Wynajem długoterminowy samochodów

- nowa alternatywa dla leasingu?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

6 udostępnij na FB

W świecie globalnej gospodarki, a zarazem stojącym przed wyzwaniami związanymi z ochroną środowiska i ograniczaniem wpływu działalności przemysłowej na naturę, pojawiają się nowe modele ekonomiczne oraz koncepcje prowadzenia biznesu. Coraz więcej mówi się o tzw. ekonomii cyrkularnej. W której to przedsiębiorca cały czas zachowuje w posiadaniu produkty udostępniane klientowi. Zajmując się ich serwisem, naprawą, obsługą prawną, a na końcu – recyklingiem.

Dzięki temu koszty związane ze świadczeniem usługi zostają zoptymalizowane dzięki korzyściom skali. A konsument nie musi zajmować się serwisem i martwić kosztem zastąpienia produktu po jego zużyciu. Najczęstszą formę świadczenia usług w ramach ekonomii cyrkularnej stanowi wynajem długoterminowy. Ten typ umowy obejmuje coraz to większy zakres usług. Specjalistyczne maszyny, telefony, meble. Wśród przedsiębiorców popularność zdobywa sobie również długoterminowy wynajem samochodów. Warto przyjrzeć się, na czym to polega.

Długoterminowy wynajem aut dla przedsiębiorców – na czym polega ta usługa?

Kontrakt na wynajem długoterminowy pojazdów zawierają miedzy sobą firmy. Właściciel samochodu oraz jego użytkownik. Okres trwania najmu podlega negocjacjom między stronami, ale zazwyczaj wynosi co najmniej rok. Umowa wynajmu opisuje dokładnie warunki kontraktu. Czyli typ auta i jego wyposażenie, szacowany przebieg kilometrowy, obowiązki stron, dodatkowe pakiety usług oraz zakres odpowiedzialności stron. Warto zwrócić uwagę na możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy. Gdyż strony kontraktu mogą umówić się w rożny sposób. Czasami zerwanie kontraktu nie jest możliwe, a czasami wiąże się z koniecznością zapłacenia kary. Niekiedy wynajmujący oferuje możliwość bezproblemowego rozwiązania umowy. Pod warunkiem zawarcia kontraktu na wynajem długoterminowy innego samochodu z jego oferty.

To przedsiębiorstwo udostępniające auto pozostaje cały czas jego właścicielem. Zajmuje się opłacaniem ubezpieczenia OC, organizowaniem obowiązkowych przeglądów technicznych, serwisowaniem auta i jego naprawą. Klient może korzystać z auta w dowolny sposób, tak jakby samochód należał do niego, pod warunkiem regularnego opłacania kwoty najmu. Co miesiąc wystawiana jest faktura, która uwzględnia wszystkie opłaty. Z wyjątkiem paliwa, związana z użytkowaniem samochodu.

Co ważne, najemca nie musi przejmować się utratą wartości pojazdu. To firma wynajmująca dba o amortyzację i zastępowanie zużytych samochodów w swojej flocie. Natomiast użytkownik zachowuje cały czas prawo do użytkowania auta w określonym stanie technicznym. Może się zdarzyć, że przy dłuższym kontrakcie samochód zostanie przez wynajmującego zastąpiony nowszym egzemplarzem lub modelem.

wynajem auta luksusowego na firmę

Długoterminowy wynajem samochodów dla firm – zalety usługi dla klienta

Przed podjęciem decyzji dotyczącej wyboru metody pozyskania samochodu dla firmy, warto przyjrzeć się wadom i zaletom różnych rozwiązań. Za najmem długoterminowym przemawia szereg czynników.

Kontrakt najmu pozwala na użytkowanie samochodu w sytuacji, gdy firmy nie stać jeszcze na jego zakup. Dzięki umowie wynajmu nie trzeba będzie zaciągać kredytu na auto, osłabiając tym samym zdolność kredytową firmy. Oczywiście przy analizie wiarygodności kredytowej opłata najmu zostanie uwzględniona jako stały wydatek. Ale algorytm bankowy przykłada do kosztów znacznie mniejszą wagę, niż do już istniejących zobowiązań kredytowych firmy.

W przeciwieństwie do leasingu i własności, przy umowie długoterminowego wynajmu samochodu jego użytkownik nie musi martwić się spadkiem wartości auta związanym z upływem czasu i zużyciem technicznym. To nie on będzie musiał zastąpić samochód po jego zużyciu lub sprzedaży. Amortyzacja wehikułu leży całkowicie po stronie właściciela.

Przedsiębiorca najmujący samochód zaoszczędzi sporo czasu na obsłudze pojazdu. Gdyż to do właściciela auta należy obowiązek opłacania ubezpieczenia, organizowania przeglądów, serwisowania i naprawy pojazdu. Przy korzystaniu z kilku pojazdów ten aspekt najmu może okazać się bardzo ważny. Pozwoli firmie skoncentrować się na rozwijaniu swojej podstawowej działalności, bez tracenia czasu na obsługę detali.

Przedsiębiorstwo korzystające z długoterminowego wynajmu samochodu co miesiąc płaci firmie udostępniającej auto tylko jedną fakturę. Która uwzględnia odstępne, pakiet serwisowy, ubezpieczenia i przeglądy techniczne. Dzięki temu nie tylko upraszcza się księgowość, ale też łatwiej planować budżet w firmie, gdyż opłata związana z najmem pojazdu jest niezmienna podczas trwania kontraktu. Trzeba tu tylko zwrócić uwagę na koszty związane z przekroczeniem ustalonego limitu kilometrów podczas użytkowania auta. Zwykle w grę wchodzi tu niewielka opłata za każdy ponadprogramowy kilometr.

Wynajem długoterminowy samochodów – u jakich firm najlepiej się sprawdzi?

Taka usługa doskonale wpasuje się w model działania przedsiębiorstwa, które z uwagi na charakter działalności musi posługiwać się luksusowym modelem samochodu, np. z uwagi na prowadzony marketing lub obsługę klientów VIP. Dzięki podpisywanej co roku umowie najmu, firma skorzysta z najnowszych modeli Audi, BMW lub Mercedesa. Bez konieczności finansowania ich zakupu.

Najem auta przyda się również przedsiębiorcy, który jeszcze nie zdecydował, jaki model samochodu najlepiej sprawdzi się w jego firmie. Kontrakt wynajmu pozwoli firmie przetestować różne pojazdy i porównać ich funkcjonowanie.

Również przedsiębiorstwa, które często przemieszczają pracowników między placówkami firmy, skorzystają na usłudze wynajmu samochodów. Znacznie łatwiej zachęcić specjalistę z zagranicy do dłuższego pobytu w Polsce, gdy zaoferuje mu się samochód służbowy. Model wynajmu pozwala na dostosowanie zarówno marki i wyposażenia auta. Jak również okresu umowy najmu, do preferencji danego pracownika i długości jego pobytu w Polsce.

Wady i zalety wynajmu długoterminowego

Leasing czy wynajem długoterminowy samochodów dla firm?

Warto przyjrzeć się różnicom pomiędzy popularnym w Polsce leasingiem a wynajmem długoterminowym samochodów dla przedsiębiorstw. W zależności od profilu działalności danej firmy, jeden z tych modeli okaże się bardziej korzystny dla danego przedsiębiorcy.

Podstawowa różnica polega na tym, że po zakończeniu umowy leasingu auto przechodzi na własność klienta. Natomiast po zakończeniu umowy najmu – wraca do firmy właścicielskiej. Jeśli więc przedsiębiorcy zależy na zakupie danego pojazdu, spłacając go w ratach, korzystniejszy okaże się leasing. Jeśli zaś podstawowym celem umowy jest wyłącznie możliwość korzystania z pojazdu, bez potrzeby jego nabywania, warto wziąć pod uwagę wynajem długoterminowy.

Trzeba pamiętać, że po wciągnięciu samochodu do firmy, to na przedsiębiorcy użytkującym pojazd spoczną wszelkie obowiązki i opłaty związane z jego posiadaniem. Należy się liczyć ze wzrostem kosztów użytkowania i napraw w przypadku starszego auta. Które w przypadku leasingu zwykle zaczyna się częściej psuć już po okresie umowy, z uwagi na zużycie techniczne. To właściciel musi uwzględnić w budżecie firmowym konieczność zastąpienia pojazdu nowszym i wkalkulować w koszty jego amortyzację.

Jeśli firma potrzebuje zmiennej ilości samochodów z uwagi na sposób funkcjonowania przedsiębiorstwa, np. auta dla pracowników z zagranicy na czas przeszkolenia polskich specjalistów, lub pojazdy do przewozu ludzi w związku z obsługą projektu tymczasowego w innym mieście, lepiej sprawdzi się model wynajmu. Jeśli zaś wiadomo, że przez cały czas świadczenia usług użytkowana będzie konkretna ilość samochodów o specyficznych parametrach, warto rozważyć skorzystanie z leasingu.

Wynajem długoterminowy samochodów dla firm stanowi ciekawą alternatywę dla leasingu, gdyż umożliwia przedsiębiorcom posługiwanie się pojazdem bez konieczności jego zakupu. Dzięki konstrukcji umowy najmu to na firmie udostępniającej samochody pod dzierżawę spoczywają wszelkie obowiązki związane z obsługą serwisową auta i wykupem ubezpieczeń. Najemca może również zamówić alternatywne pakiety usług przy zawieraniu kontraktu, aby korzystać z Assistance oraz AC.

Czytaj również

6 Comments
  1. No ok fajnie, wszystko wiem. Ale czy żadna wpłata własna przed podpisaniem umowy nie jest wymagana? Wiadomo że w leasingu jest coś takiego jak opłata wstępna, a jak to wygląda w przypadku wynajmu długoterminowego, nic nie trzeba wpłacać?

    • Jeśli chodzi o wkład własny to jest z tym różnie i bardzo podobnie jak w przypadku leasingu. Zdarzają się więc oferty gdzie nie jest wymagany wkład własny a więc 0%, a są i takie, gdzie trzeba wpłacić np. 5%.

  2. Widziałem że czasami pojawiają się w internecie oferty odstąpienia takiego najmu samochodu. Czy warto korzystać z takiej oferty, czy lepiej bezpośrednio przez bank lub firmę?

    • Najpierw polecam Ci obejrzeć na YT film Macieja Wieczorka, który rozjaśni Ci dobrze całą różnicę pomiędzy wynajmem długoterminowym a leasingiem. Mnie przekonał.. do nie korzystania z takiego rozwiązania.

  3. A ja bym sobie zajrzał na grupę na FB – Wynajem Długoterminowy Samochodów w Polsce która powinna rozwiać wszelkie wątpliwości, jeśli ktoś takie posiada. Jedna osoba to żaden wyznacznik, tym bardziej że dużo zależy od potrzeb osoby która dokonuje takiego wynajmu.

  4. Wynajem długoterminowy to dobra opcja, ale trzeba dokładnie przypilnować by umowa którą podpisujemy nie miała żadnych haczyków. Umowa powinna być tak skonstruowana abyśmy nie mieli żadnych wątpliwości względem użytkowania pojazdu.

?>