O inwestowaniu w złoto

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

W czasach gdy konta oszczędnościowe czy lokaty terminowe nie przynoszą zbyt dużego zysku, wiele osób szuka alternatywnych opcji pomnażania swoich oszczędności. Jedną z bezpieczniejszych, a zarazem nadal bardzo zyskowną inwestycją jest inwestycja w złoto. Szczególnie jeśli myślimy o długoterminowej inwestycji na przyszłość. Postanowiliśmy zasięgnąć nieco więcej informacji na temat. Rozmawiając z Michałem Teklińskim – dyrektorem ds. rynków międzynarodowych w Grupie Goldenmark.

Wywiad z Michałem Teklińskim (Grupa Goldenmark)

Michał Tekliński GoldenmarkMichał Tekliński – dyrektor ds. rynków międzynarodowych w Grupie Goldenmark. Doświadczenie menedżerskie zdobywał w czasie kilkuletniej pracy w instytucjach pozarządowych i w branży IT. W Goldenmark odpowiada za koordynację bezpośredniej i ścisłej współpracy z największymi producentami oraz dostawcami złota i diamentów na całym świecie.

Powszechne stało się powiedzenie, że na złocie nigdy nie stracimy i jest to jedna z pewniejszych i stabilnych inwestycji. Patrząc na wykresy kilku ostatnich lat, trzeba przyznać że od października 2018 roku kurs złota nie przerwanie rośnie. Choć wcześniej zdarzały się tendencje spadkowe.

Złoto historycznie nie tylko było synonimem solidnego pieniądza, ale z bardziej współczesnej perspektywy, stanowiło zawsze doskonałe zabezpieczenie przed inflacją. Jako dostawca fizycznego złota zawsze sugerujemy taką właśnie perspektywę. Złote sztabki i monety są namacalnym aktywem, a więc nie można ich „dodrukować” jak pieniądza. Nie zbankrutuje też jak spółka giełdowa. To aktywo służące do zabezpieczenia oszczędności przed utratą wartości. Które dodatkowo od lat uchodzi za tzw. „bezpieczną przystań”. Warto oczywiście zaznaczyć, że złoto jest produktem notowanym na giełdzie towarowej. Więc w krótkim i średnim terminie podlega pewnym wahaniom cen. Jeśli jednak popatrzymy na długoterminowy trend, złoto przede wszystkim pozwalało na przenoszenie wartości w czasie. W przybliżeniu – jeśli 100 lat temu za uncję złota można było kupić określoną liczbę bochenków chleba. Dziś za jej równowartość również nabędziemy podobną ilość. Jeśli chodzi o sam zakup fizycznego złota, to niewątpliwie warto zauważyć, że złoto jest zwolnione z podatku VAT, czy tzw. podatku Belki.

Inwestycja w złoto – dla kogo?

Dla kogo zatem, taka inwestycja będzie najlepszą opcją? Jakim kapitałem powinniśmy dysponować aby rozpocząć lokowanie swoich oszczędności w złoto?

Zakup fizycznego złota jest czymś więcej niż inwestycją w rozumieniu rynków finansowych. Tak naprawdę jest to rozwiązanie dla każdego. Ceny sztabek złota zaczynają się już od kilkuset złotych. W Polsce najczęściej kupowanymi produktami są sztabki i monety o wadze jednej uncji trojańskiej (31,1 gramów), to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.

Jedną z zalet inwestycji w złoto jest fakt, że złoto zazwyczaj zyskuje na wartości w czasie kryzysu. Co najdobitniej pokazuje chyba okres epidemii koronawirusa Covid-19. O jakich innych zaletach powinniśmy wiedzieć, inwestując w złoto?

Rzeczywiście, giełdowa cena złota jest zwykle odwrotnie skorelowana z rynkami finansowymi. Co w pewnym uproszczeniu oznacza, że gdy nadchodzi kryzys, złoto zyskuje na wartości. Pandemia koronawirusa doskonale pokazała, jak ceny złota zachowują się w trakcie kryzysu. Tylko w pierwszym półroczu 2020 roku kurs tego kruszcu wzrósł o ok. 17 procent, by 27 lipca pobić historyczny rekord z sprzed 9 lat – 1921 dolarów za uncję. Prognozy banków i instytucji finansowych niemal jednogłośnie zapowiadają wzrost cen kruszcu. Goldman Sachs już trzykrotnie podnosił swoje prognozy i aktualnie wieszczy, że do końca roku ceny złota osiągną 2300 dolarów za uncję. Powyższe fakty warto jednak interpretować w szerszym kontekście. Cena złota jest w praktyce, bardzo często reakcją na osłabianie się walut i ich siły nabywczej. Posiadanie części majątku, czy oszczędności w fizycznym kruszcu, łagodzi skutki takich zjawisk. Również dlatego fizyczne złoto jest rozwiązaniem praktycznie dla każdego.

Złoto możemy zakupić zarówno w postaci sztabek, jak również w postaci złotych monet. Która opcja będzie lepszą i korzystniejszą formą inwestycji?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, by kupowany produkt pochodził od renomowanego producenta zrzeszonego w stowarzyszeniu LBMA (towarowej giełdy londyńskiej) i był dostarczony przez zaufanego dostawcę. Wybór z oferty sztabek i monet to już najczęściej kwestia indywidualnych preferencji. Na tym etapie ujawnia się dodatkowa korzyść ze złota. Coś co klienci często odbierają jako magię tych niezwykłych produktów. Każda z monet, czy sztabek może mieć za sobą niezwykłą historię. Np. Krugerrand to wspaniała opowieść o początkach wydobycia złota w RPA, Wiedeńscy Filharmonicy to jedyna złota moneta lokacyjna z nominałem w Euro. A sztabki od szwajcarskich producentów mają w sobie cząstkę historii bankowości w tym niezwykłym kraju. Złoto to wartość ale też po prostu piękne i fascynujące produkty.

Czy przechowując złoto we własnym zakresie, powinniśmy posiadać jakąś wiedzę w zakresie jego przechowywania?

Przechowywanie złota to najczęściej obszar indywidualnych preferencji. Nasi doradcy dostarczają oczywiście klientom podpowiedzi i wiedzy w tym zakresie, lecz ostateczny wybór zależny jest od wielu czynników. Niemniej wybór odpowiedniego rozwiązania nie jest też bardzo skomplikowany. Najczęściej nasi klienci decydują się na różne formy przechowywania złota w domu, choć istnieją również możliwości skorzystania np. z depozytu.

Złoto inwestycyjne lokacyjne

Dodatkowa pomoc doradcy

Pod marką Goldenmark oferujecie szeroką paletę metali szlachetnych. Czy osoba, którą interesuje temat inwestycji w kruszec, może liczyć na jakąś dodatkową pomoc ze strony doradcy, który udzieli mu podpowiedzi w tym zakresie?

Jak najbardziej. Zarówno w oddziałach Goldenmark, zlokalizowanych w 13 miastach, jak i za pośrednictwem infolinii nasi doradcy szczegółowo wyjaśniają wszystkie wątpliwości związane z zakupem metali szlachetnych, diamentów czy oferty kolekcjonerskiej. Dane kontaktowe można znaleźć na naszej stronie internetowej www.goldenmark.com. Na bieżąco również publikujemy porady związane z lokowaniem oszczędności w ramach działań Akademii Goldenmark. Solidną dawkę wiedzy w tym zakresie można znaleźć na naszym blogu.

W ofercie Goldenmark poza złotem czy innym kruszcem, znaleźć możemy również inne ciekawe formy inwestycji. Moją szczególną uwagę przykuła sekcja z księgami kolekcjonerskimi, w której znalazłem dosyć ciekawą pozycję jaką jest wierna kopia najdroższej księgi świata, a mianowicie Kodeks Leicester Leonarda Da Vinci.

Zgodnie z naszą misją dostarczamy najwyższej jakości produkty, które łączy piękno, ponadczasowa wartość oraz radość, jaką sprawiają naszym Klientom. Wierzymy, że w ten sposób pomagamy każdemu zbudować trwały majątek dla przyszłych pokoleń. Staramy się, by nasza oferta oparta na unikatowych kolekcjach, złocie i diamentach była realizacją właśnie takiej idei. W przypadku oferty kolekcjonerskiej mówimy przede wszystkim o różnych formach unikatowej, ale i dostępnej sztuki w limitowanych seriach. Przykładem jest choćby faksymile Kodeksu Leicester – wierna replika jednego z najsłynniejszych dzieł Leonarda da Vinci. To wspaniałe wydawnictwo artystyczne złożone z 18 arkuszy rękopisu. Geniusz renesansu zawarł na jego kartach spis przemyśleń dotyczących natury wody.

Właścicielem oryginału jest Bill Gates, który zapłacił za niego ponad 30 mln dolarów.

Na świecie jest dostępnych zaledwie 199 faksymile, czyli wyjątkowo wiernych kopii przygotowanych dzięki setkom godzin pracy ekspertów i rzemieślników. Produkt jest zatem nie lada gratką nie tylko dla kolekcjonerów, ale i inwestorów. W Polsce dostępne są zaledwie pojedyncze egzemplarze tego niezwykłego wydawnictwa.

Sprzedaż metali szlachetnych w okresie lockdown

Na koniec, miałbym prośbę o podanie jakichś ciekawych danych sprzedażowych, metali szlachetnych w okresie lockdown.

Według naszych szacunków, wielkość polskiego rynku złota w I półroczu 2020 roku sięgnęła ok. 5 ton dostarczonego do klientów kruszcu. Jest to wynik lepszy nie tylko od analogicznego okresu roku ubiegłego, ale od szacunków dla całego 2019 roku. W minionych latach drugie półrocze przeważnie bywało silniejsze, niż pierwsze, czego nie można wykluczyć i w tym roku. Według naszych szacunków, o ile nie dojdzie do kolejnego zamknięcia gospodarki i ograniczenia dostępności złota, wielkość polskiego rynku złota w całym 2020 roku może znacznie przekroczyć 10 ton. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że najczęściej kupowaną przez Polaków formą kruszcu jest sztabka lub moneta o wadze jednej uncji trojańskiej (31,1 gramów) oznacza to, że tylko w tym roku w prywatnych zasobach Polaków mogłoby pojawić się nawet 170 tysięcy takich sztabek (przy założeniu, że kupowane byłyby tylko sztabki o takiej wadze).

Rozmawiał: Karol Jaszewski

Goldenmark to wiodący dystrybutor złota, innych metali szlachetnych i diamentów w Polsce. Firma z powodzeniem od 2010 roku wyznacza trendy rynkowe. Spółka jest bezpośrednim dystrybutorem światowych producentów sztabek i monet lokacyjnych ze złota i innych metali szlachetnych. Goldenmark specjalizuje się także w dystrybucji diamentów i unikatowych produktów kolekcjonerskich. Produkty oferowane przez Grupę Goldenmark sprzedawane są w 15 oddziałach własnych na terenie całej Polski.

Czytaj również

?>