Jak dostać pożyczkę ze złą historią kredytową?
O swojej historii kredytowej najczęściej przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy staje się ona przyczyną odrzucenia wniosku o kredyt. Niestety problemy z terminową spłatą zobowiązań w przeszłości, mogą poważnie utrudnić nam zdobycie finansowania w banku. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego banki stawiają w tym zakresie przeszkody. A także gdzie w takim razie można dostać pożyczkę ze złą historią kredytową.
Historia kredytowa – dlaczego jest tak ważna?
Wszelkie informacje na temat tego, jak spłacaliśmy w przeszłości zobowiązania kredytowe (również pożyczki gotówkowe) to nasza historia kredytowa, która jest zapisana w BIK.
W Biurze Informacji Kredytowej zgromadzone są dane na ten temat 24 milionów Polaków. Mają one charakter zarówno pozytywny, jak i negatywny. W tym pierwszym przypadku chodzi o informacje o terminowej spłacie poszczególnych zobowiązań kredytowych. Natomiast w drugim o wszelkie spóźnienia. Tworzą one razem historię kredytową, która w formie raportu BIK jest udostępniania bankom. Jeśli te chcą ją sprawdzić, przy okazji rozpatrywania wniosku o kredyt danej osoby bądź firmy.
Jeśli w BIK odnotowanych jest sporo opóźnień w płatnościach, szczególnie tych powyżej 30 dni, raport na temat naszej historii kredytowej będzie negatywny. Dokładnie to ocena punktowa BIK tzw. scoring będzie odpowiednio niższy. Niestety może mieć to wpływ na odrzucenie przez bank wniosku o kredyt lub pożyczkę.
Zła historia kredytowa – co robić?
Negatywne wpisy w BIK nie muszą oznaczać braku możliwości pożyczenia pieniędzy. Tak naprawdę mamy co najmniej kilka rozwiązań trudnej sytuacji. I to nawet wtedy, jeśli bank odmówił nam kredytu. Poniżej przedstawiamy te, które zazwyczaj się sprawdzają.
1. Pożyczka pozabankowa
Zaciągnięcie pożyczki przy złej historii kredytowej zwykle jest dużo łatwiejsze na rynku pozabankowym. Instytucje pożyczkowe nawet jeśli korzystają z różnych baz (BIK i BIG), robią to zupełnie inaczej niż banki. Inaczej oznacza zwykle łagodniej.
Warto spróbować zdobyć potrzebną gotówkę choćby w firmach oferujących pożyczki przez Internet. W ich przypadku formalności ograniczone są do minimum. Co w praktyce oznacza, że w ramach wnioskowania o finansowanie wystarczy wypełnić formularz online. A także dysponować ważnym dowodem osobistym oraz kontem w banku.
Jeśli mamy dochody na poziomie umożliwiającym spłatę pożyczki w wyznaczonym terminie, prawdopodobnie nasz wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony. Warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do banków instytucje pożyczkowe biorą pod uwagę różne źródła dochodów – np. z tytułu alimentów, czy umowy zlecenia.
Chcąc skorzystać z pożyczki przy złej historii kredytowej, możemy liczyć także na całkiem wysoką kwotę pożyczki. Przykładowo, jeśli zdecydujemy się złożyć wniosek o pożyczkę dla zadłużonych przez Internet w serwisie freezl.pl, mamy szansę pożyczyć nawet 7000 zł.
2. Poprawa historii kredytowej w BIK i ponowny wniosek po kilku miesiącach
Bywa, że o złej historii kredytowej w BIK dowiadujemy się dopiero w momencie, gdy bank odmówi nam kredytu. Warto w takiej sytuacji sprawdzić, czy raport na ten temat został przygotowany na podstawie prawidłowych informacji. Być może jakaś instytucja nie przekazała do BIK danych o terminowej spłacie zobowiązania. Można to dość łatwo sprawdzić poprzez zamówienie tzw. raportu o sobie.
Jeśli negatywne informacje w BIK są prawidłowe, warto podjąć wysiłek w celu poprawienia historii kredytowej. Nawet jeśli zdecydujemy się skorzystać w tym momencie np. z pożyczki pozabankowej, poprawa historii kredytowej może się okazać przydatna w przyszłości. Jak poprawić scoring BIK? Oto kilka sposobów:
- Jak najszybsza spłata przeterminowanych zobowiązań,
- W przypadku dużych zaległości – negocjacje z instytucjami finansowymi. W celu zmiany warunków spłaty na bardziej przyjazne i realistyczne, a następnie skrupulatne przestrzeganie nowych terminów płatności oraz pilnowanie. By wierzyciel dokonywał odpowiednich wpisów w BIK na ten temat,
- W przypadku zaległości historycznych próba zaciągnięcia minimalnej pożyczki i jej terminowa spłata, co będzie odnotowane w BIK.
Warto przy tej okazji wspomnieć, że istnieją firmy, które oferują czyszczenie BIK. Należy na tego rodzaju usługi uważać, ponieważ negatywnych wpisów tak naprawdę nie można usunąć. BIK ma prawo informacje na temat nieterminowych spłat zobowiązań przetwarzać przez 5 lat. Dopiero po tym czasie możemy samodzielnie wnioskować o usunięcie tych danych. Należy to zrobić w instytucji, gdzie zaciągnięte było zobowiązanie.
3. Pożyczka od znajomych lub rodziny
To kolejne rozwiązanie w sytuacji, gdy potrzebujemy pożyczki przy złej historii kredytowej, czyli po prostu pożyczki bez BIK. Rodzina i znajomi nie może zamówić raportu na nasz temat (mogą to zrobić wyłącznie instytucje finansowe bądź my sami), dlatego nie muszą się dowiedzieć o naszych problemach finansowych w przeszłości. Oczywiście, jeśli uda nam się pożyczyć od nich pieniądze, warto je zwrócić w umówionym terminie. Dzięki temu zyskamy zaufanie pożyczkodawców, którzy przez to nie odmówią nam pomocy kolejnym razem.
Dla osób, które zaniedbały w przeszłości kwestię swojej historii kredytowej, najprostszym sposobem na pozyskanie gotówki okazują się pożyczki pozabankowe. Wiele firm proponuje wręcz pożyczki dla zadłużonych, dlatego w sytuacji podbramkowej, warto skorzystać z ich usług.