Kupujemy używane mieszkanie z rynku wtórnego

- na co zwrócić uwagę

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

W obecnych czasach, ceny nieruchomości szybują do góry z każdym rokiem. Niestety nie podążają za nimi nasze zarobki, co powoduje, że coraz trudniej jest nam zakupić własne mieszkanie. Najdroższe oferty dotyczą nowych nieruchomości od deweloperów, które dodatkowo należy wykończyć, aby móc w nich zamieszkać co generuje dodatkowe wydatki. Ciekawym rozwiązaniem więc jest zakup mieszkania z rynku wtórnego.

W tym przypadku ceny są nieco niższe, a często nie wymagają one nawet żadnego wkładu finansowego. Dzięki temu można zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych i szybciej cieszyć się z własnych czterech kątów. Warto jednak wiedzieć, że taka transakcja niesie za sobą pewne ryzyko i należy sprawdzić wiele czynników, aby nie narobić sobie kłopotów.

Na co zwrócić uwagę wybierając używane mieszkanie z rynku wtórnego?

Zakup mieszkania z rynku wtórnego obarczony jest pewnym ryzykiem. Jeżeli chcemy mieć pewność, że nasza transakcja jest w pełni bezpieczna warto sprawdzić wiele czynników :

1. Księga wieczysta.

Jest to najważniejszy dokument, który przynależy do danej nieruchomości. Można w nim znaleźć, kto jest właścicielem mieszkania i czy nie ciążą na nim żadne zobowiązania finansowe. Bardzo często zdarza się bowiem, że mieszkania z rynku wtórnego zostały zakupione przez pierwszych właścicieli drogą kredytu hipotecznego. W księdze wieczystej, znajdziemy informację o tym fakcie. Należy więc dogadać się z obecnym właścicielem, że kwota transakcji w pierwszej kolejności spłaca zadłużenie, abyśmy nie mieli przypisanego żadnego długu.

2. Długi czynszowe i zobowiązanie podatkowe.

Może zdarzyć się taka sytuacja, że obecny właściciel nie opłaca czynszu do spółdzielni w sposób regularny. Może skutkować to obciążeniem danej nieruchomości długiem wynikającym z tego faktu. Po zakupie takiego mieszkania, nowy właściciel staje się też posiadaczem zadłużenia. Warto więc przed podjęciem ostatecznej decyzji zadzwonić do spółdzielni i sprawdzić, czy interesujące nas mieszkanie nie jest zadłużone.

3. Niechciani lokatorzy.

Można zakupić używane mieszkanie z rynku wtórnego po okazyjnej cenie przy pomocy licytacji komorniczych. Takie rozwiązanie pozwala na nabycie nieruchomości po cenie niższej jak rynkowa, ale trzeba liczyć się z pewnymi konsekwencjami. Takie mieszkanie, może bowiem być zajęte przez dotychczasowych lokatorów, którzy mogą nie być chętni do opuszczenia swojego lokum. W takich przypadkach wykonanie eksmisji może potrwać kilka miesięcy lub być nawet wstrzymane, kiedy lokatorem okaże się kobieta w ciąży lub osoba nieletnia.

4. Stan techniczny.

Najlepiej jest kupić mieszkanie kilkuletnie w którym nie trzeba przeprowadzać gruntownego remontu. Zaoszczędzimy wtedy wiele czasu oraz pieniędzy. Czasami jednak zdarzy się nieruchomość w okazyjnej cenie, która jest nieco starsza. W takim przypadku warto zwrócić szczególną uwagę na jej stan techniczny. Może okazać się bowiem, że koszty generalnego remontu będą tak duże, że nasza inwestycja nie będzie opłacalna.

Formalności przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego

Przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego, należy dopełnić kilka formalności. Przede wszystkim od sprzedającego musimy pozyskać dokument potwierdzający, że jest ona jego własnością. Dodatkowo przyda się na pewno numer księgi wieczystej, gdzie możemy zweryfikować stan prawny mieszkania oraz jego ewentualne zadłużenia. Bardzo przydatne będą też dokumenty potwierdzające, że używane mieszkanie z rynku wtórnego nie jest obciążone długiem wynikającym z nieopłacania czynszu oraz, że nie są w nim zameldowane żadne dodatkowe osoby. Niestety w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego czekają nas jeszcze pewne dodatkowe opłaty. Jest to przede wszystkim podatek PCC od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 2% ceny transakcji i jest on pobierany przez notariusza podczas sporządzania aktu notarialnego.

Czynsz i opłaty eksploatacyjne

Bardzo ważnym aspektem, który należy sprawdzić przed zakupem mieszkania z rynku wtórnego są jego opłaty w postaci czynszu lub zobowiązań na rzecz eksploatacji. W przypadku mieszkań kilkuletnich, zazwyczaj koszty są niewielkie. Posiadają one bowiem nowoczesne systemy grzewcze oraz skuteczne ocieplenie budynku, które obniżają koszty ogrzewania w sezonie zimowym. Brak jest tez dużych inwestycji remontowych, co skutkuje dużymi zwrotami na koniec roku. Problematyczne mogą okazać się jednak mieszkania, które mają kilkadziesiąt lat. Może okazać się bowiem, że koszt czynszu jest wielokrotnie wyższy niż w przypadku nowych nieruchomości. Dodatkowym problemem może być planowana duża inwestycja remontowa w przyszłości, co będzie skutkować zwiększonymi wydatkami na fundusz remontowy. Warto więc przed zakupem, poprosić obecnego właściciela o wykaz rachunków za czynsz z ostatnich kilku miesięcy.

Czytaj również

?>