Skąd wziąć pieniądze na otwarcie własnej firmy?
Rosnąca inflacja sprawia, że coraz więcej osób myśli o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Często jest to bardziej opłacalna opcja niż praca na etacie. Najczęściej przed założeniem firmy powstrzymuje nas brak pieniędzy. Na szczęście w dzisiejszych czasach mamy wiele sposobów na pozyskanie funduszy.
Skąd wziąć pieniądze na otwarcie własnej firmy?
Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić zanim zaczniemy starać się o pieniądze jest biznesplan. Musi być on dobrze wykonany, gdyż tylko dzięki temu mamy szansę na zdobycie potrzebnych nam pieniędzy. Bez biznesplanu nie będziemy wiedzieć ile tak naprawdę pieniędzy potrzebujemy. Na początku warto zapytać rodzinę czy znajomych o pomoc finansową. Wiele osób posiada oszczędności, które czekają aż nadarzy się okazja do zainwestowania. Tą okazją może być inwestycja w naszą firmę. Oczywiście będziemy musieli przekonać inwestora o tym, że podołamy wyzwaniu jakim jest prowadzenie firmy.
Dobry biznesplan pozwoli nam oszacować zyski firmy, a także czas zwrotu inwestycji. Powinno nam to ułatwić pozyskanie inwestora w rodzinie bądź wśród znajomych. W drugim wypadku możemy zamieścić informację o poszukiwaniu inwestora na portalach społecznościowych. Dzięki temu możemy dotrzeć do osób, z którymi rzadko się widzimy. Zwiększa to szansę na zdobycie potrzebnych nam pieniędzy.
Kredyt dla firm
Kredyt w banku to dobra opcja, jeśli posiadamy zdolność kredytową. Nie sprawdzi się to w przypadku młodych, a także tych pracujących na podstawie umowy o dzieło czy zlecenie na czas określony. Może to nie być wystarczającym zabezpieczeniem dla banku. Wszystko jednak zależy od kwoty jakiej potrzebujemy. Oprócz klasycznego kredytu, mamy także specjalny kredyt dla nowych firm. Tutaj bank bierze pod uwagę nie tylko naszą zdolność kredytową, ale również ocenia szansę na rozwój naszej firmy na podstawie biznesplanu. W zależności od banku możemy dostać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Oczywiście w przypadku większych kwot wymagane będzie zabezpieczenie, np. w postaci nieruchomości. Najłatwiej dostać kredyt w banku, w którym mamy regularne wpływy na konto. Na tej podstawie bank ustali naszą zdolność kredytową, czyli maksymalną kwotę zadłużenia. Może również uruchomić limit odnawialny w rachunku firmowym. Wysokość takiego limitu uzależniona jest od wysokości obrotów.
Kredyty w banku nie są dobrym rozwiązaniem do młodych, którzy chcą otworzyć firmę zaraz po zakończeniu szkoły. Nie mniej jednak, otwarcie działalności w młodym wieku to dobry pomysł. W dzisiejszych czasach każdego roku powstają tysiące nowych firm.
A może dotacja?
Wiele z już istniejących firm się zamyka, co tworzy miejsce do działania. Jeśli mamy dobry pomysł na biznes, to nie warto czekać. W naszym kraju żyje prawie 40 milionów ludzi, dlatego też jest duże prawdopodobieństwo, że ktoś wpadnie na ten sam pomysł co my. Dlatego liczy się to, by szybko wkroczyć na rynek i zacząć działać. Jeśli nie potrzebujemy dużej kwoty na otwarcie firmy, to możemy skorzystać z dotacji. Mamy do wyboru dotację na otwarcie jednoosobowej działalność gospodarczej z urzędu pracy bądź z unii europejskiej.
Kwoty, jakie możemy otrzymać są zależne od miejscowości, a także od liczby wniosków. Miasta mają bowiem określony budżet, który mogą przeznaczyć na dotacje. Zatem najwięcej możemy zyskać na początku roku. O dotacje możemy starać się w urzędzie pracy bądź urzędzie miasta. Pierwsza to dotacja dla osób bezrobotnych. Dlatego też warto zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna.
Dotacja z unii europejskiej jest nieco wyższa, gdyż wynosi 40 tysięcy złotych. Z kolei ta z urzędu pracy to około 30 tysięcy złotych. Obie dotacje są bezzwrotne po spełnieniu warunków znajdujących się w umowie.
Poszukiwany inwstor
Znalezienie inwestora to najlepszy sposób na sfinansowanie otwarcia firmy. Zwłaszcza jeśli potrzebujemy większej kwoty. W zamian za wsparcie finansowe inwestor otrzyma udziały w firmie. Kiedy inwestycja mu się zwróci, może on odsprzedać nam swoje udziały, dzięki czemu staniemy się jedynymi właścicielami firmy. Sprzedaż udziałów to częsta praktyka inwestorów. Dzięki temu mają pieniądze na kolejne inwestycje. Aniołowie biznesu są szczególną grupą inwestorów. Są to bowiem ludzie sukcesu z wieloletnim doświadczeniem w różnych dziedzinach. Mogą nie tylko wspomóc nas finansowo, ale także podzielą się z nami swoją wiedzą. Doświadczeni inwestorzy posiadają wiedzę i kontakty, które mogą nam pomóc w szybkim rozwoju firmy.