Giełda – jak zacząć inwestować na GPW?
W gruncie rzeczy każdy może inwestować na giełdzie. Co więcej, wcale nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy odrobina uporu, samodyscypliny i skrupulatności, aby płynnie poruszać się na GPW.
Dlaczego warto inwestować na giełdzie?
Nie od dziś wiadomo, że to bardzo dobry sposób na pomnażanie majątku. Wiele osób jednak rezygnuje z takiego przedsięwzięcia w obawie przed utratą oszczędności. Trzeba jednoznacznie stwierdzić, że jest to ryzykowny sposób zarobkowania. Na giełdzie można bardzo dużo zarobić, a jeszcze więcej stracić. Dopiero cenna wiedza na temat inwestowania oraz samej giełdy, a także zdolność do chłodnej kalkulacji, mogą wspólnie przynieść oczekiwane korzyści. Kluczową rolę odgrywa tu nauka oraz doświadczenie.
Inwestowanie na giełdzie może przynieść duży zarobek w bardzo krótkim czasie. Co więcej, jest to dochód natury pasywnej. Oznacza to tyle, że nie wymaga on większego zaangażowania czy pokładów czasu jak na przykład praca na etat. Można łączyć go zarówno z zatrudnieniem, jak i prowadzeniem działalności gospodarczej. Ekonomiści zwykli nazywać dochód pasywny pochlebnym sformułowaniem “zarabiasz i śpisz”. W gruncie rzeczy jest to trafne stwierdzenie, zarówno dosłownie, jak i w przenośni.
Czym jest giełda?
Giełda to nic innego, jak instytucja, która umożliwia zakup oraz sprzedaż papierów wartościowych oraz innych instrumentów finansowych. W Polsce obrót udziałami możliwy jest jedynie za pośrednictwem GPW, czyli Giełdy Papierów Wartościowych.
Giełda Papierów Wartościowych
Polska GPW ma swoją siedzibę w Warszawie. Bardzo istotny jest fakt, że inwestorzy mogą dokonywać transakcji w ściśle określonych godzinach, które nazywane są sesjami giełdowymi. Poza nimi nie ma możliwości skupu ani sprzedaży. W zależności od rodzaju notowań, ich harmonogramy przedstawiają się następująco:
Notowania ciągłe
8:30–9:00 – faza przed otwarciem (przyjmowanie zleceń na otwarcie)
9:00 – otwarcie
9:00–16:50 – notowania ciągłe
16:50–17:00 – faza przed zamknięciem (przyjmowanie zleceń na zamknięcie)
17:00 – zamknięcie (określenie kursu na zamknięciu)
17:00–17:05 – dogrywka
Notowania ciągłe dla kontraktów terminowych
8:30 – 8:45 – przyjmowanie zleceń na otwarcie
8:45 – otwarcie
8:45 – 16:50 – notowania ciągłe
16:50 – 17:00 – przyjmowanie zleceń na zamknięcie
17:00 – zamknięcie
17:00 – 17:05 – dogrywka
Notowania jednolite
8:30–11:00 – faza przed otwarciem
11:00 – otwarcie
11:00–11:30 – dogrywka
11:30–15:00 – faza przed otwarciem
15:00 – otwarcie
15:00–15:30 – dogrywka
15:30–17:05 – faza przed otwarciem
Jak zacząć inwestować?
Aby móc zacząć inwestować na giełdzie, trzeba wcześniej założyć tak zwane konto maklerskie, czyli podpisać umowę z wybranym domem maklerskim. Nie da się samodzielnie korzystać z możliwości Giełdy Papierów Wartościowych. Należy jednak mieć na uwadze, że taka obsługa zawsze będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami. Polega ona na tym, że dom maklerski będzie pobierał określony wcześniej procent od wykonanej transakcji. Niestety nie dotyczy to tylko tych przynoszących zysk, ale także straty. Najczęściej wspomniana prowizja waha się w granicach od 0,2% do 0,4%.
Wybierając dom maklerski, najlepiej kierować się poniższymi czynnikami względem przeglądanych ofert:
- planowane rodzaje inwestycji
- kwota przeznaczona na inwestycje
- rodzaj spekulacji (krótkoterminowe lub długoterminowe)
- ilość planowanych transakcji w skali miesiąca
- rodzaj rynku (polski, międzynarodowy lub oba)
- sposób rozliczenia (Urząd Skarbowy lub pomoc księgowych)
Wpłacenie funduszu na rachunek
Po założeniu konta należy wpłacić na rachunek dowolną sumę. Tutaj warto podejść do tego chłodno i nie rzucać się od razu na głęboką wodę. Dobrze jest zacząć od mniejszych kwot, aby dać sobie czas na naukę oraz zdobycie doświadczenia. Wpłać taką kwotę, jaką możesz stracić bez uszczerbku dla swojego majątku. Daj sobie czas na zdobywanie wiedzy, co z całą pewnością zaprocentuje w przyszłości. Pamiętaj, że każdy rozpoczynał przygodę z giełdą od takiego samego etapu.
Analiza techniczna i fundamentalna – podstawa inwestowania na giełdzie
Po wyborze domu maklerskiego oraz założenia rachunku i wpłacenia środków czas rozpocząć inwestycje. Aby były one przemyślane, należy opierać się na analizie technicznej oraz fundamentalnej. To one stanowią podstawę analizowania rynku, a w konsekwencji dokonywania trafnych transakcji.
Analiza fundamentalna
Ta metoda opiera się na bardzo prostym założeniu. Inwestor kupuje akcje gdy są tanie, a sprzedaje je, gdy ich cena będzie dużo wyższa od kwoty zakupu. Z pozoru jest to banalne oraz oczywiste stwierdzenie. W gruncie rzeczy nie jest ono tak łatwe do zrealizowania. Ceny akcji nie zawsze da się właściwie przewidzieć. Co więcej, czasami jest to niemal niemożliwe i ewentualny zysk okazuje się zwyczajnie szczęśliwym trafem.
Giełda – Od czego zależą ceny akcji?
- wielkość obrotów na rynku
- ogólna kondycja rynku oraz samej spółki
- zyski lub straty spółki
- publikacje danych makroekonomicznych
Są to tylko podstawowe, a zarazem fundamentalne czynniki wpływające na kurs akcji. W zasadzie jest ich znacznie więcej, jednak mają one marginalny wpływ na finalną ceną. Do tego typu czynników można zaliczyć na przykład nastroje inwestorów czy modę na daną spółkę.
Analiza techniczna
Ta metoda z kolei opiera się na analizowaniu wykresów cen akcji. Jest ona dużo bardziej miarodajna niż efektywna niż poprzednia. Faktem jest, że dzięki niej można zauważyć pewnego rodzaju tendencję zachowania kursu akcji. To z kolei daje możliwość zastosowania analizy fundamentalnej, czyli zakupu w niskiej cenie, a sprzedaży w dużo wyższej. Należy jednak pamiętać, że nawet jeżeli obserwacja wykresu będzie trwała bardzo długo, to nigdy nie ma pewności co do jego systematyki. W każdym momencie schemat może się załamać, dlatego warto rozsądnie korzystać z tej metody.
Przedstawiona metoda opiera się na analizie poniższych czynników:
- ogólna wycena spółki
- ogólna sytuacja spółki na rynku
- sytuacja sektorów, w których działa dana spółka
Skąd czerpać wiedzę na temat inwestowania na giełdzie?
Nie da się ukryć, że inwestowanie na giełdzie wymaga nauki. Tutaj łatwo wpaść w pułapkę. Nie należy sugerować się opiniami osób niedoświadczonych na portalach społecznościowych. Najrzetelniejszą wiedzę znajdziemy u inwestorów wykształconych, którzy od wielu lat inwestują na giełdzie. Warto sięgnąć po ogólnodostępne książki o takiej tematyce. Istotne jest jednak wybieranie jak najnowszych publikacji, ponieważ metody oraz sam rynek lubią się zmieniać.
Giełda to szybki, ale zarazem ryzykowny sposób na zarabianie pieniędzy. Kluczem do sukcesu jest nauka, dlatego bardzo ważne jest, aby rozpoczynać swoją przygodę od niewielkich kwot. Trudno określić uniwersalny budżet początkowy, ponieważ zależy on od posiadanego kapitału. Co do zasady, powinna to być kwota, która w razie straty nie spowoduje znacznego uszczerbku. Nie mniej istotna jest chłodna kalkulacja oraz zdroworozsądkowość. W inwestowaniu na giełdzie nie ma miejsca na łapczywość. Czasami oczekiwanie do ostatniej chwili na zwiększenie się ceny akcji może doprowadzić do znacznej straty, dlatego należy myśleć trzeźwo. Niemniej jednak to jeden z najlepszych sposobów na dochód pasywny.
Sam jakis czas temu zaczynalem grac na gieldzie, byla to dla mnie czarna magia ale z biegiem czasu ogarnalem wszystko. Na pewno bardzo pomocne sa platofrmy tradingowe, ja korzystam z metatradera5 , z tym najnowszym oprogramowaniem az-invest.eu, wszystko smiga bez zarzutu, szybko, fukncjonalnie, obsluga prosta nawet dla laika
Kris, używasz renko od az-invest czy wykres tickowy na MT5? Nie wiem który jest lepszy na kontrakty futures.