Jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd w 4 prostych krokach?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Rachunki za prąd stanowią spory procent naszych comiesięcznych wydatków. Niestety ceny energii elektrycznej oraz usług przesyłowych nadal rosną. Koniecznością staje się więc rozsądne i sprytne korzystanie z urządzeń elektrycznych. Sprawdź, w jaki sposób w kilku prostych krokach znacząco zmniejszyć zużycie prądu w domu.

1. Porównaj oferty energii elektrycznej dostępne na rynku.

Pierwszym krokiem ku oszczędnościom zawsze powinno być, porównanie ofert firm dostarczających prąd. W internecie znajdziemy specjalne porównywarki cen prądu, które nam w tym pomogą. Znaczne różnice w cenie prądu występują nawet u tego samego sprzedawcy, ale w innych taryfach. Do wyboru są przeróżne opcje – taryfy całodobowe, dzienne, nocne i inne. Warto zastanowić się, w jakich godzinach zużywamy najwięcej prądu. Być może okaże się, że przykładowo zmiana taryfy z całodobowej na nocną, przyniesie nam ogromne oszczędności. Ponieważ całe dnie spędzamy w pracy, a pralkę, zmywarkę, światło, telewizor włączamy najczęściej właśnie wieczorami i w nocy. Wybierzmy więc taką opcję, która gwarantuje niższą cenę w odpowiadających na godzinach.

2. Zainwestuj w dobry sprzęt.

Straty energii, a tym samym naszych pieniędzy, mogą być naprawdę spore. Z powodu korzystania na co dzień z przestarzałych niezbyt energooszczędnych urządzeń AGD i RTV. Oczywiście urządzenia najwyższej klasy energooszczędności, są najdroższe, jednak w praktyce szybko się to zwróci. Zwłaszcza jeśli chodzi o takie sprzęty, które są podłączone do gniazdka przez cały czas. Lub których, używamy każdego dnia jak lodówka, kuchenka, czajnik elektryczny czy pralka. Najlepszym wyborem będzie sprzęt klasy A+++ oraz A++. W stosunku do tych z klasą B i C oszczędności mogą sięgnąć nawet kilkanaście do kilkudziesięciu procent wysokości rachunków.

Oczywiście nie bez znaczenia jest również to, w jaki sposób użytkujemy taki sprzęt. Pamiętajmy, by zmywarki, lodówki czy piekarnika nie ustawiać w pobliżu grzejnika. Bo przyczyni się to, do zwiększenia zużycia energii. Wykorzystujemy też dodatkowe możliwości zaoszczędzenia, jakie dają nam producenci sprzętu AGD i RTV i włączajmy tryby „eko” w tych urządzeniach. Ponadto postarajmy się rozsądnie planować pranie czy zmywanie. Nie ma sensu myć w zmywarce dwóch brudnych talerzy i robić prania z jednego swetra, lepiej poczekać aż nazbiera się więcej.

3. Zaoszczędź na oświetleniu.

Ogromny wycinek z sumy naszych rachunków na prąd stanowi oświetlenie domu. Zadbajmy o ty, by było ono możliwie jak najbardziej ekonomiczne. Nowoczesne technologie dają nam ogromne możliwości w tym zakresie. Wciąż niestety wśród wielu osób panuje całkowicie bezpodstawne przeświadczenie, jakoby stare żarówki świeciły lepiej. Z tego powodu niektórzy zrobili duże zapasy takich właśnie żarówek, zanim zostały wycofane z użytku, aby móc z nich korzystać jeszcze przez wiele lat. Jest to kompletnie pozbawione sensu, mało, że wysokie zużycie prądu szkodzi środowisku naturalnemu, to jeszcze bardzo mocno odbija się na naszej kieszeni.

Nowoczesne energooszczędne żarówki dają bezpieczne bardzo silne i jasne światło przy niewielkiej mocy i znikomym zużyciu prądy. A w dodatku są niezwykle trwałe – ich żywotność przy normalnym domowym trybie użytkowania to nawet kilkanaście lat. Najbardziej ekonomiczne są żarówki ledowe. Oprócz nowoczesnych żarówek dobrą inwestycją są też sterowniki światła. Warto także przemyśleć sposób aranżacji pomieszczeń – im jaśniejsze ściany i sufit w pomieszczeniach, tym mniej punktów świetlnych będziemy potrzebować do efektywnego rozjaśnienia pokoju po zmroku. Dobrym pomysłem jest rezygnacja z ciężkich ciemnych zasłon, bardzo gęstych firanek oraz z ustawiania na parapecie wielkich zasłaniających połowę okna roślin doniczkowych. Im bogatsze w naturalne światło słoneczne będzie nasze mieszkanie, tym mniej wydamy na oświetlenie.

4. Nie korzystasz? Wyłącz!

Nadal dużym problemem są też sprzęty w stanie czuwania. Jeśli mamy ich w domu kilka lub nawet kilkanaście, to łącznie mogą generować zauważalny wzrost zużycia energii elektrycznej. Mowa tu o telewizorach, zestawach audio, kinie domowym, dekoderach różnego rodzaju, ruterach itp. Pamiętajmy, by całkowicie wyłączać te urządzenia, gdy z nich nie korzystamy. Ułatwić to może takie rozwiązanie jak listwa zasilająca z włącznikiem. Jest to swego rodzaju przedłużacz. Podpinamy do niego kilka urządzeń jednocześnie i wtedy nie musimy, na każdym z nich z osobna, gasić codziennie wieczorem trybu czuwania. Wystarczy nacisnąć jeden wyłącznik na listwie, a prąd przestanie płynąć.

Miesięczne oszczędności na każdym z tych rozwiązań mogą wydawać się stosunkowo niewielkie, ale w skali roku z pewnością zauważymy istotną różnicę. Warto przemyśleć energooszczędne rozwiązania dla domu i wybrać, te najkorzystniejsze dla nas.

Czytaj również

?>