub bezpośrednio w banku. Również dodatkowa opłata może pojawić się gdy zechcemy spłacić naszą hipotekę przed upływem 3 lat od uzyskania kredytu hipotecznego. Kolejna opłata to podatek dochodowy który trzeba będzie zapłacić gdy sprzedaż nastąpi przed upływem 5 lat, chyba że środki ze sprzedaży zostaną wykorzystane na zakup kolejnej nieruchomości. Warto wszystkie szczegóły wziąć pod uwagę i dobrze się zastanowić czy czas w którym chcemy sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym jest odpowiedni pod kątem finansowym. Oczywiście unikamy spłacania pozostałych odsetek i to z pewnością jest opłacalne posunięcie, niemniej jednak warto wszystko bardzo dobrze przemyśleć i przeliczyć.
Czy wymagana jest zgoda banku na sprzedaż mieszkania z kredytem?
Często zdarza się, iż ludzie myślą że mieszkanie na które został zaciągnięty kredyt hipoteczny należy do banku. Więc śpieszymy z wyjaśnieniem że właścicielem mieszkania jest osoba która je zakupiła. Akt notarialny jasno wskazuje kto jest właścicielem danej nieruchomości. Bank w takiej sytuacji udziela jedynie kredytu, a hipoteka jest zabezpieczeniem w razie braku spłaty. Jeżeli to my jesteśmy właścicielami danego mieszkania, to możemy nim rozporządzać według własnego uznania i w przypadku chęci sprzedaży nie potrzebujemy na to zgody banku. Oczywiście wszystkie formalności z całkowitą spłatą kredytu hipotecznego muszą zostać dopełnione, natomiast kiedy chcemy sprzedać i komu, to już zależy tylko i wyłącznie od nas. Właściciel mieszkania podejmuje decyzję, a bank nie może się nie zgodzić na przeprowadzenie takiej transakcji.
Jakie formalności należy dopełnić?
W pierwszej kolejności należy udać się do banku w którym posiadamy kredyt hipoteczny na nasze mieszkanie w celu poinformowania o chęci sprzedaży i uzyskania odpowiednich zaświadczeń. Będziemy potrzebować promesy która poświadczy wykreślenie hipoteki po całkowitej spłacie kredytu, oraz zaświadczenia które będzie zawierało:
wszystkie informacje o kredycie hipotecznym
aktualne saldo do spłaty
dane kredytobiorcy
numer konta do spłaty dla kupującego
zgodę banku na jednorazową spłatę kredytu
Dokumenty te będą potrzebne już w momencie zawierania umowy przedwstępnej. Jest to ważny element w całym procesie sprzedaży, ponieważ to właśnie spłata kredytu hipotecznego jest w tym momencie najważniejsza i dokumenty z banku są w tym przypadku niezbędne. Następnym krokiem jest podpisanie aktu notarialnego, w którym przekazujemy własność na kupującego. Po całkowitej spłacie kredytu hipotecznego zostaje tylko uzyskanie zaświadczenia o całkowitym wykreśleniu hipoteki.
Sprzedaż mieszkania na kredyt- krok po kroku
Jak już pisaliśmy na początku, sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym odbywa się prawie tak samo jak sprzedaż nieruchomości bez kredytu. Różnicę stanowi tylko uzyskanie kilku niezbędnych dokumentów z banku.
Jeżeli zastanawiamy się nad sprzedażą mieszkania na kredyt to warto w pierwszej kolejności przeliczyć wszystkie dodatkowe koszty jakie mogą wyniknąć ze wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego. Jeśli wszystko nam odpowiada, to należy udać się do banku aby dowiedzieć się jaka kwota kredytu pozostała do spłaty, ponieważ od tego również będzie uzależniona cena za jaką mieszkanie będziemy chcieli sprzedać. Kolejnym krokiem jest znalezienie kupca, aby taka osoba zechciała zakupić nasze mieszkanie musi pierwsze zobaczyć ogłoszenie. Ogłaszać się możemy samodzielnie na różnych portalach internetowych, jak również zlecić sprzedaż agencji nieruchomości. Gdy już znajdzie się odpowiedni nabywca, to czas przystąpić do załatwiania formalności.
Należy udać się do banku aby uzyskać dokładne zaświadczenie dotyczące naszego kredytu hipotecznego, oraz zgodę na wykreślenie hipoteki po całkowitej spłacie kredytu. Jest to oczywiście formalność ponieważ bank nie może nam odmówić wydania tych dokumentów. Gdy posiadamy już odpowiednie zaświadczenia kolejnym krokiem jest podpisanie aktu notarialnego. Po podpisaniu stosownej umowy u notariusza nowy nabywca, bądź bank (gdy kupujący również korzysta z kredytu hipotecznego) przelewa na odpowiednie konto bankowe pozostałą kwotę do spłaty naszego kredytu. Jeżeli mieszkanie zostało sprzedane drożej niż pozostała kwota do spłaty to nadwyżka trafia na nasze konto czyli konto sprzedającego.
Na sam koniec sprzedający musi dopilnować wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej i na tym cała procedura sprzedaży mieszkania na kredyt się kończy. Jak widać nie jest to proces skomplikowany i jeżeli ktoś zastanawia się w tym momencie nad sprzedażą mieszkania na kredyt to jak najbardziej jest to możliwe i nie wymaga skomplikowanych czynności.