Rodzaje finansowania działalności gospodarczej

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

2 udostępnij na FB

Na początku istnienia każdej firmy należy zapewnić jej odpowiedni kapitał. Który będzie gwarantować stabilny rozwój. Nie każdy z przedsiębiorców posiada na samym początku odpowiednie środki finansowe i zmuszony jest do szukania alternowanych rozwiązań. Obecnie mamy wiele różnych możliwości. Które pomogą nam z pewnością rozpocząć działalność gospodarczą oraz zapewnić jej płynność finansową.

Finansowanie działalności gospodarczej poprzez kredyty

Jednym z najpopularniejszych dziś form finansowania swojej działalności gospodarczej jest zwykły kredyt firmowy. Ważne jest, że kwota kredytu nie jest zaliczana ani do kosztu, ani do zysku podczas jego pozyskania. Można za to wykazać faktyczne koszty dopiero w momencie finalizacji transakcji, którą może być zakup sprzętu, towaru lub usługi związanej z działalnością firmy. Warto wiedzieć, że do kosztów można również dodać odsetki rat kredytu, który aktualnie spłacamy. Muszą one być jednak przez nas faktycznie opłacone. Co możemy udowodnić przed urzędem skarbowym okazując wyciąg bankowy.

Podczas zawierania umowy kredytowej z bankiem, ważne jest aby bardzo dokładnie przeczytać wszystkie zawarte w niej punkty. Często bowiem zdarza się tak, że bank staje się współwłaścicielem sprzętu na który udzielił nam kredytu. Zazwyczaj posiada on około 49 procent praw do danego przedmiotu. Z praktycznego punktu widzenia więc, właściciel firmy nie może odpisać kosztów amortyzacji danego sprzętu z części której właścicielem jest bank.

Każdy kredyt niesie za sobą pewne koszty, które musimy zazwyczaj co miesiąc ponosić. Przed podjęciem ostatecznej decyzji odnośnie skorzystania z pomocy banku, warto poświęcić trochę czasu. By przeanalizować, czy dodatkowe co miesięczne zobowiązanie nie będzie zbytnio obciążać budżetu naszej firmy.

Finansowanie działalności gospodarczej poprze leasing

Od kilku lat w Polsce obserwujemy znacznie większy popyt i zainteresowanie leasingiem. Jest to bardzo wygodna dla przedsiębiorcy metoda, w której może on pozyskać sprzęt, nieruchomość lub nawet grunt. Bez konieczności posiadania gotówki w momencie zakupu. W praktyce dzisiaj możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje leasingu:

Rodzaje finansowania działalności – Leasing

Leasing operacyjny: W tym przypadku, leasingodawca przekazuje zawarty w umowie przedmiot na rzecz leasingobiorcy. Który w zamian musi przekazywać co miesiąc ustaloną kwotę na rzecz leasingodawcy. Najczęściej kwota opłacana jest w postaci faktury VAT i księgowana jest jako koszt uzyskania przychodu danej firmy. Na sam koniec umowy leasingobiorca ma możliwość wykupienia danego sprzętu za kwotę zawartą w umowie. Jest to często 1 procent początkowej wartości danego sprzętu. Warto podkreślić, że amortyzacja podlega leasingodawcy, co jest bardzo ważne z punktu widzenia każdego właściciela firmy korzystającej z leasingu.

Leasing operacyjny

Leasing operacyjny posiada bardzo wiele korzyści. Przede wszystkim przedsiębiorca może znacząco obniżyć swoje zobowiązania podatkowe. Formalności związane z leasingiem operacyjnym są dużo mniej skomplikowane niż w przypadku tradycyjnego kredytu. Co przekłada się na szybszy czas uzyskania leasingu. Dodatkowo firma, która korzysta z leasingu operacyjnego utrzymuje na stałym poziomie swoja zdolność kredytową. Często też możemy w sposób elastyczny dobrać parametry leasingu operacyjnego. Przedsiębiorca może bowiem zadecydować czy woli płacić większe co miesięczne zobowiązanie na rzecz niższej kwoty wykupu. Lub odwrotnie, czyli płacić niższe co miesięczne koszty na rzecz wyższej kwoty wykupu.

Leasing finansowy

Leasing finansowy: w tym przypadku przedmiot, który jest brany pod uwagę w umowie leasingowej jest od początku jej trwania traktowany jako własność leasingobiorcy. Ma to jedną bardzo ważną konsekwencję, bowiem przedmiot umowy podlega amortyzacji przez leasingobiorcę. W tym przypadku kosztami uzyskania przychodu będą: odpisy amortyzacyjne, część odsetkowa raty leasingowej, wydatki związane z eksploatacja danego przedmiotu oraz ubezpieczenie. Warto też zaznaczyć, że okres umowy jest zazwyczaj zbliżony do okresu amortyzacji danego przedmiotu. A co miesięczne raty leasingowe zazwyczaj pokrywają pełna wartość przedmiotu. Po zakończeniu umowy, dany sprzęt staje się własnością leasingobiorcy.

Leasing jest bardzo korzystnym finansowo sposobem na finansowanie działalności gospodarczej. Pozwala on na rozłożenie w czasie dużego zakupu na potrzeby firmy. A zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na inne równie ważne aspekty funkcjonowania firmy oraz inwestycje. Warto też zaznaczyć, że potencjalne opóźnienie opłacenia raty leasingowej nie jest notowane w BIK, dzięki czemu nie ma możliwości na zepsucie swojej opinii kredytowej.

Faktoring

Forma finansowania, ciesząca się w ostatnim czasie największą popularnością wśród przedsiębiorców. Otóż faktoring dla firm, w głównej mierze pozwala zachować płynność finansową przedsiębiorstwa. Szczególnie w momencie, gdy stosujemy wydłużony termin płatności w przypadku wystawianych faktur. Dzięki podpisaniu umowy z firmą faktoringową, nie musimy oczekiwać na płatność, a otrzymujemy ją niemal natychmiastowo, nie od klienta któremu wystawiliśmy fakturę, a od firmy faktoringowej. W skrócie można uznać, że faktoring stanowi pewną formę pożyczki która udzielana jest płatnikowi faktur, natomiast jej koszty ponosi faktorant.

Finansowanie działalności gospodarczej poprzez Venture Capital

Venture Capital, to sposób na finansowanie działalności gospodarczej we wczesnej fazie rozwoju. Fundusze Venture Capital w przeciwieństwie do banków nie potrzebują żadnych zabezpieczeń finansowych i biorą całe ryzyko związane z inwestycją w początkującą firmę na siebie. Przy wejściu tego funduszu w struktury danej firmy, podnosi się jej kapitał zakładowy co zwiększa jej płynność finansową. Fundusz nie tylko zapewnia środki finansowe przeznaczone na rozwój firmy, ale też zajmuje się doradztwem w kwestiach ogólnego zarządzania. Niestety wejście obcego inwestora w struktury firmy skutkuje tym, że właściciel traci pełną autonomię w prowadzeniu firmy.

Finansowanie działalności gospodarczej poprzez dotacje

Dotacjami możemy nazwać wszystkie środki finansowe pozyskane z budżetu państwa lub środków unijnych. Dotacje są przychodem, ale podlegają zwolnieniu z opodatkowania. Oznacza to, że kupując sprzęt za środki z dotacji nie będzie możliwości ujęcia w kosztach tego zakupu.

Czytaj również

2 Comments
  1. Jeśli mamy problem z uzyskaniem kredytu firmowego, ponieważ działalność jest za krótko prowadzona, to polecam sprawdzić opcję faktoringu zakupowego. Pieniądze są wypłacane pod konkretny zakup, działa również w przypadku nowych firm.

  2. Polecam bardzo fajny artykuł na temat leasingowania samochodów – klik. Kompleksowy przewodnik dla osób, które z leasingu nie korzystały a mają takie plany.

?>