Jak wykonać przelew z karty kredytowej?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

1 udostępnij na FB

Większość z nas wykorzystuje kartę kredytowa do wykonywania transakcji bezgotówkowych. A więc do płatności za zakupy internetowe czy dokonując płatności zbliżeniowych w sklepach. Tymczasem kartę kredytową można wykorzystać również do innych celów. Jednym z nich jest funkcja przelewu z karty.

Dokonując płatności przy użyciu karty kredytowej, nie korzystamy z własnych środków finansowych, a z tych które dodatkowo udostępnił nam bank. Przy transakcjach bezgotówkowych jest to korzystne rozwiązanie. Ponieważ takie płatności objęte są okresem bez odsetkowym, który wynosi najczęściej 56 czy 58 dni. Jeśli więc spłacimy całe zadłużenie w tym okresie, bank nie naliczy nam dodatkowych odsetek od takiej transakcji. Dzięki temu nie płacimy żadnych dodatkowych kosztów. No może poza opłatą roczną czy miesięczną za kartę kredytową. Są jednak banki, które nie pobierają opłaty miesięcznej za kartę kredytową. A więc w przypadku takich kart, transakcje takie będą jeszcze bardziej dla nas korzystne.

Transakcje gotówkowe przy użyciu karty kredytowej

Choć karty kredytowe służą głównie do transakcji bezgotówkowych, to mają również inne udogodnienia z których możemy korzystać na co dzień. Karty kredytowej możemy użyć, gdy np. potrzebujemy dodatkowej gotówki i chcielibyśmy ją wypłacić z bankomatu. Niestety taka transakcja traktowana jest jako transakcja gotówkowa, więc przyjdzie nam za nią dodatkowo zapłacić i to nie mało. Nie dość że nie jest objęta okresem bez odsetkowym, to jeszcze bank naliczy nam prowizję za wypłatę gotówki z bankomatu (w zależności od banku i oferty od 3,5 do nawet 8%) oraz dodatkowe odsetki, które będą naliczane do momentu spłaty zadłużenia na karcie.

Przelewy z karty – transakcja gotówkowa czy bezgotówkowa?

Jak w takim razie traktowany jest przelew z karty kredytowej. Jako transakcja gotówkowa czy bezgotówkowa? Okazuje się przelewy z karty kredytowej są różnie traktowane przez banki. Tylko część z nich traktuje przelewy z karty kredytowej jako transakcje bezgotówkowe. Natomiast niemal każdy bank za realizację takiego przelewu pobiera określoną prowizję, a więc podobnie jak w przypadku wypłat gotówkowych z karty. Może ona wynosić od 0,5% (Bank Peako) do nawet 6% (T-Mobile Usługi Bankowe) od każdego wykonanego przelewu. Ponadto jeśli bank traktuje przelew z karty jako transakcję gotówkową, będziemy musieli zapłacić ponadto jeszcze dodatkowe odsetki.

Jak zrobić przelew z karty kredytowej na konto?

Do wykonania takiego przelewu będą nam potrzebne dane dostępowe do bankowości elektronicznej. Jeśli zakładając kartą kredytową, nie otrzymaliśmy takich danych, oznacza to że bank nie założył nam takiego internetowego konta. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by je w każdej chwili sobie założyć. Gdy już będziemy je posiadali, w celu wysłania przelewu z karty, powinniśmy zalogować się do bankowości internetowej banku. Tutaj już wystarczy przejść do zakładki Przelewy, podać dane odbiorcy i kwotę przelewu. Większość banków umożliwia również wykonanie takiego przelewu z aplikacji mobilnej oraz bezpośrednio w placówce banku, w którym posiadamy kartę kredytową.

Przykładowy przelew z karty BNP Paribas

Jak spłacić kwotę przelewu?

Kwotę przelewu z karty, spłacamy w identyczny sposób jak pozostałe zadłużenia na karcie kredytowej. Co miesiąc bank informuje nas o pełnym zadłużeniu na karcie, podając minimalną kwotę jaką powinniśmy spłacić w danym miesiącu. Jeśli bank, w którym posiadamy kartę kredytową, traktuje przelew z karty jako transakcję gotówkową, lepiej takie zadłużenie spłacić jednorazowo lub w miarę możliwości, jak najszybciej. Unikniemy w ten sposób naliczania dodatkowych odsetek od takiej operacji.

Choć przelew z karty kredytowej nie zawsze będzie tanim rozwiązaniem, to niekiedy może okazać się bardzo pomocny. Szczególnie w sytuacji gdy nie posiadamy bieżących środków na opłacenie rachunków czy innych zobowiązań finansowych, a nie chcemy regulować ich z opóźnieniem.

Czytaj również

1 Comment
  1. W niektórych przypadkach taki przelew z karty kredytowej po prostu się nie opłaca. Ale nie ukrywam, że w niektórych sytuacjach może on być faktycznie pomocny. Jeśli dla przykładu mamy rachunki do opłacenia, czy raty kredytu a na koncie osobistym środków brak..

?>