Bezpieczne inwestycje
- jak bezpiecznie zainwestować swoje pieniądze?
Bardzo duża grupa osób, które posiada swoje oszczędności, chciałaby je zainwestować i pomnożyć, ale bez ryzyka utraty tych środków. Osoby takie nie chcą zdeponować jedynie swoich oszczędności, ale liczą na kilku — kilkunastoprocentowy zarobek.
Istnieje kilka możliwości bezpiecznego inwestowania i pomnażania swoich pieniędzy bez ryzyka ich utraty lub uczestniczenia w ryzykownych przedsięwzięciach. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze opcje inwestowania własnych oszczędności tak, aby przynosiły one zyski i były bezpieczne.
Jak inwestować z zyskiem i bezpiecznie
1 – Lokaty bankowe i ror-y
Pierwszym sposobem, z którego mogą skorzystać osoby chcące zainwestować bezpiecznie swoje oszczędności, są lokaty bankowe oraz rachunki oszczędnościowo rozliczeniowe, czyli popularne ror-y. Przeważnie zwykłe i standardowe konta bankowe mają oprocentowanie symboliczne rzędu 0, 2% itp. Każdy bank w swojej ofercie posiada jednak typy kont oszczędnościowych, które mogą służyć również za podstawowy rachunek oraz liczne lokaty. Tym, co wyróżnia ten sposób bezpiecznego inwestowania to pełna 100% ochrona naszych środków. Pieniądze na lokacie bankowej czy koncie oszczędnościowym są chronione do 100 000 euro, gdyż każdy bank jest uczestnikiem BFG, czyli Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
Nawet po upadku banku fundusz zwróci pieniądze klientom. Lokaty i konta oszczędnościowe mogą oferować zarobek w przedziale od 2% do nawet 4%-5% w skali roku. Oprocentowanie zależy m. in. od inflacji oraz oferty banku. Niektóre banki oferują promocyjne lokaty czy konta z wyższym oprocentowaniem i np. limitem środków do 20 tyś. złotych. Jeśli więc chcemy pewnie zainwestować swoje pieniądze, warto zapoznać się z aktualnymi ofertami banków np. w porównywarkach lokat czy kont i wybrać te najwyższym oprocentowaniu.
Nasza Rekomendacja:
2 – Obligacje państwowe
Kolejnym sposobem na zainwestowanie swoich środków finansowych są obligacje państwowe. Są one wydawane przez państwo polskie, a ich gwarantem jest samo państwo. Dzięki temu nie musimy obawiać się o bankructwo kraju a korzystać z ciekawych ofert. Obligacje emitowane są corocznie. W ten sposób państwo pozyskuje niskooprocentowaną “pożyczkę” od obywateli, żeby nie musieć pożyczać pieniędzy od zagranicznych podmiotów, a obywatele mogą w ten sposób zarobić bezpiecznie pewne środki. Obligacje wydawane są na różne terminy. Niektóre z nich są np. obligacjami miesięcznymi lub półrocznymi. Najpopularniejsze okresy obligacji to rok lub dwa lata. Obligacje mogą być również emitowane na kilka lub kilkanaście lat. Im dłuższy okres obligacji, tym większy zysk. Oprocentowanie zależy również od aktualnej sytuacji na rynku i wynosi ok. 2%-3%.
3 – Fundusze inwestycyjne i produkty strukturyzowane z bezpiecznym kapitałem
Jeśli chcemy bezpiecznie zainwestować nasze oszczędności czy nadwyżki finansowe bez ryzyka ich utraty, a jednak zależy nam na wyższym oprocentowaniu, niż te obecne przy obligacjach, czyli lokatach, doskonałą alternatywą będą fundusze inwestycyjne i produkty strukturyzowane. Produkty takie są obecne w bankach i to właśnie tam możemy zainwestować pieniądze. Ogólnie fundusze inwestycyjne odbierają pieniądze od klientów banków, a bankowi eksperci obracają nimi, inwestując je np. w indeksy giełdowe itp. Każdy bank posiada kilka funduszy inwestycyjnych o różnym charakterze czy ryzyku. Na takich funduszach możemy zarówno zarobić, jak i stracić.
Większość banków chcąc odpowiedzieć na potrzeby klientów, stworzyło jednak produkty strukturyzowane. Są to funduszo-lokaty. Możemy na nich zarobić nieco więcej niż na lokacie np. 7% lub 8% czy w niektórych przypadkach nawet więcej, ale ryzykujemy tym, że nie zarobimy nic. Nasza podstawowa suma, jaką wpłacimy, jest w pełni bezpieczna, ale możemy po roku zarobić np. 1% lub nie zarobić nic. Takie rozwiązanie bazuje na tym, iż nasz kapitał jest dzielony na dwie części. Większa część pracuje na bezpiecznej lokacie, zapewniając pewien bezpieczny dochód, a mniejsza część jest inwestowana w ryzykowne fundusze. Dzięki temu rozwiązaniu możemy zaryzykować zyskami i zarobić więcej niż na lokacie przy jednoczesnej ochronie kapitału i pewności, że po roku w najgorszym wypadku otrzymamy zwrot pieniędzy, które zainwestowaliśmy bez zarobku. Każdy bank posiada nieco inne produkty strukturyzowane, dlatego należy dokładnie dowiedzieć się o ich opcjach i właściwościach.
4 – Inwestycja w złoto
Kolejną opcją, jeśli zależy nam na bezpiecznym inwestowaniu, jest zakup złota inwestycyjnego. Złoto jest jednym z najdroższych i najbardziej porządnych kruszców na świecie. Jego wartość określa mała jego liczba oraz tradycja. Złoto cechuje się regularnym i powolnym zyskiwaniem na wartości w długim okresie czasu. Choć nie jest to w 100% gwarantowany i bezpieczny zarobek, złoto z pewnością nie straci w ciągu jednego dnia np. połowy swojej wartości, jak ma to miejsce na giełdzie przy indeksach spółek giełdowych. Jeśli zakupimy złoto, posiadamy również “w ręku” konkretną rzecz, a nie wirtualne akcje lub wkład do funduszu. W każdej chwili w razie potrzeby złoto możemy sprzedać i odzyskać pieniądze.
Na rynku mennice zarówno polskie, jak i zagraniczne oferują specjalne złoto inwestycyjne. Ma ono postać małych sztabek od 1 gramowych do tych dużych rozmiarów o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Najtańsze sztabki kupić można już za nieco ponad 100 zł. Istnieją też monety bulionowe, czyli monety wykonane ze złota o wartości kilku tysięcy złotych. Im w większej jednej części złoto kupujemy, tym jest ono tańsze.
5 – Inwestycja w sztukę — przedmioty o stabilnej wartości
Ostatnim sposobem bezpiecznego inwestowania pieniędzy jest zakup przedmiotów o dużej i stabilnej wartości. Przedmioty takie jak wino, obrazy, antyki czy nawet ziemia, są odporne na wahania się kursów, nie podlegają zmiennym kursom jak kurs akcji giełdowych a stanowią wartość samą w sobie. Tak jak w przypadku złota mamy wtedy “w ręku” pewną rzecz, która ma określoną wartość i którą możemy dowolnie sprzedać. Wartościowe rzeczy różnią się jednak od złota tym, że mogą mieć większy zakres ceny. Dzięki temu możemy kupić dany przedmiot np. taniej, a sprzedać go za rok z dużą przebitką, co w przypadku złota jest niemożliwe. Ten sposób inwestowania będzie wymagał od osoby inwestującej poświęcenia czasu na rozeznanie się na rynku oraz ew. sprzedaż, ale daje dużo większe możliwości zarobku.
Chyba jednak mieszkania na wynajem są teraz tą najbardziej zyskowną formą inwestycji. Tylko wiadomo że przy obecnych kosztach nowych mieszkań, to nie każdy może sobie pozwolić na tego rodzaju inwestycję. Ale jeśli już mamy jakieś wolne środki do zagospodarowania, to dobrym pomysłem jest szukanie mieszkań do remontu. Jeśli posiadamy jakieś zdolności, albo mamy jakiegoś dobrego majstra który nam pomoże w takim remoncie, to temat jest godny polecenia.
Można też pójść nieco innym krokiem i można zainwestować we własną firmę i zyskać na tym jeszcze bardziej niż na złocie czy lokatach. Grunt to jednak dobry i oryginalny pomysł, a wtedy będzie to najlepszy pomysł na bezpieczną inwestycję.
@Arturo – to prawda, ja poszłam właśnie w taką stronę, choć przyznam że początki nie są łatwe. Co innego jeśli ktoś ma jakiś nowy i dobry pomysł i który spotka się z zainteresowaniem wielu osób.
Moim zdaniem stabilną inwestycją na pewno będzie nieruchomość choćby w postaci małej kawalerki pod wynajem. Mieszkania od lat zyskują na wartości i pod tym kątem nic się raczej nie zmieni.