Pomoc w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej
Według ostatniego raportu dostarczonego przez BIG InfoMonitor i Biuro Informacji Kredytowej (BIK), pod koniec ubiegłego roku, zadłużenie Polaków wynosiło łącznie 77,7 mld zł. Niechlubnym rekordzistą pod kątem zadłużenia jest 81-latek pochodzący z Dolnego Śląska, którego zadłużenie wynosi 8,3 miliona złotych.
Takie zadłużenie jak to, czy wiele innych podobnych przypadków, są sytuacjami beznadziejnymi. Z którymi większość osób nie jest w stanie sobie poradzić. Jak się okazuje, największe problemy ze spłatą zobowiązań mają głównie osoby, które nie dawno przeszły na emeryturę. Co nie znaczy jednak, że wśród dłużników brakuje również osób młodych. Większość z tych osób wpadła w spiralę długów, z którymi nie jest w stanie samodzielnie sobie poradzić.
Jak wydostać się ze spirali długów, czyli pomoc w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej
Problemy z komornikiem, brak zdolności kredytowej w bazach BIK czy opóźnienia w spłacie widoczne w rejestrach dłużników. W takich przypadkach nie mamy co liczyć na uzyskanie pomocy finansowej w bankach. Czy nawet w firmach pożyczkowych. W niektórych sytuacjach, ostatnią deską ratunku może okazać się dla nas jeszcze kredyt konsolidacyjny. O ile bank zdecyduje się na udzielenie nam takiej formy pomocy. Jeśli nie, jesteśmy zdani wyłącznie na samych siebie. A w najlepszym wypadku na pomoc życzliwych nam osób. Jeśli jednak, nasze zadłużenie urosło do tego stopnia, że już nikt nie będzie w stanie nam pomóc, ostatnim dostępnym rozwiązaniem naszych problemów może okazać się upadłość konsumencka. Której procedura opiera się na przepisach z ustawy o prawie upadłościowym. Gdy sąd pozytywnie rozpatrzy wniosek o upadłość, nie spłacone zobowiązania mogą zostać anulowane. A my możemy zacząć życie od nowa, z czystą kartoteką.
Kto może skorzystać z upadłości konsumenckiej?
Nie jest to na pewno rozwiązanie, z którego będzie mogła skorzystać każda osoba zadłużona. Cała procedura upadłościowa nie obejmuje alimentów czy odszkodowań za tzw. szkody osobowe. Nie zostanie nam również umorzona kara grzywny czy inne zobowiązania nie ujawnione we wniosku. Dosyć ważną kwestią jest również fakt, że jeśli osoba która złożyć wniosek o upadłość prowadziła wcześniej działalność gospodarczą, to procedura upadłościowa może rozpocząć się dopiero po upływie 12 miesięcy od momentu zamknięcia takiej działalności.
Jak złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości
Największe szanse na sprawne przeprowadzenie upadłości konsumenckiej, będziemy mieli z pomocą i wsparciem kancelarii prawnych. Z pomocą takiej kancelarii, przez cały proces zostaniemy przeprowadzeni niemal krok po kroku. Niestety takie rozwiązanie wiąże się ze stosowną opłatą. Którą będziemy musieli w tym wypadku ponieść. W przypadku Kancelarii Focus, która jest kancelarią specjalizującą się w takich sprawach, opłata w dniu pisania tego artykuły wynosiła 2500 zł brutto.
Co zyskujemy ogłaszając upadłość konsumencką?
Ogłaszając upadłość konsumencką, nasze całe zadłużenie które posiadamy podlega umorzeniu. Nie dotyczy to jednak wcześniej opisanych zobowiązań alimentacyjnych, kar grzywien czy świadczeń zasądzonych w sprawach karnych. Zawieszone zostają jednocześnie wszelkie postępowania egzekucyjne. Tuż po uprawomocnieniu się postępowania o ogłoszenie upadłości. Jeśli w chwili ogłoszenia upadłości, jesteśmy właścicielem nieruchomości, to w zamian za jej sprzedaż, możemy uzyskać kwotę, która będzie pokrywać koszt wynajmu innego lokalu przez maksymalnie 24 miesiące.