Ambitny plan ekonomiczny Chin – Greater Bay Area

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Plan ekonomiczny połączenia Hongkongu i Makau może wydawać się niejasny. Ale Chińska Rada Państwa zapowiada, że Greater Bay Area będzie najważniejszą na świecie metropolią finansową.

Projekt ma na celu stworzenie konkurencję dla Doliny Krzemowej. Tyle że liczba ludności zamieszkująca teren 11 miast, które mają wchodzić w skład obszaru, jest nieporównywalnie większa od tej w Kalifornii. Zapewnia to większą siłę roboczą, co akurat w przypadku Chin dziwić nie powinno. Do tego współpraca na linii południowe Chiny – Hongkong – Makau ma zagwarantować, że te do tej pory stosunkowo niezależne regiony administracyjne Republiki będą przodowały w konkretnych sferach ekonomii.

Rola poszczególnych miast. Jak dobrze dopracowany jest plan rozwojowy chińskiej metropolii?

I tak, Hongkong ma być centrum sektora finansowego. Do tego powstanie tam platforma, której celem będzie przywrócenie Szlaku Jedwabnego w jego dawnej świetności. Pomocne w tym przypadku będzie podłączenie miasta do kolei szybkich prędkości. Co za tym idzie – będzie to również centrum sektora handlowego. Z kolei Makau, jako dawna kolonia portugalska i ważny ośrodek turystyczny z dostępem do morza, będzie skupiać się na handlu morskim. Z Brazylią, Portugalią i innymi krajami posługującymi się portugalskim językiem. Shenzhen zmieni się w centrum nowych technologii. Czyli obejmie funkcję najbardziej konkurencyjną dla Doliny Krzemowej. Z kolei centrum administracji całego przedsięwzięcia będzie leżało w Kanton. Które jest największą jednostką administracyjną w rejonie Rzeki Perłowej. Pozostałe miasta wchodzące w skład megalopolis to Zhuhai, Dongguan, Huizhou, Zhonghsan, Foshan, Zhaoqing i Jiangmen.
Zhuhai od 2018 roku połączone jest z Hongkongiem i Makau za pomocą najdłuższego na świecie mostu (55 km).

Zgodnie z projektem, do 2035 roku zaplanowany jest rozwój infrastruktury łączącej wszystkie miasta. Specjalne regiony administracyjne Chińskiej Republiki Ludowej mają zagwarantowane wsparcie rządu. A tempo ich rozwoju ma znacząco przyspieszyć w ciągu najbliższych kilku lat.

Najważniejsze punkty sporne – waluta Hongkongu i jego autonomia

Obawy napływają głównie z Hongkongu – i ciężko się dziwić. Niezależna do tej pory pod względem waluty i polityki jednostka administracyjna poddaje w wątpliwość możliwość utrzymania autonomii. Ponieważ interesy komunistycznej Chińskiej Republiki Ludowej są inne od administracji Hong Kongu. Zdecydowanie mniej sprzeciwów słychać z Makau, w którym intensywnie rozwinął się w ostatnich latach hazard. Do tego Fernando Chui, obecny szef administracji miasta, jest ściśle związany ze środowiskiem biznesowym, które dostrzega okazję do rozwoju w projekcie.

Chińska Rada Państwa przewiduje jednak przewagę korzyści dla Specjalnych Regionów Administracyjnych. Przewidywania dotyczą głównie umocnienia pozycji Hongkongu na rynku finansowym i handlowym. A wszystkie przedsiębiorstwa działające na terenie megalopolis będą mogły emitować obligacje przy pomocy chińskiego juana.

Czytaj również

?>