Konto młodzieżowe dla dziecka

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

14 udostępnij na FB

Aby założyć tradycyjny rachunek bankowy powinniśmy posiadać ukończone 18 lat i aktualny dowód osobisty. Jednak nie tylko osoby dorosłe mogą założyć konto bankowe. Jeśli ukończyłeś 13 lat i marzy Ci się posiadanie konta bankowego wraz z kartą płatniczą, możesz założyć konto młodzieżowe. Pod warunkiem że Twoim rodzicie wyrażą na to zgodę.

Pamiętam, że w czasach gdy chodziłem do podstawówki (przełom lat 80-90’tych) bardzo popularne było zbieranie pieniędzy do kasy SKO. Była to Szkolna Kasa Oszczędnościowa. Wpłacało się tam pieniążki które dali nam rodzice a wyniki klasowe były prezentowane zawsze na głównym holu szkoły. Klasa która posiadała największe środki zawsze była wyróżniana na apelu. Te czasy głębokiego PRL’u są już jednak dawno za nami. Teraz dzieci zbierają oszczędności albo do skarbonki albo wpłacają je na konta młodzieżowe.

Kto może założyć konto młodzieżowe?

Konto młodzieżowe może założyć praktycznie każda osoba, która posiada już ukończone 13 lat. To główne kryterium które powinniśmy spełnić. Jako że nie jesteśmy jeszcze osobą pełnoletnią, do założenia takiego konta w banku wymagana będzie również zgoda naszych rodziców lub opiekunów prawnych. W dzisiejszych czasach bez większych problemów możemy założyć konto młodzieżowe całkowicie przez internet.

Do czego może przydać się konto młodzieżowe?

Wiadomo że nastolatkowie w dzisiejszych czasach różnią się od nastolatków z czasów lat 80 czy 90-tych. Teraz takie młode osoby same dokonują niektórych zakupów czy gromadzą oszczędności na konkretny cel. Tutaj z pomocą może przyjść założenie im konta w banku. Takie konto dla nastolatków w większości banków jest całkowicie darmowe i pozbawione opłat. Nie musimy więc spełniać określonych warunków w postaci deklarowania wpływów miesięcznych by konto utrzymać całkowicie bezpłatne.

Konto młodzieżowe dla dziecka może przydać się do wielu rzeczy. Przede wszystkim może ono służyć do przelewania dziecku kieszonkowego czy innych wpłat, które otrzyma od najbliższych. Takie konto może od młodych lat uczyć również dziecka oszczędzania czy planowania wydatków. Bardzo często wraz z kontem możemy otrzymać kartę płatniczą, za pomocą której można dokonywać płatności za zakupy w sklepach. Osoby młode bardzo często dokonują również zakupów przez internet, więc tutaj w wygodny sposób będą mogły użyć do płatności przelewów elektronicznych.

Czy konta młodzieżowe są płatne?

Większość banków nie pobiera opłat za prowadzenie takich kont ani nawet za usługi dodatkowe jak przelewy internetowe czy wypłaty z bankomatów. Zdarzają się jednak takie, które mogą naliczać dodatkowe opłaty. Warto więc przed podjęciem decyzji o założeniu konta młodzieżowego, przeanalizować kilka różnych ofert. Dzięki temu będziemy mogli wybrać ofertę najbardziej korzystną. Jedną z bardziej komfortowych ofert jaką sam spotkałem jest propozycja mBanku eKonto m, które pozostaje całkowicie bezpłatne aż do ukończenia 25 lat. Dodatkowym udogodnieniem konta jest możliwość skorzystania z wielu rabatów i zniżek w sklepach czy restauracjach, dzięki karcie dołączonej do konta.

eKonto m w mBanku to konto młodzieżowe bez opłat miesięcznych do ukończenia 25 roku życia. Do konta możemy otrzymać kartę płatniczą Visa Me za którą nie ponosimy opłat miesięcznych do ukończenia 21 lat. Podobnie wygląda z wypłatami gotówki z bankomatów, są one całkowicie bezpłatne aż do ukończenia 21 lat.

Przykładowe propozycje konto młodzieżowych w bankach:

Czytaj również

14 Comments
  1. Bardzo dobra opcja ale młodych osób, ponieważ uczy oszczędzania. Wiadomo że w dzisiejszych czasach młode osoby chcą mieć wszystko.. laptopa, konsolę, rolki, telewizor w swoim pokoju i bóg wie co jeszcze. Trzeba im powiedzieć że wszystko to mogą mieć, ale muszą nauczyć się oszczędzać. Kieszonkowe od rodziców, pieniążków i Babcia i Dziadka przy każdej możliwej okazji, od chrzestnych. Jeśli wszystko to będzie trafiała na konto oszczędnościowe to szybko takie konto może się zapełnić całkiem niezłą sumką pieniążków.

  2. Niech się uczą oszczędzania od młodych lat, to bardzo poucza. Ja sam również na wszystko musiałem zbierać pieniążki. Na pierwszy komputer, telewizor czy inne podobne rzeczy który chce mieć nastolatek. Nie można dzieciom tego wszystkiego fundować, niech wiedzą że czasami potrzebne jest poświęcenie. Dlatego takie konto młodzieżowe w takim wypadku jak najbardziej może się sprawdzić.

  3. Takie konto dla dziecka to świetna sprawa. Ja co prawda nie mam jeszcze tak dużego dziecka które miałoby 13 lat, ale założyłam osobne na które wpłacam mu wszystkie jego oszczędności. Dziecko jest bardzo z niego zadowolone, ponieważ wie dokładnie ile ma zgromadzone na koncie pieniążków. A im większa kwota to większa chęć do zbierania dalej, a wiadomo że w skarbonce nigdy dokładnie nie wiemy ile tego jest.

  4. Fajna opcja, chyba skorzystam z tego pomocnego artykułu i założę dziecku konto młodzieżowe jak tylko ukończy 18 lat. Dziecko bynajmniej na bieżąco ma wgląd swoje oszczędności i może podejmować pierwsze decyzje związane ze swoimi finansami. Moim zdaniem to bardzo fajne i pouczające rozwiązanie.

  5. Dobre rozwiązanie takie konto osobiste dla dziecka, szkoda tylko że posiada tak niskie oprocentowanie. Bardzo ciężko znaleźć w dzisiejszych czasach jakąś dobrą ofertę z wysokim oprocentowaniem, nawet na lokacie. Ale dobrze że wogóle coś takiego jak konta młodzieżowe istnieją a do tego można je założyć przez internet.

  6. Fajnie jest uczyć dzieci oszczędzania od samego początku. Muszą się również nauczyć tego że pieniądze nie przychodzą łatwo. Zauważyłam też że w ostatnim czasie do szkół wróciło również SKO. Kto jeszcze pamięta wywieszone tablice na korytarzach z wynikami oszczędności poszczególnych klas?

    • No tego nie da się zapomnieć, ale chyba SKO cały czas było w szkołach, tyle że teraz jakby ruszyli na nowo z kampanią reklamową i zachęcają do oszczędzania, ale już w ramach założonego konta bankowego.

  7. Trzeba jednak uważać na haczyki przy tych opłatach. Niektóre banki piszą że konto młodzieżowe jest w pełni darmowe, ale potem okazuje się że jeśli nie zrobimy w danym miesiącu jakiejś transakcji bezgotówkowej za pomocą karty, to bank naliczy na opłatę. Jak otwieramy w placówce, to bank na pewno nas o tym poinformuje, ale przez internet to rożnie z tym bywa.

  8. Jako ciekawostkę dodam że otwierając takie konto młodzieżowe w mbanku, możemy zrobić swój własny wzór karty płatniczej. Może to być dowolny motyw czy zdjęcie.

  9. Ja zakładałam ostatnio dziecku takie konto młodzieżowe i właśnie na nie zlecam teraz wypłaty 500 plus. Uznałam że jak dostaję ta swoje konto to te pieniądze szybko się rozchodzą, a tak bynajmniej będą się odkładać.

  10. Bynajmniej ktoś postępuje mądrze, bo większość to pewnie 500+ przeznacza na bieżącą konsumpcję. Te konta młodzieżowe to na pewno dobra opcja, szczególnie dla młodych osób, które nie muszą płacić za konto bankowe. W moich czasach, gdy miałem 18 lat i zaczynałem stała pracę, nie było dostępnych takich narzędzi.

  11. Jeśli ktoś jednak chciałby wypracować większy zysk z tych pieniążków, to zdecydowanie warto przyjrzeć się opcji obligacji 500+. To w pełni bezpieczna opcja, a w perspektywie dłuższego okresu inwestycji, można na prawdę wypracować jeszcze większe oszczędności z programu 500+.

  12. Mogę polecić konto młodzieżowe w banku Pekao z aplikacją PeoPay KIDS. Fajne, nowoczesne, i co najważniejsze w pełni darmowe konto dla dziecka. Dają też kieszonkowe 🙂 na start za otwarcie konta i spełnienie kilku prostych warunków.

  13. Widzę że większość tych kont osobistych to konta bankowe od 18 do 26 lat, czy więc nie można już założyć konta dziecku które ma 13 lat?

?>