Mikrorachunek podatkowy od 2020 roku

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

W 2020 r. wchodzi w Polsce w życie nowa legislacja fiskalna związana z tzw. mikrorachunkami podatkowymi. Rząd liczy na to, że nowoczesny sposób rozliczania się podatników z fiskusem ułatwi kontrolę nad wpłatami do skarbówki. Zarówno podatnikom, jak i urzędnikom. Zasady programu są proste, ale warto się z nimi dokładnie zapoznać. żeby uniknąć błędnych przelewów.

Czym jest mikrorachunek podatkowy i kogo obowiązuje?

Od 1 stycznia 2020 r. każdy podatnik będzie miał obowiązek rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Wysyłając przelewy podatkowe na swój indywidualny numer konta w skarbówce. Nie tylko przedsiębiorcy będą musieli dostosować się do nowych zasad. Z mikrorachunku podatkowego będzie trzeba bowiem opłacać nie tylko CIT i VAT, ale również PIT.

Jedyna różnica pomiędzy obywatelami prowadzącymi działalność gospodarczą, a osobami fizycznymi, polega na tym, że ci pierwsi uzyskają mikrorachunki podatkowe oparte o NIP. Natomiast ci drudzy – o PESEL. Cudzoziemcy, którym przyznano nr PESEL, również otrzymają indywidualny nr konta podatkowego. Z kolei obcokrajowcy przebywający w Polsce krótko, którzy nie posługują się nr PESEL, dostaną specjalne, indywidualne numery mikrorachunków podatkowych, generowane w inny sposób.

Jak uzyskać swój numer mikrorachunku podatkowego?

Ponieważ nowe zasady wchodzą w życie już od początku nowego roku, trzeba szybko zająć się pozyskaniem nowego numeru konta w skarbówce. Ustawodawcy przewidzieli dwa sposoby na sprawdzenie nr swojego mikrorachunku podatkowego. Podatnicy mogą wybrać się do swojego urzędu podatkowego i tam dostać nr konta.

Niemniej jednak, większość Polaków zapewne będzie wolała wygenerować swój mikrorachunek podatkowy przez internet. Można to zrobić szybko i wygodnie za pomocą specjalnego generatora udostępnionego online przez Ministerstwo Finansów i dostępnego non stop. Wystarczy wpisać do niego swój nr NIP lub PESEL, a aplikacja poda zainteresowanym ich numery kont fiskalnych.

Ministerstwo Finansów apeluje, żeby korzystać wyłącznie z oficjalnego generatora na ich stronie. Głównie, aby uniknąć prób oszustwa, polegających na rozpowszechnianiu fałszywych numerów kont podatkowych. Urzędnicy zwracają również uwagę, że numery kont nie będą w żaden sposób rozsyłane do mieszkańców. A podatnicy muszą się po nie zgłosić na własną rękę. Tak więc numery kont podane w mailu lub SMS są próbą oszustwa!

generator mikrorachunku podatkowego

Jakich błędów unikać przy obsłudze mikrorachunku podatkowego?

Przedsiębiorca, który pracuje na etacie, może otrzymać zarówno nr konta oparty o NIP, jak i PESEL. Doradcy podatkowi sugerują, aby w takiej sytuacji posługiwać się wyłącznie nr mikrorachunku wygenerowanego z NIP, aby uniknąć pomyłek. Można za jego pomocą bez problemu opłacać również PIT osobisty. Natomiast opłacanie VAT i CIT z mikrorachunku PESEL może okazać się problemowe.

Nowy sposób rozliczania należy zastosować do wszystkich przelewów podatkowych związanych z CIT, PIT i VAT, wykonanych od 1 stycznia 2020 r. Trzeba więc uważać, aby z przyzwyczajenia nie wysłać zaliczek na stare konto, gdyż taki przelew wróci z powrotem do podatnika. Nawet, jeśli podatki należało opłacić w 2019 r. a podatnik się spóźnił, musi już wykonać ten przelew na swój mikrorachunek.

Należy pamiętać, że nowy sposób rozliczeń z fiskusem dotyczy wyłącznie CIT, VAT i PIT. Inne podatki, takie jak opłaty gruntowe, akcyzy, itp. wciąż płaci się na dotychczasowych zasadach!

Przepisy o mikrorachunkach podatkowych wchodzą w życie już na początku nowego roku. Warto więc już teraz wygenerować swój numer konta do rozliczeń z fiskusem na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów, lub odwiedzić skarbówkę. Trzeba tylko uważać na oszustów, którzy polecają fałszywe generatory i wysyłają trefne numery kont w mailach lub SMS. Od stycznia 2020 r. przelewy związane z PIT, VAT i CIT wpłaca się na nowy numer konta podatkowego w skarbówce. To prosta formalność, o której trzeba będzie pamiętać.

jak prawidłowo wygenerować mikrorachunek?

Czytaj również

?>