Jak wziąć debet w bankomacie
- jakie są warunki?
Debet może być bardzo wygodnym rozwiązaniem, ponieważ zapewni nam dostęp do dodatkowych środków finansowych. Dla bardzo wielu osób, pełni on rolę dodatkowej poduszki finansowej, z której możemy skorzystać w dowolnej chwili. Nie tylko wtedy, gdy zabraknie nam pieniędzy na koncie. Również wtedy, gdy będziemy chcieli sfinansować dodatkowy zakup.
W przypadku debetu nie korzystamy z własnych środków, a z pieniędzy które udostępnia nam bank. Debet czyli ujemne saldo, działa niemal w identyczny sposób, co linia odnawialna lub kredyt w rachunku osobistym. Każde z tych rozwiązań pozwala nam skorzystać z dodatkowych pieniędzy, w każdej dowolnej chwili. O każdej porze dnia i nocy możemy skorzystać z tych dodatkowych środków, w taki sposób jakbyśmy korzystali z własnych pieniędzy.
W jaki sposób uzyskać debet w koncie?
Debet w koncie możemy uzyskać w momencie otwierania rachunku osobistego. Jeżeli nasze konto nie posiada dodatkowego debetu, to mamy możliwość jego uruchomienia, po spełnieniu określonych warunków.. Jest to możliwe przez złożenie wniosku przez bankowość elektroniczną lub bezpośrednio w placówce bankowej. By jednak bank mógł nam uruchomić dodatkowy debet w bankomacie, nasze konto bankowe musi wykazywać stałe miesięczne wpływy. W skrócie mówiąc, na nasze konto musi wpływać wynagrodzenie miesięczne lub inne dochody np. mogą to być środki przelewane z innego konta bankowego. Przykładowo osoby prowadzące działalność gospodarczą, mogą dokonywać przelewów z konta firmowego. Ważne by takie przelewy pojawiały się regularnie na naszym koncie, a więc przynajmniej raz w miesiącu. Nie mniej ważnym elementem przy udzielaniu debetu, jest również historia kredytowa klienta. Podobnie jak w przypadku wnioskowania o kredyt gotówkowy, nie możemy posiadać negatywnej historii kredytowej w BIK.
Od czego uzależniona jest wysokość debetu?
Wysokość debetu, który może przyznać nam bank, uzależniony jest w głównej mierze od dochodów które uzyskujemy.. Na tej podstawie bank ocenia naszą zdolność kredytową i podejmuje decyzję o wysokości debetu. Im większa zdolność kredytowa – tym większy limit w koncie i większy debet w bankomacie. Maksymalna wysokość debetu w koncie może wynosić nawet do 50 000 zł.
Jak możemy wykorzystywać debet w koncie?
Debet na koncie to nie tylko debet w bankomacie, a więc dodatkowa gotówka którą możemy wypłacić. Debet w koncie możemy również wykorzystywać do płatności za przelewy internetowe. Równie dobrze debet możemy zastosować w przypadku opłacenia rachunków czy faktur za energię czy telefon. Debet może nam również posłużyć do opłacania zakupów dokonanych za pośrednictwem internetu. W ten sam sposób, środki dostępne w ramach debetu możemy wykorzystać do bezgotówkowych płatności w sklepie czy na stacji paliw.
Z jakimi kosztami wiąże się debet w bankomacie?
Koszty, które dotyczą utrzymania debetu w koncie, są bardzo podobne jak w przypadku limitu odnawialnego w rachunku osobistym. Podstawową opłatą jest opłata roczna za odnowienie debetu. Uzależniona jest ona bardzo często, do wysokości debetu który został przyznany przez bank. Każdego z nas ucieszy dostęp do większej gotówki. Jednak posiadanie wysokiego debetu wiąże się z koniecznością poniesienia większej opłaty za odnowienie takiego debetu. Ponadto poniesiemy również dodatkową koszty, w postaci odsetek od salda ujemnego. Bank nalicza je w miesiącu, w którym zdecydowaliśmy się skorzystać z debetu. Płacimy wówczas odsetki tylko od kwoty, z której faktycznie skorzystaliśmy, a nie od całości przyznanego nam limitu debetowego. Jeśli co miesiąc nasze konto będzie wykazywało ujemną kwotę, wówczas takie dodatkowe odsetki będą naliczane co miesiąc. Przeważnie taka opłata pobierana jest z konta odgórnie, pierwszego dnia każdego miesiąca.
Kiedy debet trzeba spłacić?
Nasze konto może cały czas wykazywać saldo ujemne, dla banku nie stanowi to istotnego problemu. Bank jednak na bieżąco monitoruje, czy na koncie pojawiają się stałe miesięczne wpływy. Weryfikuje jednocześnie, czy pokrywane są naliczane co miesiąc odsetki od salda ujemnego. Jeśli z jakiegoś powodu, na koncie przestaną się pojawiać bieżące wpływy, wówczas bank może wypowiedzieć nam umowę debetową. W takiej sytuacji możemy jednak skorzystać z możliwości jakie daje konsolidacja kredytu, który swoim zasięgiem może obejmować również debet w koncie. Wówczas spłata zadłużenia, a więc w tym wypadku debetu zostanie rozłożona na raty miesięczne.
Otwierając eKonto w mBanku od pierwszego dnia mogłam wziąć debet w koncie. Co prawda nie duży, ale po kilku miesiącach mogłam go już zwiększyć, gdy na koncie zaczęły się pojawiać stałe wpływy.
Debet w bankomacie wypłacimy każdą kartą tak jak każdą inną transakcję, pod warunkiem że na naszym koncie został uruchomiony debet. Kiedyś np. miałem debet 300 zł w Millenium a nawet o tym nie wiedziałem, choć pewnie w umowie było to ujęte.