Rozłożenie podatku na raty
- kto i w jakiej sytuacji może skorzystać?
Podatek dochodowy jest to opłata pobierana od osób fizycznych lub osób prawnych na rzecz Państwa. Wysokość podatku dochodowego uzależniona jest od wysokości dochodu. Jest to obowiązkowe świadczenie pieniężne.
Rozłożenie podatku dochodowego na raty
W życiu mogą wydarzyć się różne sytuacje które mogą negatywnie wpłynąć na finanse. Może również zdarzyć się że właśnie taki problem pojawi się w czasie gdy powinniśmy wpłacić do Skarbu Państwa należny podatek dochodowy. Czy w takiej sytuacji istnieje możliwość aby rozłożyć płatność na raty?
Więc odpowiedź na takie pytanie jest twierdząca ponieważ można złożyć odpowiedni wniosek o rozłożenie takiej płatności na raty. Należy jednak wiedzieć że samo złożenie wniosku nie oznacza jeszcze że na pewno będziemy skorzystać z takiej pomocy. Urząd rozpatruje każdą prośbę indywidualnie, a decyzja jest uznaniowa. Oznacza to iż zostanie sprawdzona bardzo dokładnie cała nasza historia majątkowa. Urząd zweryfikuje również jak odrzucenie wniosku będzie mogło wpłynąć na sytuację życiową podatnika i jego rodziny. Jeżeli organ podatkowy pozytywnie rozpatrzy wniosek o rozłożenie podatku na raty to znaczy że uwzględnił ważny interes podatnika lub interes publiczny. W takiej sytuacji rozłożeniu na raty może podlegać:
- cały podatek
- zaległy podatek wraz z odsetkami za zwłokę
- odsetki od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek
Wracając jednak do tematu samego rozpatrzenia wniosku warto rozwinąć temat ważnego interesu podatnika oraz interesu publicznego. Ważny interes podatnika to sytuacja losowa która uniemożliwia zapłacenie podatku dochodowego w terminie i może to być na przykład utrata majątku lub źródła dochodu. Jeżeli chodzi z kolei o interes publiczny to jest to sytuacja w której gdy podatnik ureguluje terminowo podatek to będzie musiał sięgnąć po pomoc finansową od państwa gdyż nie będzie w stanie sprostać codziennym sprawom materialnym.
Kto może skorzystać z rozłożenia zaległości podatkowych na raty?
Lista osób które mogą złożyć wniosek o rozłożenie podatku dochodowego czy też rozłożenie vat na raty jest jasna i mogą to uczynić:
- podatnik
- płatnik (pracodawca)
- spadkobierca podatnika lub płatnika
- inkasent czyli osoba która została wyznaczona do pobrania podatku i we właściwym terminie powinna wpłacić go do urzędu
- osoba trzecia
Jak wynika z powyższej listy wniosek może złożyć każdy kto podatek dochodowy w takiej czy innej formie do „skarbówki” musi wpłacić, natomiast jak już wspomnieliśmy wcześniej czy taka ulga zostanie przyznana zależy od indywidualnej oceny sytuacji finansowej przez urząd.
Na jak długo można rozłożyć okres spłaty zaległości?
W pewnym sensie można powiedzieć że to od podatnika zależy na jak długi czas i jaką wysokość rat zostanie rozłożona jego zaległość. To właśnie osoba wnioskująca wskazuje w dokumencie jakie widzi rozwiązanie dla zaistniałej sytuacji. Oczywiście ważne jest aby propozycja była rozsądna bo wtedy istnieje szansa że organ podatkowy zaakceptuje nasze rozwiązanie. Ostatecznie to urząd podejmie decyzję o wysokości i ilości rat do spłaty ale jeżeli wskażemy sensowne wyjaśnienia i dokumenty dlaczego chcemy rozłożyć na taki czy inny okres czasu spłatę naszej zaległości to możemy liczyć na przychylność urzędu.
Wniosek o rozłożenie na raty zaległości podatkowej
Przede wszystkim wniosek składamy zawsze przed terminem płatności podatku. Pozwoli to uniknąć naliczania odsetek i ułatwi całą procedurę. Oczywiście gdy posiadamy już zaległość to również możemy złożyć stosowny dokument natomiast pamiętać należy że będziemy wnioskować o inny rodzaj ulgi. Kolejną ważną rzeczą o jakiej należy wiedzieć to fakt że urząd rozpatrzy tylko i wyłącznie to co będzie zawarte we wniosku. Jeżeli więc posiadamy już na przykład zaległość i zostały naliczone odsetki to musimy zawnioskować o rozłożenie na raty kwoty głównej i odsetek. Do wniosku należy dołączyć wszystkie niezbędne dokumenty które potwierdzą ważny interes podatnika lub interes publiczny.
W skrócie chodzi o to aby potwierdzić że nasza obecna sytuacja finansowa uniemożliwia zapłacenie podatku dochodowego. Istotne jest również aby potwierdzić odpowiednim dokumentem że posiadamy możliwość spłaty rat podatku dochodowego. Złożenie wniosku jest bezpłatne. Wniosek o rozłożenie na raty zaległości podatkowej powinien być wypełniony bardzo dokładnie i bez błędów. Przyspieszy to cały proces weryfikacji i pozwoli uniknąć ewentualnego wezwania przez urząd do poprawienia dokumentu. Urząd Skarbowy na rozpatrzenie wniosku ma 30 dni i po tym czasie zostaje wysłana decyzja. W przypadku decyzji odmownej podatnik ma 14 dni na odwołanie się.
Gdzie złożyć wniosek o zaległości podatkowej na raty?
Jeżeli po przeliczeniu naszych finansów zdamy sobie sprawę iż trudno będzie uregulować podatek dochodowy w wyznaczonym terminie to bez zbędnej zwłoki powinniśmy złożyć właściwy wniosek do odpowiedniego urzędu skarbowego. Poprawnie wypełniony i złożony dokument oraz sensowne i logiczne wyjaśnienie zaistniej sytuacji dają nam bardzo dużą szansę na rozłożenie zaległej płatności na raty. Również gdy jesteśmy winni zaległy podatek i cały czas naliczane są odsetki to właśnie w taki sposób możemy zatrzymać cały proces i w łatwy sposób zacząć spłacać dług.