Bank odmówił udzielenia kredytu konsolidacyjnego
– co robić?
Kredyt konsolidacyjny to coraz częściej wybierane rozwiązanie, w sytuacjach kiedy naszym problemem okazuje się nadmierne zadłużenie. Jeśli i Ty borykasz się z trudnościami w spłacie, a miesięczne raty kredytów są coraz trudniejsze do terminowego regulowania, konsolidacja jest produktem, którym warto szczegółowo się zainteresować.
Zanim przejdziemy do tytułowego pytania, powiedzmy dlaczego kredyt konsolidacyjny, jest tak pożądanym rozwiązaniem, o które wnioskuje wiele osób chcących wydostać się z pętli kredytów.
Zalety kredytu konsolidacyjnego
Konsolidacja, czyli połączenie wielu różnych zobowiązań, w jedną ratę. W skład konsolidacji mogą wejść zarówno tradycyjne kredyty bankowe, jak i pożyczki w instytucjach pozabankowych. Czasami również popularne chwilówki. To właśnie te ostatnie są najczęściej źródłem największych problemów ze spłatą. Banki widząc tę prawidłowość, rozszerzyły zakres konsolidacji, właśnie o krótkoterminowe pożyczki pozabankowe.
Najważniejszą zaletą kredytu konsolidacyjnego, a zarazem jego główną funkcją, jest przede wszystkim możliwość obniżenia miesięcznej raty. Po zmianie wszystkich zobowiązań, na jeden kredyt, możesz dostosować wysokość nowej raty do swoich możliwości finansowych. Wszystko to możliwe jest oczywiście, dzięki wdrożeniu odpowiednio długiego okresu kredytowania, który jednocześnie daje możliwość jednostkowej obniżki raty.
Powyższe sprawia, że kredyt konsolidacyjny jest łatwy do spłaty. Z jego pomocą uporządkujemy dokumentację, zredukujemy formalności do minimum, ponownie przejmiemy kontrolę nad swoimi finansami i uwolnimy więcej miejsca w domowym budżecie. Po konsolidacji spłata długów nie będzie już stanowiła wyzwania. Będziemy mogli robić to terminowo, zgodnie z ustalonym harmonogramem spłat. Uwolni nas to od wielu zmartwień i problemów. Będziemy mogli zapomnieć także o rosnących odsetkach od nieterminowej spłaty. Które są dotkliwe zwłaszcza w przypadku pożyczek krótkoterminowych i w krótkim czasie mogą przewyższyć pożyczony kapitał. Od teraz skończą się nasze problemy z gorączkowym zbieraniem gotówki na spłatę kolejnej raty, w tym samym miesiącu. Kredyt konsolidacyjny to jedna, niższa rata i jeden termin płatności, na rzecz jednego kredytodawcy. Kto wie, może nawet zaczniemy oszczędzać, a kolejne nieplanowane wydatki, nie będą wymagały zaciągania szybkiej pożyczki.
Jak widać kredyt konsolidacyjny ma wiele plusów. Dlatego też jest tak chętnie wybieranym produktem, który pozwala uporać się z nadmiernym zadłużeniem i zbyt wysokimi miesięcznymi ratami. Nie dziwi więc decyzja o próbie pozyskania finansowania. Które pokryje nasze aktualne zobowiązania i da jedną, łatwą do spłaty ratę. Co jednak jeśli na nasz wniosek o konsolidację została wydana decyzja odmowna? Co było tego przyczyna i jak możemy się z tym uporać? Czy po decyzji odmownej mamy w ogóle jeszcze jakieś szanse na konsolidację? Na te oraz inne pytani postaramy się odpowiedzieć poniżej.
Co może być przyczyną odmowy udzielenia kredytu konsolidacyjnego?
Przyczyn odmowy udzielenia kredytu konsolidacyjnego, tak jak w przypadku każdego innego zobowiązania, może być całkiem sporo. Wśród nich znajdziemy zarówno takie, które są proste do przezwyciężenia lub poprawienia praktycznie od ręki. Bądź były wynikiem zwykłego błędu. Gro z nich jednak będzie nie tylko trudne do naprawienia, ale wręcz niemożliwe w krótkim czasie. Dlaczego? Chcąc czy też nie musimy przyznać, że na wiele elementów swojej oceny w oczach banku pracujemy latami. Dlatego też tak wiele mówi się o tym, aby zainteresować się procedurami banków, na długo przed tym, zanim wystąpimy z wnioskiem o kredyt. Aby później nie okazało się, że pierwszym zobowiązaniem jakim się interesujemy jest kredyt hipoteczny i wielkie jest nasze zdziwienie, kiedy bank nie uznał nas za godnych zaufania partnerów. Jednak wracając do meritum.
Najczęstszą przyczyna odrzucenia wniosku o kredyt konsolidacyjny jest zbyt niska zdolność kredytowa. Obliczana jest przez każdy bank w trochę inny sposób. Jednakże do najczęściej branych pod uwagę, a zarazem najważniejszych wartości zaliczymy. Wysokość oraz źródło naszych dochodów, wysokość oraz ilość aktualnie spłacanych zobowiązań, kwotę kosztów utrzymania, które ponosimy regularnie każdego miesiąca. Nawet jeśli do wyliczenia zostaną użyte te same wartości, jednak inny będzie algorytm używany przez bank, fakt, że jeden odmówił nam udzielenia kredytu konsolidacyjnego, wcale nie jest jednoznaczne z tym, że w każdym innym również spotkamy się z odmową. Może okazać się chociażby, że jedna instytucja nie akceptuje wszystkich naszych dochodów. A druga już tak, co od ręki zwiększa naszą zdolność kredytową.
Kolejną bardzo częstą przyczyna wydania decyzji odmownej przez bank jest wiele negatywnych wpisów w BIK. Każdorazowo wnioskując o kredyt w banku zostaniemy poddani szczegółowej weryfikacji. Ta obejmuje między innymi analizę raportu pozyskanego z Biura Informacji Kredytowej. Bank będzie miał wgląd zarówno do danych na temat już spłaconych zobowiązań, jak i tych, które aktualnie posiadamy. Dowie się z niego, czy nie mamy jakiś przeterminowanych zobowiązań, czy spłacamy terminowo raty oraz ogólnie mówiąc, czy jesteśmy godnymi zaufania klientami. Takimi, którym można bez obaw powierzyć środki. Jeśli więc w drodze weryfikacji ustali, że zalegamy z płatnościami, a terminowa spłata rat to dla nas rzadkość, uzna nas za nierzetelnych, a udzielenie nam kredytu za zbyt ryzykowne.
Z kolei równie częstym błędem, który możemy naprawić od ręki, są błędy we wniosku o kredyt konsolidacyjny. Wbrew pozorom takie sytuacje zdarzają się częściej niż moglibyśmy w ogóle przypuszczać. Brak zera w kwocie comiesięcznych dochodów, pomyłka we wpisywaniu numeru Pesel czy numer dowodu osobistego.
Co zrobić po otrzymaniu decyzji odmownej i kto może pomóc na uporać się z tym problemem?
W przypadku gdy i my należymy do grona klientów, którym bank wydał decyzję odmową. Bądź jeszcze przed złożeniem jakiegokolwiek wniosku mamy obawy, że możemy mieć pewne trudności. Powinniśmy bez zbędnej zwłoki podjąć kroki, które skutecznie zwiększą nasze szanse na kredyt konsolidacyjny.
Warto wspomnieć jeszcze o tym, aby bezwzględnie przestrzegać jednej, ważnej reguły. Mianowicie, nie warto bez wcześniejszej analizy, wysyłać kolejnych wniosków o kredyt, tam gdzie się tylko da. Takie postępowanie nie tylko nam nie pomoże, ale i znacząco utrudni starania o konsolidację, przez wiele miesięcy. Każda odmowa obniża naszą zdolność kredytową i jest sygnałem dla innego banku, że udzielenie nam pożyczki jest zbyt ryzykowne.
Dlatego najlepsze co możemy zrobić, w sytuacji gdy już jedna instytucja odmówiła nam udzielenia kredytu konsolidacyjnego, to udanie się do doświadczonego pośrednika kredytowego https://habza.com.pl/. Z jego pomocą zwiększamy swoje szanse na powodzenie w banku. Z naszych barków spadnie także cała gama formalności, które dobry doradca załatwi bez naszego udziału. Cały proces kredytowania przebiegnie w najlepszy możliwy sposób. Nie będziemy już szukać w ciemno. Nasz doradca wybierze dla nas nie tylko najkorzystniejszą ofertę. Ale i instytucję, która w naszej sytuacji będzie skłonna udzielić nam wsparcia. Bez odpowiedniej wiedzy na temat produktów finansowych i procedur poszczególnych instytucji, nie bylibyśmy w stanie tego zrobić. Z kolei z odpowiednią pomocą możemy uniknąć wielu problemów i rozczarowań, i w krótkim czasie cieszyć się pozytywną decyzją w sprawie kredytu konsolidacyjnego.
Jedna odmowa banku jeszcze o niczym nie świadczy. Jednakże daje nam sygnał do tego, aby do sprawy podejść kompleksowo i profesjonalnie, a nie tylko liczyć na to, że jakoś to będzie. Nie marnuj więc czasu i nie narażaj się na odsetki od nieterminowej spłaty. Dowiedz się więcej na temat kredytu konsolidacyjnego i ponownie przejmij kontrolę nad swoimi finansami.