Konto oszczędnościowe czy lokata
- co przyniesie większy zysk?
Konto oszczędnościowe oraz lokata terminowa – dwa produkty bankowe, które w zamierzaniu mają przynieść nam dodatkowy zysk. Dzięki jednemu jak i drugiemu produktowi możemy pomnażać nasze oszczędności. Który z nich będzie bardziej opłacalny i dzięki któremu z nich, możemy wypracować większe profity?
Gdybyśmy podobny artykuł przygotowali 6 czy 7 lat temu, odpowiedź na pytanie będące naszym tematem przewodnim, byłaby stosunkowo jasna. Ówczesna wysokość oprocentowania lokat terminowych była na bardzo wysokim poziomie. Bez większych przeszkód można było założyć lokaty, które dawały możliwość wypracowania 5 czy nawet 6 procent w skali roku. Niestety te złote czasy zyskownych lokat, uległy drastycznej zmianie, w momencie obniżenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Zyskały na tym jednak osoby, posiadające w bankach kredyty czy inne zobowiązania finansowe. Przypomnijmy, że ten możliwie najniższy próg stóp procentowych utrzymuje się do tej pory.
Lokata terminowa – ile można zyskać?
Aktualnie lokaty terminowe nie przynoszą już takiego zysku jak przed laty. Osoby które chcą pomnażać swoje oszczędności, muszą szukać alternatywnych opcji na inwestowanie zgromadzonych środków. Większość z takich bezpiecznych form inwestycji prezentowaliśmy na łamach naszego portalu w odrębnym artykule. Są wśród nich fundusze inwestycje, inwestycje w kruszce czy sztukę. Wróćmy jednak do tematu lokat terminowych.
Lokata jest o tyle fajnym rozwiązaniem, że nie wiąże się praktycznie z jakimkolwiek ryzykiem utraty powierzonych pieniędzy. Za ochronę naszych środków zgromadzonych na lokacie czy koncie oszczędnościowych odpowiada Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Nawet w sytuacji gdy bank ogłasza upadłość, BGF wypłaca klientom zgromadzone pieniądze wraz z odsetkami. Ochrona ta dotyczy środków nie większych, jak równowartość 100 000 euro. Inwestując pieniądze na lokatę możemy tylko zyskać. Co więcej, wpłacając pieniądze na lokatę terminową, nie musimy podejmować żadnych akcji czy decyzji do momentu wypłaty środków. To na pewno wygodne rozwiązanie, jednak nie przynoszące aktualnie jakichś większych zysków. Obecnie wysokość oprocentowania dla lokat terminowych wynosi od 1,5 do maksymalnie 3% w skali roku. Nie jest to dużo, tym bardziej biorąc pod uwagę fakt, że kilka lat temu, banki mogły zaoferować dwa razy korzystniejsze opcje. Obecnie tylko w ramach promocji dla nowych klientów, możemy liczyć na uzyskane jakiegoś korzystnego oprocentowania.
Ponadto pewnym nieudogodnieniem może być fakt, iż lokatę zakładamy na określony czas. Może to być krótki okres czasu np. 3 czy 6 miesięcy, ale i znacznie dłuższy wynoszący 12 czy 24 miesiące. Na ten czas powierzamy nasze pieniądze w ręce banku i choć mamy możliwość ich wypłacenia w dowolnym momencie, to nie zawsze może to być dla nas opłacalne. Otóż zerwanie lokaty terminowej przed wyznaczonym terminem, będzie wiązało się z utratą wypracowanych do tej pory odsetek. Dlatego pod tym kątem, znacznie korzystniej prezentują się obecnie konta oszczędnościowe.
Konto oszczędnościowe – wady i zalety
Skoro poruszamy temat większego zysku, należy oczywiście zacząć od głównych zalet kont oszczędnościowych. Jeśli chodzi o wysokość oprocentowania, to jest ono obecnie na bardzo zbliżonym poziomie do tego, co mogą zaoferować nam lokaty. Bez większego problemu powinniśmy zatem znaleźć oferty lokat, które przyniosą nam zysk na poziomie 2,5 do 3% w skali roku. W porównaniu do lokat, są one jednak znacznie bardziej elastyczne. Przede wszystkim sporą zaletą konta oszczędnościowego jest możliwość wpłacania pieniędzy w dowolnej chwili. Na konto oszczędnościowe nie musimy wpłacać raz odłożonej sumy pieniędzy. Możemy dokonywać systematycznych wpłat np. raz na miesiąc, czy nawet rat na tydzień. W dowolnym momencie i o każdej porze dnia i nocy. Konto oszczędnościowe jest taką elektroniczną skarbonką. Wrzucamy na konto pieniądze w różnej kwocie i o dowolnym czasie. I podobnie jak ze skarbonki możemy je w dowolnej chwili wyjąć. Co jednak najważniejsze – nie tracąc przy tym wypracowanego zysku.
Co w takim razie przyniesie nam większy zysk?
Zarówno lokata jak i konto oszczędnościowe nie przyniosą nam jakiegoś bardzo dużego zysku. Jeśli dysponujemy większą kwotą pieniędzy, warto rozejrzeć się za korzystniejszym sposobem pomnażania pieniędzy. Jeden jak i drugi produkt finansowy, jest jednak na pewno dobrą opcją jeśli myślimy o odkładaniu oszczędności. Szczególnie dobrze na tym polu sprawdza się konto oszczędnościowe, na które możemy wpłacać pieniądze w dogodnym dla nas momencie. Bez wątpienia, jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą wpłacać na konto mniejsze kwoty, jednocześnie ciesząc się dodatkowym zyskiem.
Moim zdaniem nie ma tu się co dużo zastanawiać, bo większość kont oszczędnościowych ma teraz lepsze warunki niż lokaty bankowe. Co więcej, może w każdej chwili dopłacać na nie pieniądze.
Zdecydowanie konto oszczędnościowe. O Lokatach to można było myśleć w czasach Amber Gold, kiedy banki dawały nawet po 6 czy 6,5% w skali roku, a oni dawali nawet 9%, tyle że bezzwrotnie haha.. A tak poważnie, konto oszczędnościowe z fajnym oprocentowaniem najlepiej sprawdza się do regularnego oszczędzania.
Konto oszczędnościowe to jest bardzo fajna sprawa, dzięki któremu można rozpocząć prawdziwe oszczędzanie. Ja posiadam konto osobiste z którego co miesiąc robię przelew na moje konto oszczędnościowe. Od momentu kiedy je posiadam, udało mi się na nim uzbierać całkiem pokaźną sumkę. Grunt to wytrwałość w oszczędzaniu.
Teraz to wogóle wszystkie produkty oszczędnościowe posiadają niemal zerowe oprocentowanie, i pewnie to się szybciej nie zmieni dopóki Koronawirus z nami zamieszkał. Ale do oszczędzania, takie konto oszczędnościowe to dobra opcja, bo można pieniążki wpłacać sobie w dowolnej chwili na takie konto.
Zamiast lokaty i konta oszczędnościowego polecam obligacje, tylko one umożliwiają obecnie skuteczną ucieczkę przed inflacją. Dla rodzin korzystających z 500+ można uzyskać najkorzystniejszy procent.