Faktoring a kredyt – czym się różnią?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Jeśli w firmie brakuje pieniędzy na bieżące wydatki – warto zastanowić się, jak poprawić sytuację finansową. Faktoring a kredyt – które rozwiązanie jest lepsze dla Twojego przedsiębiorstwa? Czym są i jakie są między nimi różnice?

Czym jest kredyt, a czym faktoring?

Kredyt to opcja finansowania przedsiębiorstwa, która pozwala m.in. na regulowanie wydatków bieżących. Istnieje kilka wariantów kredytu: obrotowy ratalny, czyli pożyczka jednorazowa, linia kredytowa w rachunku bieżącym z określonym limitem lub w rachunku kredytowym bez limitu. Jako przedsiębiorca – możesz ubiegać się o kredyt zabezpieczony lub niezabezpieczony, jednak banki niechętnie udzielają pożyczek niezabezpieczonych firmom nowym, małym, bez historii finansowej.
Faktoring z kolei to narzędzie, które umożliwia zarządzanie należnościami. Polega na wypłaceniu przedsiębiorcy należności z faktury długoterminowej wcześniej, tak, aby nie czekał na otrzymanie pieniędzy. Rozwiązanie to może sprawdzić się głównie w firmach, które mają problem z utrzymaniem cash flow, np. w branży przemysłowej, transportowej, budowalnej i nie tylko – usługa dedykowana jest wszystkim firmom, które wystawiają faktury długoterminowe.

Porównanie: faktoring a kredyt

Zarówno w przypadku faktoringu i kredytu – przedsiębiorca otrzymuje gotówkę, dzięki której reguluje obowiązania i finansuje własną działalność. Między tymi opcjami finansowania istnieją jednak spore różnice.

  • Zobowiązaniem nie jest faktoring, a kredyt – owszem. W opcji faktoringu obowiązek zapłaty spoczywa na kontrahencie, gdyż przedsiębiorca dokonuje cesji wierzytelności. Po przekazaniu faktury do finansowania faktoringowego to faktor zyskuje prawo do należności, a ów kontrahent – zobowiązanie ich spłaty.
  • Zanim firma zdecyduje się na wzięcie kredytu – musi wiedzieć, na co dokładnie go potrzebuje. W przypadku faktoringu przedsiębiorstwo może przeznaczyć pieniądze na cel dowolny, gdyż są one należnością faktoranta.
  • W faktoringu koszt finansowania jest z góry znany. To prowizja i odsetki o stałej wartości plus opłaty dodatkowe, np. za posiadanie konta. Z kolei na koszt kredytu składa się marża banku i stawka WIBOR, która może ulec zmianie – wysokość raty kredytu nie jest więc co końca znana.
  • Kredyt wiąże się z koniecznością posiadania historii kredytowej. W przypadku faktoringu nie jest wymagany żaden staż minimalny firmy, a finansowanie działalności może mieć miejsce od początku istnienia przedsiębiorstw. Między innymi dlatego faktoring polecany jest firmom nowym na rynku, współpracującymi z podmiotami, które posiadają zdolność kredytową.
  • Kredyty obrotowe najczęściej przyznawane są przedsiębiorstwom dużym, które nie mają problemu z utrzymaniem płynności finansowej. W przypadku firm mniejszych, gdzie utrzymanie cash flow stanowi problem, lepszym wyborem będzie usługa faktoringu.
  • Kredyt wpływa na zdolność kredytową, faktoring nie. Co więcej – nie powoduje on zadłużenia.
  • W przypadku faktoringu faktor odciążą przedsiębiorcę z obowiązku pilnowania wierzytelności w momencie, kiedy otrzyma fakturę. Kredyt wiąże się natomiast z koniecznością spłacania rat w określonych terminach i pilnowaniu kontrahentów w kwestii płatności.

Przed podjęciem decyzji o wyborze opcji finansowania firmy zapoznaj się ze wszystkimi dostępnymi możliwościami i oceń, która z nich będzie najkorzystniejsza dla Twojego przedsiębiorstwa. Sprawdź dokładnie koszty usług i opłaty dodatkowe. Więcej informacji znajdziesz na stronie firmy Faktoria, która pomaga małym i średnim przedsiębiorstwom utrzymać płynność finansową.

Czytaj również

?>