ImFactory – Jak system MES wpływa na kontrolę kosztów i optymalizację budżetu w procesach produkcyjnych?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Potrzeba wdrożenia technologii produkcyjnych w dobie rozwijających się przedsiębiorstw odgrywa coraz ważniejszą rolę. Jedną z takich technologii jest system MES, który ma na celu optymalizować procesy zachodzące w produkcji. Sprawdźmy zatem, jak tego typu system oddziałuje na kontrolę kosztów i optymalizację budżetu. Miłej lektury!

System MES – co to?

System MES (z ang. Manufacturing Execution System) to System Realizacji Produkcji. Technologia ta działa a wielu płaszczyznach i charakteryzują ją różne stopnie złożoności. Kluczowym zadaniem systemu MES jest m.in. zarządzanie zebranymi danymi produkcyjnymi. 

Ten nowoczesny system bardzo często wykorzystywany jest w firmach produkcyjnych w celu automatyzowania procesów, monitorowania wydajności, optymalizacji produkcji, a także zarządzania jakością. Zebrane informacje obejmują m.in. dane na temat stanu maszyn, tempa produkcji czy poziomu zapasów. 

Trudno się zatem dziwić, że tak wiele przedsiębiorstw decyduje się na wdrożenie systemu MES (ImFactory) do zarządzania swoją produkcją. 

System MES – jak to właściwie działa?

Technologia MES może funkcjonować w wersji manualnej, półautomatycznej oraz automatycznej. Przykładem jest branża automotive, gdzie znajdują zastosowanie systemy o wysokiej automatyzacji. Maszyny przekazują komplet informacji, a system MES czuwa nad podstawową logiką biznesową. Głównie jest to rejestracja produkcji dotycząca procesów zautomatyzowanych.

Z kolei technologia półautomatyczna to m.in. zapisywanie przestoju. Urządzenie dostarcza do systemu informację, że zmienił się jego stan (np. zatrzymał się) i ukazuje rzeczywisty czas zatrzymania. Osoba operująca maszyną doprecyzowuje natomiast, z jakich powodów doszło do zaniechania pracy. 

Kolejnym przykładem jest sytuacja, w której urządzenie automatycznie rejestruje dobre oraz wadliwe elementy, a operator sprawdza przyczyny usterek bądź klasy jakościowe produktów. 

Jeśli mowa natomiast o systemach manualnych, to w tym przypadku mamy do czynienia z ręcznym uruchamianiem zleceń oraz rejestracji wyrobów. Tego typu technologia sprawdzi się m.in.w produkcjach o długich czasach cyklu. Przykładem jest spawanie ręczne czy prace przeprowadzane pod mikroskopem. Kolejno, w zależności od tego, jakie zdarzenie zostało zaraportowane (przez urządzenie bądź operatora), system rozpoczyna konkretny ciąg zdarzeniowy. 

System MES a wpływ na kontrolę kosztów i optymalizację budżetu w procesach produkcyjnych

Jednym z powodów, dla których warto wdrożyć system MES jest to, że dostarcza on przedsiębiorcom pełen obraz oraz kontrolę nad procesami produkcyjnymi. Za sprawą technologii MES producenci mają możliwość śledzenia każdego aspektu procesu produkcyjnego w czasie rzeczywistym. Dzięki systemowi mogą bowiem zobaczyć, jak długo trwa produkcja określonych wyrobów, efektywność maszyn oraz status zamówień. 

Uzyskując takie informacje producenci mogą szybko zidentyfikować wszelkie niedoskonałości zachodzące w procesach produkcyjnych. Kolejno mogą wdrożyć ewentualne poprawki w celu usprawnienia procesów oraz zoptymalizowania tempa produkcji. Tego typu działania mogą prowadzić do sporych oszczędności kosztów z uwagi na to, że producenci mogą wytwarzać więcej wyrobów w krótszym czasie. 

Przy odpowiedniej kontroli kosztów oraz optymalizacji tempa produkcji, wykorzystując system MES, producenci mogą również spodziewać się poprawy jakości produktów. 

Podsumowując, technologia MES odgrywa niezwykle istotną rolę w procesach produkcyjnych zachodzących w przedsiębiorstwach. Aby osiągnąć zadowalające wyniki w produkcji, przedsiębiorcy potrzebują zatem wsparcia skomputeryzowanych systemów. 

Źródło: Materiał Partnera

Czytaj również

?>