Jakie dokumenty potrzebne są do uzyskania pozwolenia na budowę domu?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Zakup działki budowlanej to pierwszy krok ku budowie własnego domu. Niestety droga do własnych czterech ścian jest długa i kręta. Pierwsze problemy zazwyczaj napotkamy już na etapie składania wniosku pozwolenia na budowę. Jakie będziemy potrzebowali dokumenty do uzyskania pozwolenia na budowę domu, oraz jak je uzyskać?

Zapewnienie dostawy mediów do działki

W pierwszym etapie kompletowania dokumentów powinniśmy uzyskać zapewnienia od dostawców prądu, wody i gazu, że są oni w stanie dostarczyć nam swoje usługi na naszej działce. Jeżeli chodzi o prąd to musimy zgłosić się do najbliższego zakładu energetycznego. Musimy również uzyskać potwierdzenie dostawy energii elektrycznej na naszą działkę. Przykładowo, jeżeli wybierzemy jako dostawcę firmę Tauron, to należy jedynie wypełnić wniosek, który znajdziemy na stronie internetowej. Podczas jego wypełnienia, system przeanalizuje na podstawie numeru działki czy istnieje możliwość podłączenia prądu. W przypadku pozytywnego wyniku od razu wygeneruje odpowiedni dokument.

Jeżeli chcemy uzyskać potwierdzenie dostarczenia gazu na naszą działkę, wystarczy udać się do najbliższej placówki dostawcy tego medium w gminie. Na miejscu wypełniamy wniosek w którym musimy podać numer działki oraz akt notarialny. Potwierdzający, że jesteśmy jej właścicielem. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku w ciągu kilkunastu dni powinniśmy dostać odpowiedni dokument na naszą skrzynkę pocztową.

W celu uzyskania dokumentu potwierdzającego możliwość dostarczenia wody na działkę powinniśmy udać się do zakładu wodociągowego naszej gminy. Tam na miejscu możemy wypełnić wniosek o wydanie takiego dokumentu. Powinien on też zawierać zapis o zapewnieniu odbierania ścieków z naszego przyszłego domu w przypadku, kiedy mamy dostęp do kanalizacji. Jeżeli zdecydowaliśmy się na szambo, wtedy dodatkowo musimy mieć dodatkowo zapis o zapewnieniu odebrania ścieków przez zakład komunalny.

Projekt domu zaadaptowany do działki

Kolejnym dokumentem wymaganym przy wniosku o pozwolenie na budowę jest projekt domu, który jest zaadaptowany do naszej działki. Projekt oraz jego adaptację możemy zakupić i wykonać u architekta. Istnieje możliwość zakupienia gotowego projektu lub jeżeli żaden nam nie pasuje to wykonanie go na nasze indywidualne zamówienie (jest to droższy wariant). Adaptacja do naszej działki musi być przygotowana na mapie do celów projektowych, którą musimy zlecić do wykonania u geodety. Gotowy projekt oraz mapę z wrysowanym zarysem naszego domu należy dołączyć do wniosku o pozwolenie na budowę.

Opinia archeologiczna

Zanim złożymy wniosek o pozwolenie na budowę, należy sprawdzić miejski plan zagospodarowania przestrzennego. Znajdziemy tam informację, czy teren na którym leży nasza działka, podlega opinii lub nadzoru konserwatora zabytków. Jeżeli tak jest, to należy napisać i wysłać wniosek do właściwego dla naszej gminy konserwatora zabytków z prośbą o wydanie opinii archeologicznej. Zawierać ona będzie wytyczne właściwego organu odnośnie prac ziemnych na placu budowy. Może się okazać bowiem, że będziemy zmuszeni do wynajęcia archeologa podczas wykonywania fundamentów.

Podsumowanie – jakie będziemy potrzebowali dokumenty do uzyskania pozwolenia na budowę domu?

Podane wyżej dokumenty są niezbędne i konieczne do wydania pozwolenia na budowę. W zależności od gminy, gdzie znajduje się nasza działka budowlana wymagane są czasami dodatkowe dokumenty, których pełną listę możemy znaleźć w siedzibie danej gminy. Całą dokumentację związaną z pozwoleniem na budowę możemy zlecić do skompletowania dla architekta, który będzie wykonywać dla nas adaptację projektu. Koszt takiej usługi wynosi około tysiąca złotych, tak więc warto zastanowić się, czy nie lepiej samemu załatwić wszystkie formalności, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na inne cele związane z budową domu.

Gdzie uzyskać kredyt hipoteczny na budowę domu?
Zobacz jak uzyskać kredyt hipoteczny i wziąć go z głową

budowa domu kredyty hipoteczne

Czytaj również

?>