Jak zorganizować i zlecić transport całopojazdowy?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Transport całopojazdowy, czyli FTL (Full Truck Load) to rozwiązanie, które odróżnia się od transportu drobnicowego tym, że daje możliwość wykorzystania całkowitej pojemności pojazdu dostawczego w ramach jednej umowy. Podpowiadamy, jak przygotować się do takiego zadania!

Na czym polega transport całopojazdowy?

Na początku warto wyjaśnić, na czym dokładnie polega usługa transportu całopojazdowego. Ma ona miejsce wtedy, gdy klient płaci za wynajęcie całej powierzchni załadowczej samochodu. Innymi słowy, nabiera prawo do korzystania z całej ładowności pojazdu bez względu na to, ile miejsca faktycznie zajmie towar przeznaczony do transportu. Zwykle jednak wykorzystuje całość lub niewiele mniej.

Podstawowym dokumentem jest list przewozowy krajowy lub międzynarodowy. Wszystkie dokumenty muszą być zgodne ze stanem faktycznym. Mimo tego, że zlecenie opiewa na wynajem całego samochodu, rodzaj ładunku, jego liczba i masa powinny być dokładnie opisane.

Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź: https://logit.com.pl/organizacja-transportu-logit/

Miejsce nadania i odbioru ładunku

Podczas organizacji transportu całopojazdowego warto zacząć od znalezienia odpowiedniego przewodnika. Należy mu przekazać dane dotyczące miejsca załadunku i rozładunku, rodzaju towaru i jego wielkości oraz masy. Z uwagi na to, że ten typ transportu odbywa się z punktu A do punktu B bez dodatkowych przystanków, przebiega on wyjątkowo szybko i sprawnie. Kompleksowa usługa, której elementem jest organizacja transportu zdejmuje z klienta obowiązek przygotowania transportu. Dodatkowym atutem jest to, że towar ma jednego nadawcę i jednego adresata.

Rodzaj ładunku w transporcie całopojazdowym

Z punktu widzenia przewoźnika, rodzaj ładunku w transporcie całopojazdowym nie ma większego znaczenia. Podlega jednak pewnym nielicznym ograniczeniom. Ładunek może być jednorodny lub różnorodny, o ile jego całkowita masa i objętość mieści się w granicy możliwości pojazdu. Transport całopojazdowy najczęściej obejmuje towary wielkogabarytowe, ładunki wymagające kontrolowania warunków przewozu oraz transport ładunków niebezpiecznych (np. łatwopalnych, wybuchowych lub trujących). W każdym przypadku należy przygotować odpowiednie dokumenty oraz zorganizować wymagane przez przepisy prawa kontenery, a także stosowanie zabezpieczyć towar.

Zlecenie transportu całopojazdowego

Istnieje kilka ważnych zasad, którymi należy się kierować, gdy zamierzasz skorzystać z opcji przewozu. Podczas zlecania transportu całopojazdowego należy wskazać wymaganą ładowność pojazdu. Zapoznaj się z ofertą wybranego przewoźnika i dowiedz się, jakim taborem dysponuje. Ładowność pojazdów może wynosić od 1 do 24 ton. To duży zakres, dlatego przed dokonaniem zlecenia upewnij się, jakiego transportu potrzebujesz. Przy składaniu zlecenia należy zaznaczyć, że obejmuje ono transport całopojazdowy.

Transport całopojazdowy to doskonałe rozwiązaniem dla osób przewożących jednorodne lub różnorodne towary. Pozwala ograniczyć koszty przy optymalnym wykorzystaniu pojemności samochodu. Wybierz ten typ transportu, by sprawnie przewieźć ładunek z jednego miejsca na drugie.

Źródło: Materiał Partnera

Czytaj również

?>