Praca i zarobki w IT. Czym zajmuje się DevOps?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Ogłoszenia o pracę w IT cieszą się ogromnym zainteresowaniem nie bez powodu. Ciągłe możliwości rozwoju, a przy tym duże i stale rosnące zarobki to czynniki, obok których nie można przejść obojętnie. Wysokie wypłaty obejmują m.in. dział DevOps. Czego on dotyczy, ile można tam zarobić i jak zdobyć pracę?

Obowiązki pracowników DevOps

DevOps to część branży IT, której nazwa pochodzi od słów development i operations. Łączy zatem obowiązki osób kreujących nowe oprogramowania z obowiązkami tych zajmujących się zarządzaniem systemami. Dzięki temu zmniejsza się szansa na wystąpienie błędów, a cały proces powstawania oprogramowań przebiega znacznie szybciej niż wtedy, kiedy osoby wypełniające zadania z obszarów development i operations nie współpracują ze sobą.

DevOps – oferty pracy w tym zawodzie zawsze zawierają zakres obowiązków osoby na danym stanowisku. Cechą wymaganą u pracowników DevOps jest umiejętność komunikacji i współpracy. W ich codziennych zadaniach znajduje się m.in. pisanie nowych systemów, kontrolowanie funkcjonowania oprogramowań czy komunikacja z testerami. Zakres obowiązków jest bardzo szeroki i może różnić się w zależności od konkretnego miejsca zatrudnienia.

Ile się zarabia w IT? Kalkulator wynagrodzeń

Na pytanie o zarobki osób pracujących w branży komputerowej, najlepiej odpowiada kalkulator wynagrodzeń w IT. Prezentuje on bieżące dane z ostatniego półrocza, dzięki czemu można się dowiedzieć m.in. ile wynosi mediana zarobków pracownika IT w Polsce. Dane z sierpnia 2022 roku mówią, że w przypadku kontraktów B2B jest to 19 592 złotych miesięcznie, a w przypadku umów o pracę 15 000 złotych.

Kalkulator daje możliwość obliczenia orientacyjnych zarobków na wielu stanowiskach. W formularzu trzeba uzupełnić filtry takie jak: kategoria, technologie i lokalizacja. W kategoriach znajdują się m.in.: Mobile, Testing, Project Manager czy Big Data. W technologiach natomiast: Java, Python, Android czy HTML i CSS. W lokalizacji można wybierać pomiędzy polskimi miastami oraz pracą zdalną.

Poradnik kandydata do pracy w IT

Kandydat do pracy w IT powinien mieć nie tylko umiejętności praktyczne, ale także predyspozycje osobowe. Musi być żywo zainteresowany dynamiczną branżą, za którą trudno nadążyć, a także być wyposażonym w wachlarz najpotrzebniejszych cech. Należą do nich m.in. kreatywność, umiejętność współpracy w grupie, asertywność czy zdolność do analitycznego myślenia.

Aby zacząć karierę w IT, zwykle nie trzeba mieć żadnych specjalistycznych studiów. Nie obejdzie się jednak bez umiejętności, dlatego bardzo ważne są kursy, webinary czy szkolenia. Warto mieć na koncie pierwsze projekty związane z daną ścieżką IT, na którą się aplikuje. Niezależnie od stanowiska należy orientować się w językach programowania i narzędziach wykorzystywanych na co dzień w branży komputerowej.

Jeśli ktoś aplikuje np. na stanowisko testera, powinien znać takie narzędzia jak Jira czy Selenium i mieć wiedzę z zakresu ISTQB. Pracodawcy cenią dowody na posiadane umiejętności, m.in. w postaci certyfikatów. Poza tym bardzo istotny jest język angielski. Kandydat do pracy w IT powinien znać go najlepiej na poziomie C1.

Warto ułożyć CV w języku angielskim i zawrzeć w nim dotychczasowe doświadczenie, opis wykształcenia czy wymienić umiejętności miękkie. Na plus będzie także krótki opis tego, dlaczego aplikuje się na dane stanowisko i wspomnienie krótko czegoś o sobie. W CV powinno znaleźć się zdjęcie kandydata w stylu biznesowym.

Dlaczego warto pracować w DevOps?

Pracowanie w obszarze DevOps i wszystkich innych działach IT to szansa na nieustanny rozwój. Branża rozwija się bardzo szybko, więc cały czas stawia przed pracownikami nowe wyzwania i pozwala im na zdobywanie coraz większego doświadczenia. Wiąże się to także z rosnącymi zarobkami i możliwością awansów. Zapotrzebowanie na pracowników IT jest spore, a szczególnie na tych, którzy mają już doświadczenie. Warto zatem kształcić się w tym kierunku, aby zdobywać coraz ciekawsze i bardziej okazyjne propozycje współprac.

Czytaj również

?>