Czym jest Karta Dużej Rodziny? Sprawdź, jak zyskać ulgi w ramach programu

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Posiadasz troje lub więcej dzieci? W takim razie przysługuje Ci prawo do tzw. Karty Dużej Rodziny. Dzięki niej zapłacisz mniej za przejazd pociągiem, zakupy, a wstęp do parków narodowych będzie bezpłatny. Co zrobić i jakie warunki musisz spełnić, aby wziąć udział w programie?

Karta Dużej Rodziny – z czym to się je?

Karta Dużej Rodziny doskonale wpisuje się w ramy polityki prorodzinnej. To rozbudowany system zniżek i specjalnych, dodatkowych uprawnień dla rodzin posiadających co najmniej trójkę dzieci. Co ciekawe (a zarazem – co ważne), ulgi te obowiązują w instytucjach publicznych ale też niektórych firmach prywatnych, które z własnej woli biorą udział w programie. Rodzina posiadająca kartę uprawniona jest do tańszego korzystania z oferty m.in.:

  • instytucji kultury (w tym np. muzeów, czy galerii),
  • ośrodków rekreacyjnych (np. basenów, parków rozrywki),
  • księgarń na terenie całej Polski.

Dodatkowo, Karta Dużej Rodziny to również zniżka na jedzenie, kosmetyki, odzież, obuwie, książki dla dzieci, zabawki i paliwo.

Jak widać, udział w programie po prostu się opłaca. W niektórych przypadkach wiąże się z dużą oszczędnością, bezpośrednio obniżając koszty codziennego życia. Zwłaszcza, że posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą korzystać z oferty w ponad 10 tys. miejsc zgłoszonych przez prawie tysiąc firm i instytucji z całej Polski. Ile rodzin posiada kartę? Całkiem sporo, biorąc pod uwagę, że w 2015 roku ogłoszono wydanie milionowej pozytywnej zgody, zaś według niektórych szacunków, na chwilę obecną posiada ją ok. 2 mln. osób.

Jakie warunki należy spełnić?

Wokół programu narosło wiele mitów. Przede wszystkim, karta przysługuje rodzicom z trójką dzieci:

  • w wieku do ukończenia 18 roku życia,
  • w wieku do ukończenia 25 roku życia, w przypadku gdy dziecko uczy się w szkole lub na uczelni wyższej,
  • bez ograniczeń wiekowych, w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

Przy weryfikowaniu wniosków, wysokość dochodu nie jest brana pod uwagę. Jednak w przypadku rodzin, które w momencie składania wniosku nie będą spełniały przynajmniej jednego z tych warunków, Karta Dużej Rodziny nie zostanie przyznana.

Jest o co walczyć. Beneficjenci programu mogą liczyć na zniżki również w zakresie przewozów, w tym:

zniżki na przejazdy kolejowe – 37 proc. na bilety jednorazowe oraz 49 proc. na bilety miesięczne dla rodziców i małżonków rodziców,
50 proc. ulgi opłaty za paszport – dla rodziców i małżonków rodziców i 75 proc. ulgi opłaty za paszport – dzieci.

Eksperci przyznają, że wnioski będzie składać coraz więcej rodzin. Jak sami twierdzą, ogromnym plusem programu jest to, że wziąć w nim mogą udział wszystkie wielodzietne polskie rodziny, niezależnie od miejsca zamieszkania i dochodu uzyskiwanego na osobę, który jest częstym powodem odrzuceń wniosków w podobnych programach prorodzinnych.

Czytaj również

?>