KNF dał zgodę mBank'owi na działanie jako TPP.

Co to oznacza?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Komisja Nadzoru Finansowego udzieliła zgody dla mBanku na działanie jako TPP. Ma to związek z dyrektywą unijną PSD 2, która weszła w życie pod koniec grudnia 2018 r. Co to oznacza dla klientów? Już wyjaśniamy.

Czym jest dyrektywa PSD 2?

Przypomnijmy, że PSD2 to rozwinięcie uchwały przyjętej dekadę temu; W 2007 PSD zostało uchwalone przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej. Dyrektywa ustalała wspólne dla członków unii standardy realizacji usług płatniczych. PSD 2 to rozwinięcie działającej uchwały o regulacje prawne dotyczące płatności internetowych.

Kluczowy element dyrektywy. TPP – co to oznacza?

TPP – Third Party Provider, oznacza wprowadzenie pośrednika finansów, który może świadczyć dwa rodzaje usług:

– AIS – usługę dostępu do informacji o rachunku,
– PIS – usługę inicjowania płatności.

Nowa dyrektywa wymusza na bankach, aby umożliwiły AIS i PIS dostęp do informacji dotyczących prowadzonego rachunku użytkownika. Do tej pory status takich pośredników nie był do końca jasny. Zdarzało się, że banki odmawiały dostępu, a przez to utrudniały płatności w internecie.

Należy zaznaczyć, że pośrednik nie ma wglądu bezpośrednio do rachunku użytkownika. Jedynie może uzyskać odpowiedź na pytanie, czy na rachunku znajduje się odpowiednia ilość funduszy, aby sfinalizować płatność. Skraca to znacznie proces zakupów, dzięki czemu są prostsze i szybsze.

Następną korzyścią płynącą z TPP jest łatwy dostęp do informacji o prowadzonych rachunkach. Oczywiście cała operacja wymaga zgody użytkownika. Jaki jest cel takiego rozwiązania?

Prowadząc kilka rachunków w kilku bankach możesz, zlecić zewnętrznej aplikacji tworzenie zestawień i podsumowań, które ułatwią Ci zarządzanie finansami. Jest to rozwiązanie kierowane do osób, które maja niewiele czasu na zarządzanie funduszami. Pośrednicy finansowi oczywiście nie mają dostępu do środków klienta, a jedynie do informacji o rachunku.

Wraz z decyzją KNF mBank dołączył do grona serwisów świadczących usługi otwartej bankowości. Dla konsumentów jest to wyraźny sygnał, że banki coraz bardziej walczą o szybko rozwijający się rynek nowych płatności. Wchodząc na nowy teren muszą, zaskarbić sobie uwagę dotychczasowych użytkowników, więc może to oznaczać powstanie nowych, korzystnych dla konsumenta ofert.

O mBanku

mBank to uniwersalny bank założony w 1986 roku. Prezesem banku jest Cezary Stypułkowski.

Czytaj również

?>