Jak cofnąć wykonany przelew bankowy?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

1 udostępnij na FB

W czasach powszechnej dostępności do rachunku bankowego, przy pomocy bankowości elektronicznej oraz aplikacji mobilnych, wykonanie przelewu jest bardzo proste. Wystarczy zalogować się na swoje konto. Następnie podać kwotę, numer rachunku odbiorcy i zatwierdzić transakcję.

Niezwykle rzadko, ale jednak zdarzają się sytuacje, kiedy w wyniku pomyłki w numerze konta, wysłane przez nas pieniądze nie trafiają tam, gdzie powinny. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy jest możliwe cofnięcie przelewu już po jego zatwierdzeniu? Przyjrzyjmy się bliżej dostępnym możliwościom.

W jaki sposób banki zabezpieczają nas przed pomyłkami w przelewach?

Najważniejszą informacją, jaką musimy podać przy składaniu elektronicznej dyspozycji przelewu w bankowości internetowej lub aplikacji, jest numer rachunku bankowego odbiorcy. Same dane osobowe nie są aż tak istotne. Dlaczego? Ponieważ banki nie dokonują weryfikacji takich informacji, a opierają się wyłącznie na numerze konta. Dlatego szczególne ważne jest to, by sprawdzić go dwukrotnie przed ostatecznym zatwierdzeniem transakcji.

Pieniądze wrócą do nas od razu tylko wtedy, jeśli błędnie podany numer rachunku po prostu nie istnieje. W praktyce jednak trudno o taką pomyłkę. Ponieważ systemy bankowości elektronicznej są tak skonstruowane, że w przypadku podania zbyt długiego czy krótkiego numeru rachunku, natychmiast wyświetla się komunikat o błędzie. A wykonanie przelewu nie jest możliwe. Powszechnym zabezpieczeniem transakcji jest weryfikacja SMS. Bank wysyła na nasz telefon wiadomość, która nie tylko zawiera kod weryfikacyjny, ale również informacje dotyczące przelewu. Takie jak numer rachunku i dane odbiorcy. W takiej wiadomości jesteśmy proszeni o sprawdzenie poprawności tych danych, przed zatwierdzeniem przelewu. Nie lekceważmy tej prośby, ponieważ leży ona w naszym najlepiej pojętym interesie.

Co zrobić, kiedy pomylimy się, wykonując przelew?

To czy i jak szybko odzyskamy pieniądze, zależy w dużej mierze od tego, czy opcja cofnięcia przelewu, jest ujęta w regulaminie naszego rachunku bankowego. Wiele banków oferuje taką możliwość, jednak z reguły jest ona dodatkowo płatna i dotyczy tak zwanych przelewów zwykłych, a nie szybkich operacji typu Elixir. Od razu, gdy zauważymy pomyłkę, powinniśmy skontaktować się z bankiem i zgłosić sprawę. Najpierw zadzwońmy na infolinię, aby odnotowano nasze zgłoszenie w systemie. A następnie szybko udajmy się do placówki bankowej. Tam zostaniemy poproszeni o wypełnienie stosownego formularza i podpiszemy dokument o odwołaniu wykonanej transakcji. Sprawa zostanie załatwiona niezwłocznie, a pieniądze powinny wrócić do nas jeszcze tego samego dnia.

Niestety nie jest możliwe cofnięcie przelewu Elixir, ponieważ trafia on na rachunek odbiorcy natychmiast. Dlatego zwróćmy szczególną uwagę na poprawność wpisywanych danych, przy dokonywaniu tego typu operacji. W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest skontaktowanie się z bankiem adresata.

Czy można cofnąć wykonany przelew?

Teoretycznie prawo zakłada, że „każdy, kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, jest zobowiązany do wydania korzyści w naturze, a gdy to niemożliwe, do zwrotu wartości”- tak mówi kodeks cywilny. Jednak w praktyce odzyskanie omyłkowo przelanych środków nie jest wcale takie proste. Jeśli nie ma możliwości cofnięcia przelewu, możemy jedynie wnioskować do banku odbiorcy z prośbą o poinformowanie go o całej sytuacji. Niestety wiele osób postępuje nieuczciwie i nie ma zamiaru oddać omyłkowo otrzymanych pieniędzy. Wtedy pozostaje nam jedynie udanie się do dobrego prawnika i skierowanie sprawy na drogę sądową.

Czytaj również

1 Comment
  1. Z doświadczenia wiem, że trudno zawrócić taki przelew przy obecnym ekspresowym działaniu takich systemów bankowych. No chyba że po prostu błędnie wpisaliśmy numer konta, który nie istnieje.

?>