Najlepsza karta wielowalutowa do płacenia za granicą
Dzisiaj coraz częściej wyjeżdżamy za granicę. W obcym kraju niezbędna okazuje się obowiązująca waluta, abyśmy mogli swobodnie wydawać pieniądze. Istnieje wiele sposobów, które pozwalają nam na zakup obcej waluty. Tradycyjnym sposobem, sprawdzonym od lat jest po prostu wymiana naszych polskich złotówek w kantorze. Niestety taka operacja jest zazwyczaj droga, ponieważ kantor sprzedaje nam obcą walutę po kursie znacznie wyższym niż wynosi kurs kupna.
Na szczęście wiele banków oferuje dzisiaj kartę wielowalutową za pomocą której możemy swobodnie dokonywać płatności za granicą.
Do czego służy karta wielowalutowa i jakie są jej główne korzyści?
Karta wielowalutowa w sposób ścisły współpracuje z kontem walutowym. Jest to rodzaj rachunku bankowego, który możemy założyć w obcej walucie. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikniemy wielu dodatkowych opłat oraz prowizji, które musielibyśmy ponieść w przypadku płatności standardowym kontem w złotówkach. Istnieje możliwość założenia wielu kont o różnych walutach, które najczęściej są przez nas używane. Kartę wielowalutową możemy podpiąć do wszystkich posiadanych przez nas kont walutowych. Podczas wykonywania transakcji taką kartą, system realizujący transakcję sam rozpozna walutę w której płacimy i pobierze określoną kwotę z odpowiedniego konta. Jeżeli więc jesteśmy we Francji to płatność odbędzie się w Euro.
Karta wielowalutowa jest obecnie bardzo popularna, ponieważ daje swojemu użytkownikowi wiele korzyści. Do najważniejszych jej zalet należą:
1. Uniknięcie opłat za przewalutowanie. Płatności karta wielowalutową odbywają się w walucie kraju w którym obecnie się znajdujemy. Unikamy więc kosztownych dodatkowych opłat, które poniesiemy w przypadku transakcji za pomocą zwykłej karty w złotówkach.
2. Możliwość przypisania kilku kont walutowych do jednej karty. Dzięki temu nie musimy nosić ze sobą kilku kart płatniczych i pamiętać do każdej kodu PIN. Płatność wykonujemy tylko jedną kartą, która automatycznie dobiera odpowiednią walutę do wykonywanej transakcji.
3. Karta wielowalutowa funkcjonuje jak zwykła karta debetowa. Możemy więc wykonywać zwykłe codzienne transakcje na terenie naszego kraju oraz te zbliżeniowo lub przez Internet.
Jakie waluty obsługuje karta wielowalutowa?
W zależności od wybranego banku, karta wielowalutowa może obsługiwać określoną liczbę walut. W każdej ofercie znajdziemy na pewno takie popularne waluty jak dolar, euro czy funt. Możemy dzisiaj znaleźć propozycje banków, które oferują karty z obsługą nawet do 23 walut najpopularniejszych krajów, wśród których znajdziemy przykładowo: chorwackie kuny (HRK), korony duńskie (DKK), norweskie (NOK) i szwedzkie (SEK) czy węgierskie forinty (HUF).
Zanim zdecydujemy się na płatność kartą wielowalutową, warto jest sprawdzić najpierw czy na pewno nasza karta obsługuje daną walutę. Jeżeli nie, to transakcja może okazać się bardzo nieopłacalna, ponieważ cała operacja będzie wymagać co najmniej dwóch etapów przewalutowania (najczęściej na euro, a potem na złotówki) i za każdy z nich pobrana zostanie od nas dodatkowa opłata.
Koszty posiadania karty wielowalutowej i prowadzenia rachunku walutowego
Karta wielowalutowa wymaga prowadzenia konta walutowego. Oba produkty bankowe obarczone są dodatkowymi opłatami z którymi warto się zapoznać zanim zdecydujemy się na korzystanie z tej opcji. Wydanie karty wielowalutowej w większości banków jest bezpłatne. Użytkowanie karty wiąże się niestety z opłatami w niektórych bankach. Są to przeważnie małe kwoty od 3 zł do 10 zł miesięcznie. Banki rezygnują z pobrania tej opłaty w przypadku kiedy na przykład wykonamy określoną liczbę transakcji bezgotówkowych w miesiącu lub za odpowiednią kwotę.
Kolejnym kosztem związanym z kartą wielowalutową jest opłata za prowadzenie konta wielowalutowego. W tym przypadku niektóre banki oferują swoim klientom taka usługę całkowicie za darmo. Istnieją jednak oferty w których miesięczny koszt prowadzenia konta wynosi około 1 euro, niezależnie od tego czy wykonywane były transakcje czy nie.
Karta wielowalutowa czy Revolut?
W 2015 roku na rynku pojawiła się nowa karta wielowalutowa – Revolut. Zasada jej działania jest identyczna jak innych kart płatniczych. Można nią płacić zbliżeniowo lub za pomocą terminala. Występuje ona także w ramach aplikacji na telefonie wyposażonym w system Andorid, IOS lub WatchOS. W ramach użytkowania karty musimy zdecydować się na jeden z trzech planów taryfowych. Standardowy jest darmowy i zapewnia międzynarodowy kurs wymiany walut oraz 1 darmowy przelew w miesiącu. Plan premium kosztuje 29,99 PLN miesięcznie w ramach którego uzyskujemy dostęp do darmowych wypłat z bankomatów do 1600 PLN miesięcznie. Najdroższy plan metal za 49,99 PLN dodatkowo zapewnia darmowe wypłaty z bankomatów do 3000 PLN miesięcznie.
W przypadku kiedy często podróżujemy za granicę, Karta Revolut może okazać się dla nas opłacalna, ponieważ oferuje ona mniejsze prowizje oraz dodatkowe opłaty niż karta wielowalutowa. Jeżeli jednak wybieramy się za granicę tylko okazjonalnie wygodniejsza w codziennym użytkowaniu będzie karta wielowalutowa.
Samej karty wielowalutowej nie założymy. Najpierw trzeba założyć konto walutowe a wtedy możemy starać się dodatkowo o założenie takiej karty Konto przeważnie jest darmowe, a utrzymanie karty zazwyczaj wiąże się z dodatkowymi opłatami.
Dokładnie, tak jak mówi Ewa, ja zdecydowałam się założyć konto walutowe w mBanku. Przyznam że moja karta wielowalutowa mbank sprawdza się bardzo dobrze gdy płacę nią zagranicą.