Konto oszczędnościowe z najwyższym oprocentowaniem
Myśląc o oszczędzaniu pieniędzy, najczęściej poza tradycyjną “skarpetą” przychodzi nam na myśl lokata, bądź też konto oszczędnościowe. O ile lokata terminowa na pewno była dobrym rozwiązaniem jeszcze kilka lat temu, gdy wysokość oprocentowania lokat sięgała nawet 5 czy nawet 6% w skali roku. To obecnie konto oszczędnościowe wydaje się znacznie bardziej sensowną opcją.
Niestety zarówno lokata terminowa jak i konto oszczędnościowe nie zapewni nam aktualnie takiego zysku jak jeszcze przed kilkoma laty. Niemniej konto oszczędnościowe na pewno jest dobrym i sprawdzonym pomysłem, jeśli myślimy o oszczędzaniu pieniędzy. Dzięki niemu mamy możliwość wpłacania wolnych środków o każdej porze dnia i nocy. W przeciwieństwie do lokaty, konto oszczędnościowe daje nam jednocześnie swobodny dostęp do zgromadzonych pieniędzy w każdej dowolnej chwili.
Konto oszczędnościowe z wysokim oprocentowaniem
Jak wspomniałem już na wstępie, jeśli ktoś myśli o uzyskaniu jakiegoś wysokiego i korzystnego oprocentowania w ramach konta oszczędnościowego, to niestety może przeżyć niemały zawód. Aktualna wysokość oferowanego oprocentowania w skali roku, w ramach konto oszczędnościowych to nie więcej jak maksymalnie 1 do 1,5%. Nie powinno to jednak nikogo dziwić. Choćby z racji rekordowo niskich stóp procentowych. Są one ustalane odgórnie przez Radę Polityki Pieniężnej, i zależne w głównej mierze od aktualnej sytuacji gospodarczej w kraju. To właśnie za ich sprawą, oprocentowanie lokat czy kont oszczędnościowych jest obecnie rekordowo niskie. Dlatego trudno będzie nam znaleźć konto oszczędnościowe z najwyższym oprocentowaniem. Niemniej nie powinno to nas zniechęcić do oszczędzania pieniędzy.
Sprawdź nasze propozycje kont oszczędnościowych
Aktualnie większość kont oszczędnościowych posiada oprocentowanie na poziomie od 0,01 do 2,5% (oprocentowanie promocyjne dla nowych środków) w skali roku. Warto w tym miejscu zwrócić jednak uwagę na pewien znaczący aspekt. Otóż niemal każda oferta konta oszczędnościowego posiada określony limit dla gromadzonych środków. Przykładowo bank oferuje nam konto oszczędnościowe z wysokim oprocentowaniem na poziomie 2,5%. Jednak wyłącznie dla środków do 20 000 zł. Co więcej, korzystna stawka oprocentowania może obejmować krótki okres czasu np. przez pierwsze 3 miesiące. Dlatego warto zwrócić również uwagę, jakie oprocentowanie bank zaproponuje nam dla środków, w przypadku gdy przekroczymy górny limit lub zakończy się okres promocyjny.
Na co zwrócić uwagę zakładając konto oszczędnościowe?
Warto szukać takich kont oszczędnościowych, które oferują korzystne oprocentowanie przez cały okres oszczędzania. A nie tylko przez pierwsze kilka miesięcy od chwili otwarcia konta. Przykładowo, lepiej znaleźć konto oszczędnościowe ze stałym oprocentowaniem na poziomie 1%. Niż otwierać konto z atrakcyjnym na pierwszy rzut oka 2,5 procenta, które dotyczy jedynie początkowego okresu prowadzenia. Niekiedy takie promocyjne oprocentowanie może również dotyczyć wyłącznie nowych środków. Wybierając konto oszczędnościowe z najwyższym oprocentowaniem warto zwrócić również uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt. A mianowicie kapitalizację odsetek. Większość banków stosuje miesięczną kapitalizację odsetek, a niektóre kwartalną. Która opcja daje bardziej wymierne korzyści? Zdecydowanie tak, w ramach której odsetki są dopisywane do rachunku z większą częstotliwością.
Zakładając konto oszczędnościowe, sprawdźmy również czy otwierając takie konto jesteśmy narażeni na jakieś dodatkowe opłaty. W końcu zakładamy konto głównie w celu oszczędzania pieniędzy, a nie ich utraty. Banki zazwyczaj nie pobierają opłaty miesięcznej za prowadzenie takiego rachunku, co pozwala nam na uniknięcie nie potrzebnych opłat, w trakcie oszczędzania. Nie oznacza to jednak że bank nie pobierze od nas prowizji w ramach innych operacji przeprowadzanych w ramach konta oszczędnościowego, jak np. za wypłatę pieniędzy czy wykonanie przelewu z konta.
Teraz nie ma za bardzo co liczyć na wysokie oprocentowanie na koncie oszczędnościowym. Banki mają podcięte skrzydła, ponieważ stopy procentowe są rekordowo niskie, więc póki co trzeba się zadowolić tym co jest i pozostaje cieszyć się, że oprocentowanie nie jest ujemne 😉
Ciężko teraz wyhaczyć coś konkretnego jeśli chodzi o konto oszczędnościowe. Jeśli ktoś szuka takiego konta, to jeszcze w miarę korzystnie wychodzi konto oszczędnościowe w Getin dla środków nawet do 400 000 zł.
Nie liczcie za dużo w ramach takiego konta oszczędnościowego. Należy zacząć od tego, że banki nigdy nie oferowały wysokiego procentu w ramach tego rodzaju kont. Przykładowo w dobrych, złotych czasach gdy lokaty były oferowane z 6% oprocentowaniem, na takim koncie max. co można było uzyskać to 2%.
No niestety – lokata, konta oszczędnościowe, obligacje – wpłacając pieniądze na jedno z nich, nie uciekniemy nawet od rosnącej inflacji.