Ryzyko straty w kryptowalutach – jak je zminimalizować?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Nawet dobre strategie handlowe i inwestycyjne mogą prowadzić do strat w portfelu, jeśli zaniedbane zostaną podstawowe zasady zarządzania funduszami. Oprócz podstawowych zasad wspólnych dla inwestowania i handlu każdym aktywem kryptowaluty charakteryzują się szeregiem dodatkowych zasad.

Kluczowe znaczenie wielkości pozycji handlowej

Aby zrozumieć podstawy zarządzania pieniędzmi, należy powtórzyć aksjomat rynku, że żadna prognoza analityka, płatny sygnał kanału VIP czy własna analiza nie może być za każdym razem w stu procentach prawdziwa, a jedynie stanowi większe lub mniejsze prawdopodobieństwo rozwoju wydarzeń w określony sposób. Użytkownicy prowadzący statystyki swoich transakcji mogą zauważyć, że nawet najlepsza z działających strategii handlowych ma pewien margines błędu. Przykładowo, jeśli dziewięć na dziesięć transakcji jednej strategii jest zyskownych, a jedna traci, to podstawowym zmartwieniem użytkownika jest to, aby nie wpaść w taki “dół” okresowej niedokładności z nadmiernym lub nawet całkowitym kapitałem.

Co można zrobić, aby temu zapobiec? Przede wszystkim należy całkowicie unikać podejścia krótko opisanego zwrotem “all in”. Po przetestowaniu strategii handlowej na małych pozycjach i zauważeniu, że działa i przynosi zyski, użytkownicy są kuszeni, aby otworzyć podobną transakcję z całego depozytu i w końcu zarobić dobry zysk.

Istnieje szansa, że akurat umowa otwarta z całą lokatą będzie nieudana. Straty poniesione na takiej transakcji przekroczą zyski wszystkich poprzednich małych transakcji, a cała praca włożona w strategię handlową okaże się daremna. Przy tym nie ma znaczenia, że transakcja otwarta z całym depozytem może okazać się kilka razy udana. Takie szczęśliwe szanse, które nie są oparte na inteligentnej strategii handlowej, poprowadzą użytkowników dalej drogą błędów i będzie to tylko kwestia czasu, zanim pojawi się duża strata.

Zalecanym podejściem jest posiadanie zestawu pozycji o równej wielkości w ramach tej samej strategii. W tym przypadku nieudany handel nie jest już wydarzeniem czy tragedią, ale oczekiwanym zdarzeniem, na które użytkownik jest przygotowany.

Jaką część depozytu można przeznaczyć na transakcję?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ decyzja zależy od indywidualnej sytuacji każdego portfela, jego wielkości i ryzykowności interesujących nas aktywów. Poniższe zalecenia można uznać za proste wytyczne: dla pozycji w transakcjach spot nie więcej niż 1/10 portfela na transakcję, a dla pozycji w transakcjach lewarowanych powyższa wartość powinna być pomniejszona o wartość dźwigni. Dla pozycji o wysokim ryzyku z dźwignią 5-10x lub więcej, wielkość pozycji będzie wynosiła zaledwie 0,5-1% portfela użytkownika.

W przypadku inwestycji długoterminowych zasada nie więcej niż 1/10 portfela na jedną pozycję sprawdzi się również w przypadku dużych altcoinów pod względem kapitalizacji rynkowej. Wyjątkiem byłyby jedynie flagowce sektorów BTC i ETH, których udział w portfelu może być znacznie wyższy. Udział projektów o małej kapitalizacji i nowych bardziej ryzykownych w portfelu powinien być niezwykle mały, gdyż przestrzeń kryptowalutowa charakteryzuje się niezwykle dynamiczną rotacją trendów technologicznych i popularnych projektów.

Usługa, która rejestruje historyczną kapitalizację rynkową aktywów blockchain, pomaga zwizualizować, co może się stać z większością projektów w czasie. Większość monet i tokenów z lat minionych, które kiedyś znalazły się na szczycie listy, nie będzie w ogóle znana nowym użytkownikom, będąc na “obrzeżach” dzisiejszego świata kryptowalut.

Zrozumienie dywersyfikacji dla portfela kryptowalutowego

Jednym z podejść do alokacji kapitału do portfeli jest zakup zróżnicowanych aktywów reprezentujących różne sektory rozwiązań zdecentralizowanych: projekty systemowe, tokeny giełdowe, projekty działające na DAG i innych alternatywach blockchain, zdecentralizowane rynki przechowywania plików, danych i pojemności komputerów, platformy DeFi, platformy hostingu treści i wideo, platformy DAO, Metaverse i NFT, internet rzeczy, zdecentralizowana tożsamość, szyfrowanie danych i wiele innych sektorów.

Trudno nazwać zrównoważonym portfel, który zawiera aktywa tylko z jednej branży lub różne branże są reprezentowane przez projekty z tego samego ekosystemu opartego na blockchainie. Nawet dobrze zdywersyfikowany zestaw aktywów według branży byłby ryzykowny, gdyby był nadmiernie przywiązany do tylko jednego blockchaina. Jeśli wszystkie aktywa użytkownika reprezentują jeden ekosystem, to ryzyko załamania się całego portfela w przypadku awarii sieciowej monety głównej ekosystemu znacznie wzrośnie.

Pojęcie dywersyfikacji w przestrzeni kryptowalutowej szeroko odnosi się do wielu rodzajów dywersyfikacji: dywersyfikacji sektorów technologicznych, dywersyfikacji samych blockchainów i ekosystemów, dywersyfikacji DeFi-platform i scentralizowanych giełd, dywersyfikacji oprogramowania i sprzętu współpracującego z blockchainami oraz, co nie mniej ważne, dywersyfikacji sposobu przechowywania kryptowalut.

Czytaj również

?>