Altcoin
- czym różnią się od Bitcoinów i czy warto w nie inwestować?
Altcoiny stanowią około 60% rynku kryptowalut. Ich łączna wartość w kwietniu 2022 r. wyniesie ponad 1 bln USD.
Co to jest altcoin?
Altcoin to tak na prawdę każda kryptowaluta, która pojawiła się po bitcoinie. Jego nazwa pochodzi od połączenia dwóch angielskich słów: alternative i coin. Jest to moneta alternatywna. Według Coinmarketcap.com, strony internetowej, która śledzi ceny kryptowalut, na świecie istnieje ponad 10 000 altcoinów. Najpopularniejszą z nich jest Ethereum, które obejmuje prawie 19% rynku kryptowalut. Prawie 60% rynku stanowią altcoiny.
Dzięki decentralizacji i blockchain możliwe jest stworzenie ogromnej liczby alkomatów na świecie. Podstawowa struktura bitcoina i altcoinów jest taka sama, ponieważ mają one wspólny kod. Bitcoin ma jednak pewne wady. Na przykład algorytm tworzenia nowych bloków i potwierdzania transakcji pierwszej kryptowaluty wymaga dużej ilości energii. Twórcy altcoinów próbują się ich pozbyć.
Stablecoins
Monety stabilne to rodzaj kryptowaluty, której cena jest powiązana z innym, mniej zmiennym aktywem. Na przykład waluta fiat, czyli prawdziwe pieniądze. Stablecoiny mogą być również powiązane z metalami szlachetnymi lub innymi kryptowalutami.
Oto jak to działa: Stablecoins mają rezerwę w jednej wspólnej walucie, np. w dolarach amerykańskich. Pieniądze te są wykorzystywane jako zabezpieczenie emisji określonej ilości kryptowaluty. Cena tego ostatniego zależy zatem od kursu wymiany dolara. Pierwszym stablecoinem był Tether. Opłata transakcyjna jest niższa niż w przypadku wymiany dolara amerykańskiego. Z tego względu jest ona często wykorzystywana przez doświadczonych traderów kryptowalut podczas handlu kryptowalutami.
Memcoins
Są to altcoiny inspirowane popularnymi memami internetowymi. W przeciwieństwie do bitcoina, którego emisja jest ograniczona, memcoiny są produkowane masowo. Ich wartość w większym stopniu zależy od udziału społeczności. Najczęściej kupują je osoby, które chcą być na czasie i influencerzy. Dla przykładu, Elon Musk wielokrotnie publikował na swoim Twitterze wpisy na temat Dogecoin, waluty, która została stworzona dla żartu. On również w nią zainwestował. Cena tego memecoina może się zmieniać w zależności od takich czy innych działań miliardera. Na przykład po tym, jak zarząd Twittera porozumiał się z Muskiem w sprawie kupna portalu społecznościowego, cena Dogecoina wzrosła o 30%.
Żetony użytkowe lub usługowe
Tokeny użytkowe to kategoria altcoinów, które dają użytkownikom dostęp do towarów i usług danej firmy w konkretnej sieci blockchain. Na przykład Filecoin to token użytkowy, który służy do kupowania miejsca w sieci blockchain o tej samej nazwie w celu przechowywania plików. Sieć Filecoin można więc nazwać zdecentralizowaną wersją popularnych platform przechowywania danych w chmurze, takich jak Google Drive.
Tokeny zarządzania
Tokeny menedżerskie to rodzaj użytecznych tokenów, które oferują określone korzyści. Na przykład możliwość uczestniczenia w ankietach dotyczących blockchain. Jednym z dobrze znanych tokenów zarządzania jest Maker. Jego właściciele mogą głosować za decyzją w sprawie zdecentralizowanego protokołu finansowego. W ten sposób utrzymują stabilną cenę stablocoina DAI.
Tokeny bezpieczeństwa
Są one cyfrową formą papierów wartościowych. Oznacza to, że akcje, obligacje itp. można tokenizować i staną się one tokenami bezpieczeństwa. Ale to nie to samo, co kryptowaluty. Tokeny bezpieczeństwa działają na istniejącym blockchainie, a nie tworzą nowego. Na przykład tokeny ERC-20 są kompatybilne z kryptowalutą Ethereum i mogą działać na blockchainie o tej samej nazwie.
Kluczowe różnice między altcoinami a bitcoinem
Bitcoin i altcoin są do siebie bardzo podobne, ponieważ działają na tym samym mechanizmie. Mają one jednak wiele różnic. Na przykład Bitcoin tworzy nowe bloki kryptowalut za pomocą algorytmu proof-of-work. Aby to zrobić, komputer musi rozwiązać zagadkę. Proces ten jest bardzo energochłonny, ponieważ trzeba wypróbować i przetestować miliony kombinacji kodu.
Altcoiny wykorzystują dowód stawki (proof of stake) lub inny algorytm. Dzięki temu są bardziej konkurencyjne — do wydobycia altcoinów potrzeba znacznie mniej energii. Skróceniu ulega również czas weryfikacji transakcji. Możliwości Bitcoina w zakresie inteligentnych kontraktów są bardzo ograniczone. Twórcy altcoinów mogą usunąć tę wadę.