Inwestowanie w obligacje skarbowe
- jak zacząć?
Ponieważ wartość pieniądza nie jest stała i podlega różnym zawirowaniom rynkowym, warto zastanowić się nad skutecznym oszczędzaniem. W przypadku lokat, wypracowany zysk bardzo często zostaje wchłonięty przez inflację. Jednak są takie mechanizmy oszczędzania, które są na nią bardziej odporne. Co warto wiedzieć o inwestowaniu w obligacje skarbowe i jak zacząć?
Główne zalety obligacji skarbowych
Decydując się na inwestycję w papiery wartościowe mamy większą gwarancję, że po określonym czasie Państwo je od nas odkupi. Oczywiście bywają spektakularne fiaska finansów publicznych. Co pokazała chociażby historia Grecji, czy Argentyny. Jednak generalnie uważa się obligacje za dość pewną inwestycję. Przede wszystkim do ich wykupienia nie potrzeba pośrednictwa domu maklerskiego. Nie trzeba również spełnić szczególnych wymagań. Wystarczy założyć konto w serwisie BM PKO BP i tam wybrać rodzaj obligacji, czas na jaki się je wykupuje. A także niezbędne dane, w tym numer konta, na który będzie wypłacony wypracowany kapitał z odsetkami.
Gdzie można kupić obligacje skarbowe?
Dla osób, które nie są za pan brat z komputerem jest także opcja tradycyjna, czyli zakup przez telefon lub w punkcie. Kupując obligacje przez telefon trzeba jedynie przygotować potrzebne dokumenty, czyli dowód osobisty i numer rachunku bankowego. Należy złożyć dyspozycję zakupu u konsultanta, podając rodzaj i liczbę obligacji, a następnie dokonać przelewu środków. Potwierdzenie można uzyskać w Punkcie Sprzedaży Obligacji, czyli oddziale PKO Banku Polskiego albo Biurze Maklerskim PKO Banku Polskiego. Całą procedurę można również przeprowadzić w placówce. Zatem jedną z głównych zalet obligacji, jest wiele dostępnych kanałów sprzedaży.
Można zakupić nawet jedną obligację za 100 zł. Nie ma tutaj limitów. Wyjątkiem są obligacje rodzinne dostępne dla beneficjentów programu 500+, którzy mogą zainwestować w tyle obligacji, ile wsparcia od Państwa dotychczas otrzymali. Oczywiście poza obligacjami rodzinnymi można zainwestować w obligacje trzymiesięczne, dwuletnie, trzyletnie, a także 10-cio i 12-sto letnie. Te ostatnie uważane są za najbardziej korzystne. Gdyż ich oprocentowanie to wysokość inflacji plus dodatkowa marża. Dzięki temu nasze pieniądze nie tracą na wartości i nie marnują się na zwykłym koncie czy lokacie.
Warto wiedzieć, że można dokonać tzw. przedterminowego wykupu obligacji skarbowych. Oczywiście taki krok obarczony jest opłatą za każdą obligację w skali roku i o tę kwotę pomniejszony jest zysk. Niemniej jednak, nadal można zyskać na takiej operacji. Zwłaszcza w sytuacji, gdy dzięki inwestycji w obligacje długoterminowe oszczędności “przeczekają” okres inflacji. Jeśli chce się zainwestować w przyszłość dzieci, to nie warto środków z 500+ trzymać w nieskończoność na koncie. A warto zainwestować w obligacje rodzinne 6-cio lub 12-letnie. Wtedy można liczyć na to, że wartość tych pieniędzy nie zmaleje, jednak na pewno nie tak jak na koncie osobistym.
Jaki okres inwestycji jest najlepszy?
Na to pytanie już poniekąd odpowiedzieliśmy. Ze względu na uwzględnienie inflacji i doliczenie marży, najkorzystniejsze są obligacje długoterminowe. Oczywiście po zakończeniu jednego okresu można zdecydować się na wykup obligacji na dłuższy okres. Wyjątkiem są obligacje rodzinne, gdzie takie przedłużenie nie jest możliwe. Najmniej opłacalne są obligacje 3-miesięczne OTS, gdzie oprocentowanie w skali roku wynosi 0,5%. W przypadku obligacji 2-letnich DOS, oprocentowanie roczne to 1%, a 3-letnich TOZ – 1,1% przez 6-miesięcy. A później mnożnik 1,00 X WIBOR 6 M z wypłatą odsetek co pół roku. Bardziej opłacalne są obligacje 4-letnie COI, które według aktualnego majowego oprocentowania obligacji gwarantują 1,3% w pierwszym roku. A później marżę 0,75% do której dodawana jest inflacja, a wypłata odsetek następuje co pół roku.
Jakie obligacje warto wybrać?
Osoby, które samodzielnie chcą oszczędzać na emeryturę najchętniej wybierają obligacje 10-letnie EDO, które aktualnie gwarantują 1,7% w pierwszym roku, a w kolejnych latach marżę 1%+inflację z roczną kapitalizacją odsetek. Lepsze możliwości oszczędzania dają obecnie jedynie obligacje rodzinne 12-letnie ROD, gdzie oprocentowanie w pierwszym roku wynosi 2%, a później jest równe sumie marży 1,5% i inflacji z roczną kapitalizacją odsetek. Można oczywiście zdecydować się także na obligacje rodzinne 6-letnie, gdzie obecnie proponowane jest 1,5% w pierwszym roku, a później marża 1,25%+inflacja z roczną kapitalizacją odsetek.
Jak pokazuje historia, wartość pieniądza bardzo waha się i jest podatna na różne czynniki, dlatego warto ograniczać kurczenie się kapitału, a inwestycja w obligacje skarbowe może w tym pomóc. Dzięki temu oszczędzanie jest bardziej realne. Trzeba oczywiście pamiętać, że obligacje rodzinne są przeznaczone tylko i wyłącznie dla beneficjentów programu 500+, dla których są dużą szansą na zapewnienie dzieciom godziwego startu w dorosłym życiu. Nie ma w 100% bezpiecznego sposobu oszczędzania, jednak inwestycja w obligacje skarbowe wydaje się najbardziej ostrożną formą oszczędzania swojego kapitału. To, że cały proces jest bardzo prosty i nie wymaga wielu formalności zachęca dodatkowo do inwestycji.