Konto Bankowe z debetem
- dodatkowe pieniądze w koncie
Otwierając konto osobiste, większość spośród banków umożliwia nam założenie dodatkowego limitu debetowego. Taki debet bardzo często proponowany jest osobom, które otrzymują stałe miesięczne wynagrodzenie od swojego pracodawcy.
Co to jest debet na koncie bankowym i jakie może przynieść nam korzyści?
Mówiąc możliwie prostym słownictwem, debet umożliwia nam korzystanie z dodatkowej gotówki. W takim momencie, gdy nam jej zabraknie. Taki debet może zostać uruchomiony przez bank już pierwszego dnia aktywności konta. Co oznacza, że będziemy mieli do dyspozycji dodatkową gotówkę, nawet jeśli na naszym koncie nie pojawił się jeszcze żaden przelew. Debet na koncie powstaje z momentem wypłaty pieniędzy, pomimo posiadania zerowego salda.
Jak założyć Konto Bankowe z debetem?
Aby móc korzystać z debetu w koncie, najpierw będziemy musieli sobie takie konto bankowe z debetem założyć. Z tym nie powinno być większych problemów, ponieważ założenie takiego rachunku umożliwia niemal każdy bank w Polsce. Przyznanie debetu w niektórych bankach może być jednak warunkowe i uzależnione od tego, czy uzyskujemy stały miesięczny dochód czy też nie. Większość banków wyznaje zasadę że możemy u nich założyć konto bankowe nie posiadając dochodów, ale już nie każdy bank uruchomi nam debet w koncie. Większość banków uzależnia wysokość przyznanego limitu debetowego, na podstawie uzyskiwanych dochodów. A więc w skrócie mówiąc, im więcej zarabiamy, tym mamy większe szansę na uzyskanie wyższego debetu w koncie.
Jak możemy skorzystać z debetu w koncie?
Z przyznanego debetu w koncie możemy korzystać na wiele różnych sposobów. Nawet przy zerowym saldzie, uruchomiony debet zapewnia nam dostęp do dodatkowej gotówki. I to niemalże o każdej porze dnia i nocy. Możemy więc wypłacić dodatkowe pieniądze z bankomatu czy wykonać przelew przez internet. Za pomocą karty debetowej, możemy również opłacać nasze zakupy w sklepie czy na internetowych platformach. Wszystko to oczywiście odbywa się w ramach salda ujemnego, do momentu wyczerpania środków w ramach przyznanego debetu.
Spłata debetu – w jakim czasie?
Na spłatę debetu w koncie mamy czas do końca miesiąca, a więc dokładnie 30 dni. Osoby które otrzymują stałe miesięczne wynagrodzenie, nie będą miały zatem problemu z regulowaniem spłaty, ponieważ ono będzie się odbywało jako automatycznie. Jeżeli należymy do grona osób, które posiadają nie regularne wpływy, we własnym zakresie będziemy musieli pamiętać o tym, aby uzupełnić brakujące środki na koncie.
Co grozi za nie spłacanie debetu w koncie?
Podpisując umowę o otwarcie konta bankowego z debetem, wyraziliśmy zgodę na warunki przedstawione nam przez bank. Jesteśmy więc zobligowani do spełnienia określonych warunków ujętych w umowie. Jeśli nie będziemy terminowo spłacali debetu w koncie, powstaną dodatkowe odsetki, których koszt będziemy musieli ponieść. Jeśli będą one co raz większe, bank może rozwiązać z nami umowę, żądając spłaty zadłużenia w terminie 30 dni.
Ile kosztuje konto bankowe z debetem?
Decydując się na założenie konta bankowego z debetem, musimy zwrócić uwagę na fakt, że niektóre z banków pobierają opłatę roczną za uruchomienie debetu w koncie. Tymczasem można znaleźć takie konta bankowe, w ramach których jedynym kosztem będą odsetki od wykorzystanego debetu. Jego oprocentowanie ustalane jest wg. zmiennej stopy procentowej. Oczywiście zakładając konto z debetem, warto wziąć pod uwagę wszelkie opłaty związane z samym prowadzeniem rachunku. W wyborze korzystnej oferty rachunku bankowego z debetem może nam pomóc ranking kont bankowych, jaki znajdzie na łamach naszego portalu Banki24.
Najważniejsze kwestie które warto przeanalizować to opłata miesięczna za prowadzenie rachunku. Najlepiej znaleźć takie, które umożliwia nam w pełni bezpłatne prowadzenie rachunku. Warto również zweryfikować, czy bank pobiera dodatkową prowizję za realizację przelewów internetowych oraz wypłaty gotówki z bankomatów.
Jeśli konto służy nam do stałych miesięcznych wpływów np. z tytułu wynagrodzenia, to większość banków z automatu włącza taki debet. Przeważnie uzależniając jego wysokość od wysokości miesięcznych wpływów na konto.
Zwróćcie uwagę, że niektóre banki potrafią pobierać duże opłaty nawet przy najniższych debetach rzędu np. 300 zł. Moja mama właśnie tak miała w Millenium, a przez całe życie nawet nie wiedziała że ma taki debet i płaciła rocznie nie małą opłatę ok. 60 zł.
Jeśli w moim banku nie chcą mi podwyższyć takiego debetu, to czy mogę założyć konto w innym banku i tam wnioskować o większy debet?
@Amelia oczywiście że tak, tylko że musisz pamiętać o tym że bank uzależnia wysokość debetu od rzeczywistych wpływów na konto. Więc może Ci takiego debetu od ręki nie przyznać a np. po upływie 3 miesięcy. Ale warto próbować, bo faktycznie istnieją banki oporne na włączenie klientowi debetu w koncie.
A ja uważam że debet na koncie to bardzo przydatna rzecz. Rożne sytuacje się zdarzają w życiu. A to nagle trzeba naprawić pralkę, a to jakaś naprawa samochodu. Dodatkowy debet pozwala zapanować nad dodatkowymi i nie planowanymi wydatkami, bez konieczności sięgania po kredyt.
Jaki bank uruchomi mi debet w koncie, od razu po założeniu rachunku bankowego?
@Asik – każdy bank, pod warunkiem że posiadasz stałe miesięczne dochody. Trochę inaczej może być z osobami prowadzącym działalność. Tu zazwyczaj debet lub limit uruchamiany po min. 3 miesiącach od założenia konta, pod warunkiem zapewnienia stałych wpływów.
Ja mam kartę kredytową, więc dodatkowy debet w koncie nie jest mi potrzebny,. Jak to mówią, co za dużo to nie zdrowo.
Konto z debetem od razu dostaniemy w każdym banku, pod warunkiem że posiadamy stałe miesięczne wpływy. To na ich podstawie bank może ustalić wysokość debetu. Pamiętajmy że taka usługa wiąże się z opłatą roczną.