Dlaczego Huawei jest na czarnej liście?
Powodów może być kilka
Oficjalnie – Huawei został wpisany na tzw. czarną listę. Bo w ocenie Amerykanów – technologie implementowane w jego urządzeniach miały lub potencjalnie mogły służyć Chińczykom do podsłuchiwania. Ale nieoficjalnie mówi się, że to sprawa polityczna. Stany Zjednoczone od dawna szukały pretekstu do tego, aby utrzeć nosa rosnącym w siłę gospodarczo chińskim koncernom.
“Czarna lista” Huawei’a
Pierwsze sygnały i ostrzeżenia ze strony USA w sprawie Huawei i ZTE padły już w I kw. 2018 r. Dyrektorzy NSA, FBI i CIA oraz wiodących agencji wywiadowych “wyrazili nieufność” wobec obu chińskich producentów. Wydali oświadczenie, w którym ostrzegali Amerykanów przed korzystaniem z produktów obu marek. Huawei wyjaśniało, że podejrzenia są niedorzeczne i żaden z 170 rządów krajów, w jakich dystrybuowane są ich produkty – nie ma żadnych zastrzeżeń co do ich produktów. Napięcia między chińskim koncernem a rządem USA przybierały jednak na sile. Już wtedy, tj. w lutym 2018 r. eksperci oceniali, że nie ma większych szans, że Stany ustąpią.
Tak też się stało – USA zdecydowały się na wpisanie Huawei na czarną listę. Co oznacza, że Chińczycy są zobowiązani do zerwania wszelkich relacji handlowych z amerykańskimi partnerami. Co ważne – Huawei będzie musiał wycofać się ze współpracy nie tylko z Google (co oznacza brak np. dostępu do sklepu Google Play). Ale również Qualcomm, Intel, czyli wiodących dostawców procesorów i układów do smartfonów, tabletów i notebooków produkowanych przez Chińczyków. Huawei zostanie odcięte także od produktów Xlilx’a, Broadcom’a oraz kilku pomniejszych.
Sam Huawei zaprzecza doniesieniom, jakoby ich sprzęt miał posiadać zaszytego backdoora.
Przypomnijmy, że zanim jeszcze Donald Trump zdecydował ostatecznie o wpisaniu Huawei na czarną listę. Rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych ocenił, że takie posunięcie rządu USA należałoby traktować jako nadużycie uprawnień.
Co prawda resort handlu wydłużył czas, w jakim Huawei musi wycofać się z umów handlowych z amerykańskimi koncernami do 90, ale eksperci oceniają, że w konsekwencji tych wydarzeń Huawei może trwale wycofać się z rynków innych niż azjatycki.