Pożyczka pod zastaw nieruchomości
- atuty pożyczki hipotecznej
Większość osób może mylić kredyt hipoteczny z pożyczką hipoteczną. To jednak dwie zupełnie inne oferty bankowe. Podczas gdy kredyt hipoteczny udzielany jest na zakup mieszkania lub innej nieruchomości, to pożyczka hipoteczna udzielana jest pod zastaw nieruchomości. Dzięki temu możemy uzyskać nie tylko wysoką kwotę kredytu, ale również kredyt na korzystnych warunkach finansowych. Który będzie dla nas znacznie bardziej opłacalny, aniżeli tradycyjny kredyt gotówkowy.
Jak jednak sama nazwa mówi, pożyczka pod zastaw nieruchomości czyli tzw. pożyczka hipoteczna może zostać udzielona tym osobom, które posiadają jakąś nieruchomość. Jeśli nie posiadamy jej sami a chcielibyśmy skorzystać z opcji pożyczki hipotecznej, możemy poprosić o pomoc osobę, która taką nieruchomość posiada. A nie jest ona jeszcze obciążona hipoteką. Oczywiście taka osoba musi wyrazić na to zgodę, oraz posiadać pełną świadomość że nieruchomość będzie stanowiła główne zabezpieczenie takiej pożyczki.
Główne atuty Pożyczki pod zastaw nieruchomości
Wysoka kwota kredytu – bez wątpienia dużym atutem pożyczek hipotecznych jest możliwość uzyskania wysokiej kwoty kredytu. Takie większe pieniądze mogą nam się przydać, gdy myślimy o jakimś większym remoncie mieszkania lub domu. Bądź też chcemy je przeznaczony na dowolnie inny cel. W przypadku pożyczki udzielanej pod zastaw nieruchomości mamy szanse otrzymania dużego kredytu bankowego. Nawet w sytuacji gdy nasza zdolność kredytowa nie jest odpowiednia wysoka. Główny wyznacznikiem wysokości kredytu, który będziemy mogli otrzymać od banku, jest wartość nieruchomości. To głównie od niej będzie uzależniona kwota kredytu jaki otrzymamy. Wysokość pożyczki pod zastaw nieruchomości stanowi najczęściej 70% wartości nieruchomości, którą mogą stanowić mieszkanie, dom jednorodzinny lub niezabudowana działka budowlana.
Wysoka kwota kredytu to jednak nie jedyny atut pożyczki hipotecznej. Pożyczka pod zastaw nieruchomości umożliwia nam ponadto uzyskanie korzystnych warunków finansowania. Oznacza to, że koszty takiego kredytu, nawet przy wysokiej kwocie mogą być znacznie niższe, niż w przypadku tradycyjnego kredytu gotówkowego. Jest to możliwe dzięki dodatkowemu zabezpieczeniu kredytu, którą stanowić będzie nieruchomość w postaci domu czy mieszkania. Dlatego też pożyczka hipoteczna, może być dobrym rozwiązaniem w przypadku osób poszukujących pożyczki dla zadłużonych. Będzie to zdecydowanie jedno z bardziej rozsądnych rozwiązań. Które pozwoli nam pokryć posiadane zadłużenia czy inne zobowiązania finansowe.
Pożyczka Hipoteczna – wymagane dokumenty
Jak w przypadku każdego innego kredytu, niezbędnym dokumentem będzie tutaj dokument potwierdzający naszą tożsamość a więc dowód osobisty lub paszport. Ponadto bank będzie wymagał od nas przedstawienia dokumentów dotyczących nieruchomości, mającą stanowić główne zabezpieczenie pożyczki. Będzie to operat szacunkowy nieruchomości oraz odpis z księgi wieczystej. Jeśli zabezpieczeniem pożyczki będzie dom mieszkalny lub nie zabudowana działka, wtedy dodatkowo będzie nam potrzebne ostateczne pozwolenie na użytkowanie. Lub zawiadomienie o zakończeniu budowy. W tym ostatnim przypadku bank poprosi nas również o wyrys z rejestru gruntów. Oraz wypis z planu zagospodarowania przestrzennego, które będzie potwierdzać przeznaczenie nieruchomości.
Ostatnim elementem wśród wymaganych dokumentów do pożyczki pod zastaw nieruchomości, będą dokumenty, na podstawie który bank oceni naszą zdolność kredytową. Jest to zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości uzyskiwanych dochodów. Lub mogą to być wyciągi z rachunku bankowego na które otrzymujemy wynagrodzenie, z ostatnich 3 miesięcy.
Z takimi pożyczkami to trzeba ostrożnie. Jeśli już korzystać z takich ofert to wyłącznie za pośrednictwem banków (omijać Skoki i inne instytucje pozabankowe), choć nawet w banku trzeba dokładnie przeanalizować umowę. To umowa o pożyczkę na nie małe pieniądze i z nie mniej ważnym zabezpieczeniem pożyczki, więc nie wyobrażam sobie by analizować taką umowę kredytową bez osoby nie obytej w temacie.
Zdaje się że instytucje pozabankowe nie mają już uprawnień udzielenia pożyczek hipotecznych a więc takich udzielanych pod zastaw nieruchomości. Tego rodzaju pożyczki dostępne są więc bezpośrednio w bankach lub za pośrednictwem doradców i pośredników finansowych.
A czy mogłabym taką pożyczkę uzyskać, jeśli sama nie posiadam mieszkania, a posiada je moja ciocia, która chciałaby mi pomóc?
@Edytka – tak, pożyczka hipoteczna pod zastaw mieszkania może zostać udzielona w takiej sytuacji, pod warunkiem oczywiście, że osoba taka wyrazi na to zgodę i przejdzie razem z nami przez cały proces formalności. W tej sytuacji może to być zatem nie tylko ciocia, wujek, ale również partner, przyjaciel, rodzice do których mieszkania należy.