Rodzaje kredytów dla przedsiębiorstw
Nadeszły ciężkie czasy dla prowadzenia własnego biznesu. Sytuacja dotyczy zwłaszcza Polski, w której szaleje inflacja, a ludzie decydują się na zaciąganie pasa i są mniej chętni do tego, aby wydawać. Jednak, taka sytuacja nie oznacza, że nie warto jest prowadzić własnego biznesu.
Przy dobrych pomysłach i wytrwałości udaje się wciąż zarabiać niebagatelne pieniądze, zwłaszcza jeśli w zakresie działalności biznesowej wybieramy niszę, która cechuje się małą konkurencją.
Jak sprawić, aby Twój biznes przetrwał najgorszy czas, albo zacząć swoją przygodę z biznesem w tych trudnych czasach?
Jednym z rozwiązań jest zaciągnięcie kredytu. Kredyt dla przedsiębiorstw może poprawić funkcjonowanie naszej działalności, a ponadto pomoże utrzymać biznes na rynku w najtrudniejszych momentach. Być może do tej pory nie rozważałeś tej opcji, jednak teraz najwyższy czas się z nimi zapoznać. Jest to droga, która Ci umożliwi przetrwanie trudnego okresu lub wystartowanie w nowej niszy, gdzie konkurencja jest dość mała, za to są duże perspektywy rozwoju dla firmy i zysków finansowych.
Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje kredytów dla firm, które są w zasięgu Twojej ręki.
Najpopularniejsze rodzaje kredytów dla firm
Poniższe informacje stanowią charakter informacyjny. Przedstawiamy możliwości finansowe w postaci różnych opcji dostępnych na rynku. Ranking kredytów firmowych oparty jest o aktualne informacje i dotyczy nie tylko instytucji bankowych, ale także parabankowych.
1. Kredyt dla nowych firm na start
To kredyty dla przedsiębiorców, którzy dopiero decydują się na start na rynku. Jest to forma pożyczki, która pozwala wystartować ze swoją działalnością. Nieliczne banki decydują się na finansowanie od pierwszego dnia prowadzenia działalności biznesowej, jednak wciąż taki kredyt jest w zasięgu ręki początkującego przedsiębiorcy.
Taka pożyczka dla nowych firm działa jak kredyt inwestycyjny – bank pożycza środki, które przedsiębiorca inwestuje w swój biznes, aby mógł zacząć przynosić dochody. Taki kredyt jest osiągalny dla osób pełnoletnich, choć przeważnie instytucje zajmujące się tego rodzaju kredytami chętniej udzielają pożyczek osobom w wieku od 20 lub 21 roku życia. Osoba starająca się o taki kredyt musi posiadać pełnię czynności prawnych, legitymować się ważnym dowodem osobistym, posiadać własne konto bankowe z pewną ilością środków na rachunku bieżącym. Nie może być także odnotowana w bazach dłużników z negatywnym wpisem.
Ten ostatni warunek dotyczy braku opóźnień w spłatach zaległości zaciągniętych zobowiązań finansowych. Ważną informacją jest to, że w przypadku osób z opóźnieniami opłacenia zobowiązań finansowych powyżej 30 dni taki kredyt może nie zostać udzielony. Instytucjami, które zajmują się udzielaniem kredytów na start działalności gospodarczej są między innymi weztonafirme, Bancovo, Gotowkovo – wszystkie te instytucje oferują kwotę pożyczki od tysiąca do 200 tysięcy złotych na okres maksymalnie 10 lat z aktualnym RRSO w wysokości 9,59%.
2. Kredyt inwestycyjny
Kredyt inwestycyjny jest to taki kredyt dla przedsiębiorców, który umożliwia pozyskaniu przez firmę długoterminowego finansowania projektów o charakterze inwestycyjnym. Dotyczy także projektów dofinansowanych ze środków europejskich. Finansowanie takim kredytem pozwala na rozpoczęcie działalności polegającej na zakupie środków trwałych i wyposażenia (takich jak grunty, budowa hali produkcyjnej), rozwój działalności spółki poprzez powiększenie lub modernizację majątku, przyśpieszenie inwestycji majątkowych, niematerialnych i finansowych, refinansowanie dotychczas poniesionych kosztów jak i zaciągniętych w tym celu kredytów w innych bankach, wliczając w to konsolidację zobowiązań. Kredyty dla przedsiębiorstw tego rodzaju są przyznawane w oparciu o pozytywną analizę zdolności kredytowej i wymaganych zabezpieczeń. Kredyty inwestycyjne są finansowane głównie przez banki.
Inwestycyjne kredyty dla przedsiębiorstw – ranking według banków:
- Alior Bank – oferuje kwoty do 1 miliona dla mikrofirm, do 3 milionów dla małych firm. Decyzja kredytowa zostaje wydana w ciągu 20 minut. Bank wymaga dokumentu PIT obejmującego minimalnie 10 miesięcy działalności.
- Santander – kieruje swoją ofertę dla małych lub średnich firm istniejących na rynku od co najmniej 12 miesięcy, posiadających pełne dane finansowe za pełen rok obrachunkowy. Kolejnym wymogiem jest zdolność kredytowa. Atutem tego kredytu inwestycyjnego jest wysoka kwota kredytu nawet do 90% wartości całej inwestycji, można go zaciągnąć w kilku walutach. Istnieje możliwość zabezpieczenia stopy procentowej.
- Credit Agricole – kieruje ofertę do osób, które chcą dokonać budowy lub zakupu nieruchomości komercyjnych na rynku pierwotnym i wtórnym, a ponadto – na finansowanie inwestycji w rzeczowy majątek trwały czyli zakup sprzętu, maszyn, urządzeń, komputerów, samochodów, paneli fotowoltaicznych. Można go także spożytkować do zrefinansowania kredytu inwestycyjnego zaciągniętego w innym banku oraz poniesionych nakładów inwestycyjnych. Okres kredytowania do aż do 15 lat, z możliwością zaciągnięcia kredytu na nawet 10 milionów złotych.
3. Kredyt w rachunku firmowym
Taki kredyt to rodzaj produktu finansowego, polegający na udostępnieniu przedsiębiorcy pewnej kwoty w ramach prowadzonego firmowego rachunku bankowego. Odsetki naliczane są wyłącznie od kwoty wykorzystanego limity, każda wpłata na konto przeznaczona jest w pierwszej kolejności na spłatę tego kredytu. Jest to dobre rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, którym zależy na zachowaniu płynności finansowej. Przyznany limit odnawia się przez cały okres trwania umowy. Oto krótki ranking tego rodzaju kredytów w popularnych bankach. W części z nich uzyskamy konto firmowe z debetem na start, dzięki czemu potrzebne środki możemy uzyskać już od 1 dnia działalności.
- Citi Handlowy – niskie koszta udzielenia finansowania, brak prowizji z tytułu uruchomienia kredytu czy rozpatrzenia wniosku. Dostępna kwota wynosi do 60 tysięcy złotych nie wymagających żadnych zabezpieczeń.
- Alior Bank – bardzo wysoka kwota finansowania nawet do miliona złotych, pewne opłaty powiązane z rozpatrzeniem wniosku jak i z prowizją przygotowawczą z tytułu przyznanego kredytu w wysokości 2,5%. W razie niewykorzystania pełnej kwoty, bank pobiera dodatkową prowizję w wysokości 1,5% od niewykorzystanej części.
- Bank Pekao – wysoka kwota bez zabezpieczeń nawet do pół miliona złotych, brak konieczności składania zaświadczeń z ZUS i Urzędu Skarbowego. Istnieje prowizja za uruchomienie i odnowienie kredytu, jej stawka wynosi od 1,99% i dokładniej określana jest przez bank.
4. Pożyczki pozabankowe dla przedsiębiorstw
Istnieje szereg instytucji pozabankowych, które mogą dla przedsiębiorstwa stanowić koło ratunkowe, jeśli bank odmówi nam finansowania naszej działalności. Poniżej przedstawiamy trzy najpopularniejsze i naszym zdaniem najlepsze tego typu oferty pozabankowe dla przedsiębiorców.
- eFaktoring NFG – mamy jeden miesiąc na spłatę zaciągniętego zobowiązania – jest to więc wyjście bardzo doraźne i ekspresowe. Dzięki tej ofercie możemy pozyskać środki w wysokości od 200 do 120 tysięcy złotych dla firm, które działają na rynku minimum rok.
- TakTo Finanse – pozwala na uzyskanie szybkiej gotówki do tysiąca do dziesięciu tysięcy złotych. Okres spłaty możemy wybrać od 6 do 40 miesięcy. Plusem oferty są darmowe wakacje pożyczkowe, niższe koszty pożyczki, jak i pożyczka z obsługą online.
- Smartney – oferta kierowana do firm zapewnia szeroki okres spłaty zobowiązania od 6 do 96 miesięcy kwoty od trzech do 60 tysięcy złotych dla firm, które prowadzą swoją działalność od co najmniej roku. Proces pożyczkowania jest w 100 procentach bezpieczny.
5. Kredyt gotówkowy na dowolny cel
To opcja finansowania skierowana dla osób prowadzących działalność jednoosobową. Można wziąć ją prywatnie, jednak wtedy nie wliczymy jej w koszta prowadzenia firmy. Ponieważ możemy wykorzystać ją na dowolny cel, może także posłużyć do finansowania działalności gospodarczej.
Aktualnie 3 top oferty istniejące na rynku prezentują się w następujący sposób:
- Citi Handlowy – oferuje pożyczkę z prowizją 1% i oprocentowaniem 7,85%, przyjmując za RRSO wskaźnik 8,70%. Jest to procentowo najtańsza pożyczka dostępna na dowolny cel na rynku.
- Alior Bank – z prowizją 0%, oprocentowaniem 8,69% w skali roku, za RRSO przyjmuje 9,04%. Procentowo nieco droższa pożyczka niż w przypadku Citi, ale dużo zależy od kwoty prowizji, jaką Citi obliczy dla potencjalnego kredytobiorcy.
- PKO Bank Polski – brak prowizji, oprocentowanie w wysokości 9,39%, z RRSO w wysokości 9,80%
Jak widać powyżej, nie musisz kończyć swojej działalności lub rezygnować ze swoich planów, jeśli masz dobry pomysł. Wystarczy skorzystać ze źródła finansowania, aby przejść przez najgorsze momenty dla Twojego biznesu i kontynuować swoją działalność biznesową.