Konto firmowe – gdzie najlepiej założyć?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

2 udostępnij na FB

Decydując się na założenie konta firmowego, musimy zwrócić uwagę na szereg kwestii związanych z prowadzeniem takiego rachunku. Konto firmowe to nie tylko i wyłącznie opłata miesięczna za prowadzenie. To również dodatkowe opłaty które powinniśmy zweryfikować, zanim zdecydujemy się na założenie konta firmowego w wybranym banku.

Banki bardzo często zachęcają do założenia rachunku firmowego zerowymi opłatami czy dodatkowymi bonusami które możemy uzyskać otwierając konto. Pamiętajmy jednak, że konto firmowe zazwyczaj otwieramy na dłuższy czas, a nie tylko na kilka miesięcy. Przeniesienie konta firmowego do innego banku wiąże się z dodatkowymi formalnościami (m.in powiadomienie ZUS, US). Dlatego jeśli nie chcemy tracić cennego czasu jako przedsiębiorca, lepiej poświecić trochę czasu by wybrać odpowiednie i sprawdzone konto firmowe.

Konto firmowe – gdzie założyć najtaniej

Wiadomo że koszt utrzymania rachunku firmowego to jedna z podstawowych kwestii na jaką powinniśmy zwrócić uwagę przymierzając się do otwarcia nowego konta firmowego. Byłem świadkiem wielu sytuacji, gdzie osoby prowadzące działalność musieli płacić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznych opłat za utrzymanie rachunku. I wcale nie była to opłata miesięczna za jego prowadzenie, a dodatkowe opłaty. W tym konkretnym przypadku, składały się na nie również inne opłaty. Za przelewy ZUS, prowizje od wykonanych przelewów, opłata roczna za kartę i za korzystanie z bankowości elektronicznej. Choć większość banków już nie pobiera tego rodzaju opłat, to jednak powinniśmy zachować czujność przy podejmowaniu decyzji o wyborze odpowiedniego konta firmowego.

Najtańsze konta firmowe w 2021 roku znajdziemy w tych bankach:

  • Alior Bank – Rachunek iKonto Biznes
  • Bank Millenium – Konto Mój Biznes
  • Bank Pekao – Konto Przekorzystne Biznes
  • Nest Bank – BIZnest Konto
  • Santander – Konto Firmowe Godne Polecenia
  • mBank – mBiznes konto Start / Standard

Jaki bank wybrać do założenia konta firmowego?

Choć większość banków oferuje minimalnie czy niekiedy nawet zerowe koszty dla nowego konta firmowego. To jednak należy zwrócić uwagę na fakt, że tego rodzaju opłaty najczęściej nie pojawiają się przez początkowe 24 miesiące od założenia rachunku. W późniejszym czasie większość banków decyduje się na wprowadzenie dodatkowych opłat. Okazuje się że może to być praktyka celowa stosowana przez banki. Po 2 latach od założenia konta firmowego klient przywiązuje się do konta, tym bardziej jeśli jest to konto niemal w pełni darmowe.

Nawet w sytuacji gdy po 24 miesiącach bank wprowadzi jedną czy dwie drobne dodatkowe opłaty, mało który przedsiębiorca decyduje się na zamknięcie takiego konta i przeniesienie go do innego banku. Banki więc mają swój pomysł na takiego klienta. Wiedzą że po określonym czasie mogą wprowadzić dodatkowe opłaty, ale jednocześnie opłaty te nie mogą być przesadnie wysokie. Pomocnym rozwiązaniem w wyborze konta firmowego, może okazać ranking kont firmowych. W takich rankingach zazwyczaj ujęte są wyłącznie te konta, które nie wiążą się z żadnych wysokimi kosztami i opłatami.

Jakie wybrać konto firmowe?

Jeżeli szukamy odpowiedniego konta firmowego to na pewno warto zwrócić uwagę na konta firmowe bez opłat miesięcznych. Jednocześnie należy zweryfikować czy bank nie nalicza dodatkowych opłat za np. kartę płatniczą przelewy internetowe czy zlecenia stałe. Może się okazać bowiem, że niekiedy konto firmowe które posiada nie dużą opłatę miesięczną (np. w wysokości 6 zł) będzie bardziej korzystne od konta darmowego. W opłacie miesięcznej będzie miało bowiem ujęte większość operacji z których będziemy korzystali na co dzień. A więc przelewy internetowe, przelewy do ZUS i US, wypłaty z bankomatów czy roczną opłatę za karta płatniczą.

Otwierając konto firmowe zwróć uwagę na:

  • opłatę miesięczną za prowadzenie rachunku
  • ewentualne warunki który należy spełnić, które wiążą się z niższymi lub zerowymi opłatami
  • opłatę miesięczną za utrzymanie karty płatniczej / karty debetowej
  • prowizję od wypłat gotówkowych z bankomatów
  • prowizję od wpłat gotówkowych w bankomacie
  • prowizję od wpłat/wypłat gotówkowych w oddziale
  • prowizje od wykonanych przelewów internetowych
  • prowizje od przelewów wykonanych do ZUS / US
  • prowizje od zleceń stałych

Czytaj również

2 Comments
  1. Jeśli nie mamy zbyt dużych wymagań wobec konta to bardzo fajnie sprawdza się mBiznes konto w mBanku. No ale jak ktoś chciałby mieć na miejscu bank w celu np. odwiedzenia placówki, to wtedy musiałby poszukać czegoś innego np. Santander ma swoje placówki w większości miast.

  2. Konto firmowe można założyć najtaniej w banku, który nie będzie nam wciskał w pakiecie karty płatniczej. Bo tak na dobrą sprawę, komu jest ona potrzebna, skoro mamy dodatkowy rachunek osobisty z kartą. No chyba że ktoś używa wpłatomatu do wpłat na konto firmowe..

?>