Jak działa rachunek powierniczy i co ma wspólnego z zakupem nieruchomości?
Obecnie w naszym kraju panuje bardzo duży popyt na domy oraz mieszkania, który znacznie przewyższa podaż. Z tego powodu często dochodzi do sytuacji, kiedy klient kupuje od dewelopera nieruchomość, która jeszcze nie jest wybudowana.
W takiej sytuacji istnieje duże ryzyko utraty środków finansowych wpłaconych na konto dewelopera, który może ogłosić upadłości nie wybudować naszych czterech kątów. Na szczęście w Polsce obowiązuje ustawa, która wprowadziła specjalne narzędzie chroniące prawa i pieniądze przeciętnego Kowalskiego.
W jaki sposób można bezpiecznie kupić nieruchomość?
W momencie podpisywania umowy przedwstępnej istnieje możliwość wpłacania całości sumy pieniędzy na mieszkaniowy rachunek powierniczy, który zapewnia zwrot naszych środków finansowych w momencie nie wywiązania się z umowy przez dewelopera.
Rachunek powierniczy to rachunek bankowy na którym lokowane są nasze pieniądze pochodzące z transakcji zakupu mieszkania lub domu jednorodzinnego. Jest on otwierany przez bank dla dewelopera, który staje się powiernikiem. Pieniądze na rachunku nie są jego własnością – deweloper otrzyma je w przypadku realizacji wszystkich punktów zawartych w umowie. Możemy głównie wyróżnić dwa typy rachunków powierniczych :
1. Rachunek powierniczy otwarty. Są w nim gromadzone środki pochodzące z wpłat klientów za zakupione nieruchomości. Deweloper może z nich korzystać wyłącznie w ramach realizacji inwestycji. Bank wypłaca środki finansowe zgodnie z określonym wcześniej harmonogramem, który został określony podczas umowy bankowej. W praktyce deweloper otrzymuje od banku transzę pieniędzy za wykonany dany etap budowy. Konsument jest całkowicie chroniony dzięki gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej. W przypadku tej pierwszej, otrzymuje on 100 procent wpłaconych środków w momencie, kiedy deweloper ogłasza upadłość lub odstępuje od umowy. W drugim przypadku zwrot pieniędzy jest realizowany przez firmę ubezpieczeniową co zazwyczaj wiąże się z wydłużeniem procedury wypłacania pieniędzy dla konsumenta.
2. Rachunek powierniczy zamknięty. W tym przypadku również są gromadzone środki finansowe pochodzące z wpłat klientów za zakup nieruchomości. Różnica w porównaniu z otwartym rachunkiem jest taka, że deweloper otrzyma pieniądze dopiero po ukończeniu inwestycji. Oznacza to, że musi od dysponować własnymi środkami pieniężnymi lub pozyskać je na drodze kredytu. Momentem, który decyduje o przelaniu środków na konto dewelopera jest przedstawienie dla banku aktu notarialnego, który przenosi własność na klienta.
W jakich sytuacjach konsument może liczyć na zwrot pieniędzy z rachunku powierniczego?
Tylko w ściśle określonych przypadkach, konsument powierzając środki finansowe na rachunku powierniczym może je odzyskać. Należą do nich :
- Przypadek, kiedy deweloper nie wywiązuje się z zapisów zawartych w umowie bankowej
- Sytuacja, kiedy umowa deweloperska została podpisana niezgodnie z przepisami zwartymi w ustawie deweloperskiej
- Przypadek, kiedy powierzający zdecyduje się na odstąpienie od umowy
Istnieje też możliwość na uzyskanie porozumienia z deweloperem na mocy którego obie strony – konsument oraz inwestor otrzymują część zgromadzonych na rachunku powierniczym środków.
Rachunek powierniczy – jego główne zalety
Rachunek powierniczy posiada wiele zalet, które docenią zarówno inwestor oraz konsument. W przypadku dewelopera bowiem, fakt posiadania takiego rachunku zwiększa jego wiarygodność w oczach przyszłych klientów i zwiększa popularność oferowanych nieruchomościach na rynku. Dodatkowo dostaje on gwarancję od banku, że w przypadku wywiązania się z warunków umowy, otrzyma zgromadzone na rachunku pieniądze.
Dla konsumenta, rachunek powierniczy jest gwarancją, że jego środki zostaną na pewno wykorzystane do realizacji danej inwestycji. W przypadku problemów finansowych inwestora, konsument może liczyć na pełny zwrot poniesionych kosztów, co sprzyja rozwijaniu bezpiecznego biznesu.