Karta EKUZ Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
- wszystko co powinieneś o niej wiedzieć
Ponieważ już niedługo otworzą się ponownie granice i wiele osób stęsknionych podróżowaniem zdecyduje się na wakacje zagraniczne w Europie. Warto wiedzieć więcej na temat Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wszak wypadki zdarzają się również podczas wakacji. Warto zatem mieć odpowiednie zabezpieczenie podróżne. Co warto wiedzieć na ten temat?
Co to jest karta EKUZ i dlaczego warto ją posiadać, wybierając się w podróż po Europie?
Warto wiedzieć, że EKUZ to dokument upoważniający do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej krajów Unii Europejskiej i EFTA – Lichtensteinie, Norwegii, Szwajcarii i Islandii, a także Wielkiej Brytanii. Która obecnie jest w okresie przejściowym po wyjściu z UE. Oczywiście z darmowej opieki zdrowotnej można korzystać w takim zakresie, w jakim obowiązuje on w danym kraju. To znaczy, że jeśli jakieś badania lub pobyt w szpitalu mogą być płatne w pewnym zakresie, to osoba, która uległa wypadkowi czy rozchorowała się w trakcie podróży wakacyjnej będzie musiała ponieść część kosztów, jednak nie całość.
Przykładowo we Francji za wizytę u specjalisty należy zapłacić 30% honorarium. Gdyż ta część nie jest wliczana do ubezpieczenia zdrowotnego obywateli Francji. Z kolei w Niemczech turysta będzie zobowiązany zapłacić 10 euro za każdy dzień pobytu w szpitalu. Mimo posiadania karty EKUZ, gdyż takie koszty ponosi każdy Niemiec. Pokrywane są tylko te koszty, które dotyczą świadczeń medycznych, które muszą być wykonane, by pacjent nie musiał z tego powodu wracać do kraju.
Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ i jaki jest czas oczekiwania?
Jeśli jesteś zdecydowany na podróż do jednego z 32 krajów europejskich, gdzie obowiązuje karta EKUZ, to możesz złożyć wniosek w odpowiednim wydziale NFZ. Właściwym dla miejsca zamieszkania. Wypełnienie wniosku na miejscu pozwala uzyskać kartę od ręki w ciągu kilku minut. Można również wypełnić wniosek i przesłać go pocztą elektroniczną na adres e-mail : ekuz@nfz.gov.pl. Można również wysłać go za pośrednictwem ePUAP wykorzystując profil zaufany, do oddziału wojewódzkiego NFZ. Oczywiście taki wniosek można wysłać także pocztą lub faksem do właściwego oddziału. W przypadkach, gdy nie składa się wniosku osobiście, czas oczekiwania zwykle wynosi do 3 dni. Jednak w sytuacji dużego zainteresowania w okresie wakacyjnym może się wydłużyć. Dlatego najlepszym wyjściem jest złożenie wniosku osobiście. Jeśli robi się to na krótko przed wyjazdem lub pomyślenie o tej kwestii zdecydowanie szybciej. Oczywiście istotne znaczenie ma tutaj ważność jaka może być nam przyznana. Oczywiście warto podkreślić, że wyrobienie i wydanie karty EKUZ jest całkowicie bezpłatne.
Jak długo ważna jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?
Warto wiedzieć, że karta podstawowego Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego nie ma jednej daty ważności. Gdyż ta kwestia zależna jest od statusu osoby ubezpieczonej. Najdłuższej ważna karta wydawana jest emerytom. W tym przypadku EKUZ ważna jest 5 lat. Osoby pracujące i zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię lub członków rodziny muszą zadowolić się 12 miesięczną ważnością karty. Na najkrótszy okres karta EKUZ wydawana jest osobom bezrobotnym. Jest to zaledwie 2 miesiące i jest to związane z ich niestałą sytuacją ubezpieczeniową, gdyż w przypadku wyrejestrowania bezrobotny traci tytuł ubezpieczenia.
Co pokrywa, a czego nie pokrywa karta EKUZ?
Karta EKUZ pokrywa jedynie podstawowy zakres opieki zdrowotnej. Czyli taki, jaki jest refundowany w kraju do którego się udajemy. Zatem przed wyjazdem zagranicznym należy sprawdzić, które usługi medyczne podlegają refundacji. Istotne znaczenie ma fakt, że karta ta jest respektowana jedynie w placówkach medycznych. Takich, które mają podpisaną umowę ubezpieczeniową, a więc państwowych placówkach medycznych. W przypadku skorzystania z prywatnego szpitala, nie można liczyć na refundację kosztów. Również w przypadku zgubienia bagażu czy odwołania lotu nie można liczyć na zwrot z tytułu posiadania takiej karty. Taki przywilej daje jedynie polisa turystyczna. Karta nie pokrywa również planowanych zabiegów, wtedy gdy celem podróży jest skorzystanie z usług medycznych.
Karta nie pozwala również na pokrycie kosztów zabiegów niekoniecznych. Nie można również liczyć na pokrycie kosztów transportu medycznego do kraju. Chyba że taką decyzję wyda prezes NFZ lub dyrektor oddziału wojewódzkiego w szczególnej sytuacji. Karta nie pokrywa ubezpieczenia OC, a także skorzystania z ratownictwa medycznego. Zatem wybierając się na wakacje do górskiego kurortu należy wykupić pełną polisę turystyczną. W sytuacji, gdy członek rodziny, który miał kartę EKUZ umrze na wakacjach, transport zwłok także nie jest refundowany.
Wypadek na wakacjach – jak postępować?
Kiedy przydarzy się wypadek na wakacjach należy ratowników poinformować o posiadaniu karty EKUZ i okazać ją lekarzowi. Istotne znaczenie ma fakt, by w danym mieście był dostęp do ośrodka opieki zdrowotnej. Który ma podpisaną umowę z lokalnym ubezpieczycielem. Jeśli takiego nie ma, to nie ma możliwości skorzystania z karty EKUZ i trzeba ponieść koszty na własną rękę. Dlatego należy wcześniej zorientować się przed wyjazdem, czy taka placówka znajduje się w miejscu do którego się wybieramy. Wtedy będzie jeszcze czas na podjęcie decyzji o wykupieniu pełnej polisy ubezpieczeniowej. W ramach której będzie można również nieodpłatnie skorzystać z prywatnej opieki zdrowotnej za granicą.
Trzeba pamiętać, by udając się do placówki medycznej mieć ze sobą dowód osobisty i kartę EKUZ. Pomoc refundowana udzielana jest na tych samych zasadach, co obywatelom danego kraju. Zatem może się zdarzyć, że trzeba będzie ponieść koszty pewnych usług medycznych. I to nawet w placówce, która ma podpisaną umowę z ubezpieczycielem. Warto, jeśli nie zna się języka zapisać sobie chociaż podstawowe zwroty dotyczące dolegliwości, które mogą się przytrafić. Dzięki temu kontakt z lekarzem za granicą będzie mniejszym źródłem stresu.
Choć wyrobienie karty EKUZ jest bezpłatne, to w wielu przypadkach warto zastanowić się czy lepszym wyjściem nie będzie wykupienie polisy turystycznej. Czasami jest to koszt zaledwie kilku złotych miesięcznie. A zyskuje się większą pewność udzielenia pomocy w różnych sytuacjach, bez konieczności ponoszenia znacznych kosztów. Zatem zamiast kierować się przesadną oszczędnością, lepiej przeanalizować czy nie jest potrzebna polisa. Aby nie być jednym z tym, który w takiej sytuacji mówi: “mądry Polak po szkodzie”.