Konto bankowe: jak wybrać najlepsze konto osobiste?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Konto bankowe to w dzisiejszych czasach praktycznie niezastąpione narzędzie, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Ze względu na dużą liczbę ofert dobór tego właściwego nie jest jednak prosty.

Sposób, w jaki korzystamy z produktów bankowych, zmienił się nie do poznania dzięki rozwojowi technologii. Dotyczy to niemal wszystkich propozycji znajdujących się w ofercie instytucji, w tym również kont osobistych. Ich olbrzymia popularność sprawia, że często nie poświęcamy im zbyt wiele uwagi. Tymczasem to właśnie one umożliwiają korzystanie z najbardziej niezbędnych funkcji, takich jak realizacja płatności, zlecanie przelewów czy wypłata gotówki. Na tym ich możliwości wcale się nie kończą, a wdrażane technologie sprawiają, że zarządzanie osobistymi finansami zabiera nam coraz mniej czasu. Przed wyborem konta osobistego warto jednak przeanalizować dostępne opcje i wybrać taką, która zapewni dostęp do odpowiednich opcji. Nie musi się to wcale wiązać z jakimikolwiek opłatami.

Najlepsze konto bankowe: jak je znaleźć?

Posiadanie konta osobistego to praktycznie rzecz biorąc obowiązek każdej osoby obecnej na rynku. Trudno wyobrazić sobie bez niego m.in. otrzymywanie wynagrodzenia, opłacanie rachunków czy robienie zakupów, zarówno tych online, jak i w stacjonarnych sklepach. Każdy bank ma w swojej ofercie przynajmniej kilka takich produktów. Warto zwrócić uwagę na najważniejsze kwestie:

  • Bezpłatne prowadzenie rachunku: z perspektywy klienta bardzo ważne są koszty, jakie poniesie w związku z kontem osobistym. W niektórych przypadkach konieczne stanie się płacenie za sam fakt jego prowadzenia. Nietrudno jednak znaleźć propozycje, które będą bezpłatne.
  • Koszt podstawowych czynności: żaden klient banku nie chce płacić za podstawowe czynności, z których korzystamy każdego dnia. Wypłata gotówki z bankomatu, zlecanie przelewów czy posiadanie karty płatniczej mogą jednak wiązać się z dodatkowymi wydatkami. Warto sprawdzić to przed podpisaniem umowy.
  • Dostęp do technologii: na rynku fintech, skupiającym rozwiązania technologiczne wspierające branżę finansową, ciągle pojawiają się nowe rozwiązania, dzięki którym zarządzanie środkami jest prostsze i bardziej efektywne. Przed związaniem się z konkretnym bankiem trzeba więc zorientować się, jakie narzędzia oferuje wybrana instytucja.
  • Szersza gama produktów banku: konto osobiste staje się pewnego rodzaju przepustką do świata bankowości. Przez związaniem się z konkretną instytycją warto poznać jej szerszą ofertę, umożliwiającą również efektywne oszczędzanie czy tanie uzyskiwanie dodatkowych środków.

Wbrew pozorom znalezienie korzystnego konta osobistego nie musi być trudne. W tym celu warto posłużyć się rankingiem https://www.bankier.pl/smart/konta-bankowe. Pozwala to na błyskawiczne poznanie zarówno kosztów związanych z prowadzeniem rachunku, jak i dodatkowych możliwości, w tym dotyczących dostępu do nowoczesnych narzędzi. Założenie rachunku będzie możliwe w łatwy sposób przy wykorzystaniu kanałów online.

Dostęp do wirtualnych portfeli

Obecnie, aby regulować płatności zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych, coraz częściej korzystamy z możliwości wirtualnych portfeli, czyli aplikacji dostępnych np. na smartfonach czy smartwatchach, pozwalających na zastąpienie karty płatniczej. Dzięki nim noszenie ze sobą nie tylko gotówki, ale również samych plastików nie będzie już obowiązkiem, a to przedkłada się bezpośrednio na kwestie bezpieczeństwa i wygody. Urządzenia wyposażone w moduł NFC pozwalają również na łatwe dokonywanie płatności zbliżeniowych. Przed dokonaniem wyboru warto upewnić się, czy konkretny bank wspiera:

  • Google Pay: ten wirtualny portfel jest adresowany do użytkowników urządzeń mobilnych z systemem Android. Pozwala na podpięcie zarówno kart debetowych, jak i kredytowych czy lojalnościowych, a następnie opłacanie przy ich pomocy transakcji w sieci i w sklepach stacjonarnych. Jego odpowiednikiem na smartwatchach jest Wear OS.
  • Apple Pay: użytkownicy urządzeń z charakterystycznym nadgryzionym jabłkiem mogą korzystać z portfela Apple Pay. Ten umożliwia łatwe, szybkie i bezpieczne regulowanie płatności w internecie i w realnym życiu.

Na tym możliwości wcale się nie kończą. Niektóre banki wprawdzie nie wspierają technologii proponowanych przez potentatów, jednak równocześnie oferują użytkownikom dostęp do własnych rozwiązań, pozwalających na wygodne regulowanie płatności przy pomocy smartfona czy smartwatcha.

Aplikacja mobilna i bankowość internetowa

Większości klientów banków zależy na jednym: jak najszybszym i jak najwygodniejszym załatwianiu codziennych spraw bez potrzeby wychodzenia z domu czy przechodzenia przez skomplikowane formalności. Jest to możliwe dzięki nowoczesnym platformom internetowym oraz aplikacjom mobilnym. Na dobrą sprawę każdy bank obecny na rynku może pochwalić się własnymi narzędziami w tym zakresie. Te potrafią jednak znacząco się od siebie różnić. Oprócz dostępu do podstawowych funkcji, takich jak zlecanie przelewów czy zarządzanie najważniejszymi aspektami konta, z poziomu dobrej aplikacji możliwe będzie m.in. otwieranie lokat czy kont oszczędnościowych, zastrzeganie kart płatniczych, zmiana limitów czy sposobów autoryzacji. Dostępnych jest przy tym zdecydowanie więcej możliwości. W niektórych aplikacjach mobilnych można również nabywać bilety komunikacyjne, opłacać parking czy wykupować ubezpieczenia.

Szybkie płatności BLIK

Prawdziwą rewolucję dla rynku technologii używanych w codziennym korzystaniu z bankowości przyniósł BLIK. Polski system umożliwia bardzo wygodne i bezpieczne korzystanie z wielu funkcjonalności:

  • Błyskawiczne przelewy na telefon: BLIK pozwala na realizowanie natychmiastowych przelewów na numer telefonu. Nie trzeba znać numeru rachunku adresata, a środki trafią do niego niemal w tej samej chwili niezależnie od tego, z usług jakiego banku korzysta.
  • Wypłata gotówki z bankomatu bez karty: przy pomocy generowanych w aplikacji mobilnej kodów BLIK można w łatwy sposób wypłacać gotówkę z bankomatu bez konieczności posiadania karty płatniczej.
  • Płatności bez karty w sklepach: na takiej samej zasadzie można również płacić za codzienne zakupy w sklepach.
  • Proste płatności w sklepach online: BLIK pozwala na łatwe i szybkie opłacanie zakupów w sklepach internetowych. Wszystko, co trzeba zrobić, to wygenerować kod, a następnie autoryzować transakcję w aplikacji. Możliwe stanie się również pominięcie pierwszego kroku w zaufanych witrynach.
  • Korzystanie z czeków BLIK: jedną z funkcjonalności systemu jest również generowanie czeków BLIK pozwalających na udostępnianie środków nawet wtedy, kiedy urządzenie nie jest połączone z Internetem. To również dobry sposób na dzielenie się środkami z innymi osobami, w tym np. przebywającymi na wakacjach dziećmi.

Obecnie system BLIK wspiera zdecydowana większość największych banków obecnych na polskim rynku. Przed założeniem konta osobistego warto jednak sprawdzić, czy nazwa konkretnej instytucji widnieje na liście.

Zarabiaj dzięki promocjom bankowym

Otwarcie rachunku osobistego często pozwala nie tylko na usprawnienie zarządzania finansami, ale również zarobienie dodatkowych środków. W tym celu wystarczy skorzystać z jednej z licznych promocji bankowych. Banki często proponują nowym klientom atrakcyjne nagrody w zamian za skorzystanie z ich oferty i spełnienie dodatkowych warunków, a konta osobiste należą do grupy produktów najczęściej umożliwiających uzyskanie premii. W tym celu wystarczy otworzyć wskazany rachunek i np. dokonać określonej liczby transakcji lub zapewnić wpływy w odpowiedniej wysokości w danym okresie rozliczeniowym. Pozwala to na uzyskanie nawet kilkuset złotych albo otrzymanie innych interesujących nagród.

Czytaj również

?>